انتقال وب‌سایت از هاست فعلی به هاست جدید

انتقال وب‌سایت

انتقال وب‌سایت به هاست دیگر

چنانچه در صدد انتقال وب‌سایت خود از هاست فعلی به هاست جدید دیگری هستید، بطوریکه پس از نقل و انتقال داده ها به هاست جدید سایت شما بدون مشکل در دسترس و قابل استفاده باشد با ما همراه باشید تا در ادامه مراحل انجام انتقال وب‌سایت به هاست جدید را بصورت گام به گام توضیح دهیم.

قبل از انتقال وب‌سایت به هاست جدید باید بررسی نماییم که به چه میزان فضا و چه امکاناتی نیاز داریم، در واقع باید آنالیز کنیم هاست کنونی چه کمبودهایی داشته و فاقد چه ویژگی هایی است که جوابگوی نیاز ما نمی باشد و به چه میزان باید ارتقا پیدا کند. سپس با توجه به فضا و امکانات مورد نیاز شرکت ارائه دهنده خدمات میزبانی وب (هاستینگ) مناسبی را انتخاب نموده  و اطمینان حاصل کنید که‌ هاستینگ مورد نظر از کیفیت خوبی برخوردار بوده و امکانات و سرویس‌های مورد نیاز وب‌سایت‌تان را ارائه و پشتیبانی می‌کند.

حال اگر هاست مورد نظر خود را تهیه نموده‌اید برای انتقال وب سایت‌تان از هاست کنونی به هاست جدید مطابق توضیحات پایین عمل نمایید.

انتقال وب‌سایت

مراحل انتقال وب‌سایت

1– برای انتقال وب‌سایت به هاست جدید باید ابتدا از اطلاعات و فایل های خود در هاست کنونی (پوشه اصلی وب سایت، دیتابیس و پایگاه های داده، پوشه ایمیل‌ ها) یک نسخه پشتیپان (Backup) تهیه نمایید. توجه داشته باشید که ایمیل‌های موجود در هاست کنونی به هاست جدید منتقل نخواهند شد، پس بنابراین اگر ایمیل‌ مهمی دارید با استفاده از نرم‌افزارهای کلاینت ایمیل مانند ( Outlook ، eM Client ) ایمیل های مورد نظر را بر روی هارد خود انتقال داده و ذخیره نمایید.

حتما بخوانید  Dublin Core و تأثیرات آن بر رتبه سئو وب سایت

2– پس از ایجاد بک آپ از اطلاعات موجود در هاست کنونی و کسب اطمینان از در اختیار داشتن فایل پشتیبان از اطلاعات و داده ها، گام بعدی برای انتقال وب‌سایت به سرور جدید تنظیم نام‌سرورهای آن بر روی دامنه می باشد.پس باید به پنل مدیریت دامنه سایت مراجعه کنید و DNS های دامنه را بر روی‌ نامسرورهای هاست جدید تنظیم نمایید. نام سرورها در اطلاعات مربوط به سرویس‌ هاست از طرف شرکت ارائه دهنده هاستینگ موجود می باشد.

3– اکنون به هاست جدید بروید و از طریق FTP فایل‌های خود را آپلود کنید. در صورتی که برای کار با FTP با مشکل روبرو شدید از طریق File Manager موجود در کنترل پنل هاست فایل ها را آپلود نمایید. البته روش توصیه شده برای انتقال وب‌سایت بصورت ایمن استفاده از FTP می باشد، زیرا در صورت قطع شدن اتصال اینترنت‌ حین انتقال فایل‌ها امکان ادامه آن وجود خواهد داشت و نیاز نیست این کار را از ابتدا انجام دهید.

بعد از انتقال فایل ها حال دیتابیس را بازگردانی (restore) کنید، همچنین اگر نیاز به اعمال تغییراتی مانند تغییر بعضی مسیرهای هاست یا مشخصات دیتابیس ها در فایل تنظیمات وب سایت‌تان دارید، تغییرات مورد نظر را در حین انتقال وب‌سایت به هاست جدید اعمال نموده و آن را ذخیره نمایید.

انتقال وب‌سایت

ایجاد فایل پشتیبان یا Backup از اطلاعات

یکی از مهم ترین مراحل انتقال وب‌سایت از هاست کنونی به هاست جدید، ایجاد نسخه پشتیبان یا همان فایل Backup می باشد. بدین منظور ابتدا از طریق کنترل پنل هاست فایل‌هایی که می‌خواهید دانلود کنید.را به صورت فشرده درآورید.با استفاده از نرم‌افزارهای FTP مانند Filezilla ، SmartFTP ، CuteFTP و با وارد نمودن اطلاعات اکانت FTP به سرور هاست‌تان متصل شوید و فایل‌های موجود در هاست را دانلود نمایید. توجه داشته باشید در هاست ویندوز فایل‌های اصلی سایت در پوشه‌ی wwwroot و در هاست‌ لینوکس در پوشه‌ی public_html یا www قرار دارند. امکان دانلود از طریق کنترل پنل هاست از بخش File Manager نیز وجود دارد. اما برای انتقال وب‌سایت بصورت آسان و ایمن دانلود از FTP توصیه می‌شود.

حتما بخوانید  گیت‌هاب GitHub چیست و چه کاربردی دارد؟

در هاست‌ لینوکس جهت تهیه بک آپ‌ و فایل پشتیبان از تمام اطلاعات وب سایت و پایگاه داده به صورت یک‌جا می‌توانید از قابلیت Full Backup نیز استفاده نمایید.

ایجاد فایل پشتیبان از پایگاه داده

در هاست ویندوز برای انتقال وب‌سایت از پایگاه داده (دیتابیس) باید بصورت جداگانه بک آپ گرفته شود. در هاست لینوکس هم می‌توانید از پایگاه داده (دیتابیس) جداگانه بک آپ بگیرید و یا اینکه از قابلیت Full Backup استفاده نموده و از پایگاه داده به همراه سایر فایل‌ها بک آپ تهیه نمایید.

ایجاد فایل پشتیبان از ایمیل‌ها

برای بک آپ گیری از ایمیل ها در انتقال وب‌سایت با استفاده از نرم‌افزارهایی چون Outlook یا Thunderbird به هر یک از حساب‌های ایمیل‌ بصورت جداگانه متصل شوید، سپس ایمیل‌های موجود در هر حساب‌ را بر روی هارد خود انتقال داده و ذخیره نمایید.

شما کاربران و همراهان درساوب در این قسمت می توانید نرم افزارهای مورد نیاز برای انتقال وب‌سایت را دانلود نمایید.

دانلود نرم افزار Outlook

دانلود نرم افزار eMClient

دانلود نرم افزار FileZilla

دانلود نرم افزار SmartFTP

دانلود نرم افزار CuteFTP

دانلود نرم افزار Thunderbird