آشنایی با اتاق سرور DATA ROOM و شرایط نگهداری آن

اتاق سرور

اتاق سرور یا DATA ROOM چیست؟

امروزه بطور معمول در تمامی ادارات، سازمان ها و شرکت ها روی میز هر کارمند یک کامپیوتر متصل به شبکه وجود دارد که کارهای روزانه و امور مراجعین با آن انجام و ذخیره می گردد. همچنین برخی از این ادارات و سازمان ها نیز خدماتی بصورت غیر حضوری و در بستر وب به مشتریان و مراجعین خود ارائه می دهند. خدماتی چون اینترنت بانک، موبایل بانک، استعلام اطلاعات، ثبت نام آنلاین از طریق سامانه، انتخاب رشته و انتخاب واحد دانشجویان و …از این دست خدمات می باشند. ارائه خدمات به این شبکه از رایانه ها و همچنین ذخیره سازی اطلاعات و داده های آنها بعهده سرورها می باشد. اتاق سرور نیز جایی است که این سرورها و ملزومات شان در آن نگهداری می شوند. پس بنابراین با توجه به اهمیت این سرورها و اطلاعات ذخیره شده در آنها اتاق سرور بخش مهمی از هر ارگان یا سازمانی بحساب می آید که باید از آن مراقبت و نگهداری شود. حراست و نگهبانی اتاق سرور به دو صورت فیزیکی و غیر فیزیکی صورت می گیرد. تعدادی نیروی انسانی در نقش نگهبان همواره از اتاق سرور مراقبت می کنند تا از نفوذ افراد غیر به داخل آن و سرقت اطلاعات جلوگیری شود. همچنین نرم افزارهای سرورها باید از دیواره امنیتی بالایی برخوردار بوده تا بتوانند مانع نفوذ هکرها و دسترسی آنان به اطلاعات شوند.

حتما بخوانید  آموزش افزودن موقعیت مکانی دلخواه در اینستاگرام

 

اتاق سرور

 

گذشته از مسائل حراست و تدابیر امنیتی، اتاق سرورها نیازمند ملزومات ایمنی خاص بمنظور کنترل و نگهداری می باشند که در زمان طراحی و ساخت این اتاق ها باید مورد توجه قرار گرفته و در مکان مناسب خود تعبیه شوند. در ادامه این مقاله از درساوب به برخی ملزومات ایمنی و نگهداری اتاق سرور اشاره خواهیم داشت.

 

ملزومات اتاق سرور و نگهداری آن

۱- کفپوش اپوکسی: در اتاق سرور بمنظور ایجاد ایمنی بیشتر توصیه می شود از کف کاذب استفاده شود که روی آن نیز با کفپوش های اپوکسی با دوام و ضد حریق پوشیده شوند.

۲- پوشش کاذب دیوارها: تمامی سوراخ ها و منافذ دیوار باید با سيمان پر شده و با یک لايه ضد آتش FireTard پوشانده شود. سپس دیواره کاذب پارتیشن با استفاده از پوشش های ضد حریق ایجاد گردد.

۳- سقف کاذب: فضای فوقانی اتاق سرور بمنظور ایمنی بیشتر همانند دیوارها باید با سقف کاذب مشبک و ضد حریق پوشانیده شود.

۴- درب ضد سرقت و ضد حریق: بمنظور افزایش امنیت و ایمنی درب های اتاق سرور باید از نوع ضد حریق و همچنین ضد سرقت انتخاب شوند.

۵- تعبیه تابلو برق مناسب: بمنظور تأمین برق اتاق سرور باید یک تابلو برق در مکان مناسب و با توجه به هشدارهای ایمنی نصب گردد و تمام کابل ها و اتصالات برقی را پوشش دهد.

حتما بخوانید  سئو منفی و راهکارهای مقابله و جلوگیری از آن

۶-نصب سیستم مداربسته امنیتی: تمام فضای اتاق سرور باید با نصب دوربین های مداربسته پوشش داده شده و تمامی عبور و مرورها و تردد با آن کنترل گردد.

۷- ترمومتر یا دماسنج دیجیتالی::با توجه به اینکه تجهیزات موجود در اتاق سرور در دمای بالای ۳۸ درچه سانتیگراد با مشکل روبرو شده و کارکردشان دچار اختلال می شود، بمنظور کنترل دمای محیط  باید یک ترمومتر یا دماسنج دیجیتالی که قابلیت ارسال آلارم به اپراتور در صورت کاهش یا افزایش دما را داشته باشد نصب شود.

۸- نصب سیستم امنیتی کنترل تردد: اتاق سرور ضمن پوشش و کنترل با دوربین های مداربسته باید به سیستم امنیتی کنترل تردد و عبور و مرور افراد نیز مجهز باشد.

۹- سیستم تهویه هوا: تجهیزات موجود در اتاق سرور معمولا با انجام تراکنش زیاد با افزایش دما مواجه می شوند. بهمین خاطر یکی از مهمترین ملزومات اتاق سرور، نصب سیستم تهویه هوای مناسب در آن می باشد

۱۰- نرم افزار کنترل اتاق سرور: با نصب نرم افزار کنترل اتاق سرور امکان کنترل و مدیریت کامل آن فراهم خواهد شد.

 

اتاق سرور