انکر تکست Anchor Text چیست و چه تاثیری بر سئو دارد

انکر تکست Anchor Text

انکر تکست Anchor Text چیست

واژه انکر تکست Anchor Text در باب لغت به معنا و مفهوم متن لنگر یا لنگر الصاق شده بر روی یک لینک می باشد. در واقع انکر تکست به متنی گفته می شود که قابل کلیک نمودن بوده و با کلیک روی آن کاربر به صفحه دیگری هدایت می شود. به بیان دیگر زمانیکه قصد داریم پیوندی را به نشانی یک وب سایت یا یک صفحه وب مرتبط نموده و لینک نماییم، عبارت متنی که در کنار عنوان آن نشانی پیوند قرار می گیرد را انکر تکست Anchor Text می گویند.

بطور معمول در قسمت افزودن و ویرایش پیوند و لینک در کنار کادری که نشانی اینترنتی مقصد در آن قرار دارد، کادر دیگری بمنظور افزودن پاره ای توضیحات پیرامون موضوع پیوند و صفحه مقصد موجود می باشد. شایان ذکر است انکر تکست Anchor Text.ها در سئو و رتبه بندی وب سایت نقش بسزایی داشته و باید مورد توجه قرار گیرد.بطور مثال چنانچه یک وب سایت از ۵۰ دامنه اینترنتی بک لینک دریافت نموده باشد ضمن بررسی خواهیم دید که این بک لینک ها با اینکه مقصد مشخصی داشته ولی دارای عناوین متفاوتی می باشند که این موضوع بازتاب خوشایندی بر سئو بهمراه نخواهد داشت. البته الزاما نیازی به یکسان بودن عناوین تمامی لینک ها نیست ولی حداقل بطور میانگین ۷۵ درصد از آنان باید حاوی کلمه کلیدی اصلی و عنوان وب سایت را دارا باشند . این بدان معنی است که پیوندهای ارجاع داده شده به یک وب سایت بهتر است کلیدواژه های اصلی آن وب سایت را در خود جای داده باشد.

 

انکر تکست Anchor Text

 

معایب انکر تکست Anchor Text و تاثیر منفی آن بر سئو

شاید یکی از مهمترین ایرادهای وارد شده و انتقادهای صورت گرفته از سوی مدیران و صاحبان وب سایت ها و همچنین متخصصین امر سئو به گوگل این موضوع بوده که دریافت لینک خود به تنهایی صرف نظر از شیوه متنی آن یا همان انکر تکست Anchor Text امری سهل و آسان نبوده که با در نظر گرفتن این ویژگی سختی آن دوچندان خواهد شد. از این رو گوگل چندی پیش در الگوریتم تازه خود تغییراتی اعمال نمود که در آن میزان تاثیرگذاری انکر تکست Anchor Text تقلیل داده شده و از این پس انکر تکست Anchor Text ها همچون گذشته اهمیت چندان زیادی نخواهند داشت.

حتما بخوانید  الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل و تاثیر آن بر رتبه بندی وب سایت

گفتنی است اخیرا در مقوله سئو و بهینه سازی وب سایت رویکرد تازه ای از بک لینک ها مشاهده شده که این ساختار نوبنیاد بنام Co-Citation شناخته می شود. موتور های جستجوگر بزرگ که گوگل در صدر آنها قرار دارد برای رتبه بندی صفحات وب سایت ها در فهرست نتایج جستجوی خود انکر تکست Anchor Text ها را بطور مستقیم ملاک کار خود قرار داده اند. بعنوان مثال بمب های گوگلی ساده ترین راه برای یافتن و درک بهتر این مسئله است که با توجه به آن درمی یابیم انکر تکست Anchor Text ها بر فهرست نتایج جستجو چه تاثیراتی خواهد داشت.

حال این موضوع از دید برخی یک مزیت و از دید برخی نیز یک ضعف و ایراد برای موتور جستجوی گوگل تلقی می شود ولی به هر حال نمی توان میزان تاثیرگذاری انکر تکست Anchor Text ها در رتبه بندی وب سایت ها را منکر شد و اهمیت آن را نزد گوگل نادیده شمرد. اگر عناوین لینک های یک وب سایت حاوی و در بر دارنده کلیدواژه های مرتبط و مورد نظر باشد شکی نیست رتبه به مراتب بهتری در فهرست نتایج جستجوی گوگل کسب خواهد نمود.

در واقع انکر تکست Anchor Text لینک را به صفحه مقصد گیرنده لینک نسبت داده و مرتبط می سازد. این بدان معناست که چنانچه بتوانید صفحات مرتبط را با انکر تکست Anchor Text های مناسب به یکدیگر لینک کنید آن صفحات در فهرست نتایج جستجو بمراتب بهتر ظاهر شده و رتبه بالاتری کسب خواهند نمود. در این میان نکته قابل توجه این است که تمامی وب سایت‌ها با استفاده از انکر تکست Anchor Text به وب سایت ما لینک دهی نمی کنند! در این رابطه چه اقدامی باید صورت پذیرد که باعث ارتقای رتبه کلیدواژه های وب سایت ما در موتورهای جستجوگری چون گوگل گردد؟ اینک زمان آن رسیده که توجه ویژه ای به Co-citation داشته باشیم و برای حل این موضوع از آن یاری بگیریم.

 

انکر تکست Anchor Text

 

انتخاب خودکار لنگر لینک یا Co-citation

 احتمالا تابحال زمانی که قصد داشته اید لینک وب سایتتان را در وب سایتهای دیگر ثبت کنید با این مشکل روبرو شده باشید که وب سایت مورد نظر مجوز استفاده از انکر تکست Anchor Text را به شما نداده باشد و شما نتوانید توضیحات حاوی کلیدواژه ها را هنگام ثبت لینک وارد نمایید. در چنین صورتی گوگل کلیدواژه های بکاربرده قبل و بعد از لینک را ملاک قرار داده و از اطلاعات آن استفاده خواهد نمود. در این صورت چنانچه سایر وب سایت ها لینک وب سایت شما را بدون انکر تکست Anchor Text یا الصاق متن قرار دهند، گوگل بطور خودکار لنگر متناسب را انتخاب خواهد نمود که به آن Co-citation گفته می شود. البته لازم بذکر است بمنظور تأثیرگذاری بیشتر همواره سعی نمایید در وب سایت‌هایی لینک ایجاد کنید که با نوع فعالیت شما مرتبط و مربوط باشند. چون در این صورت گوگل به دو پارامتر تکنیک‌های بازاریابی اینترنتی و بهینه سازی وب سایت که توسط شما انجام شده توجه خواهد داشت. همچنین این مورد سبب تسهیل فرایند لینک سازی می شود.

جمع بندی کلی انکر تکست Anchor Text

در طول این مقاله مفاهیم کلی انکر تکست Anchor Text را به تفصیل شرح دادیم و از میزان اهمیت و تاثیرگذاری آن بر سئو نیز مطلع شدیم. در آخر به عنوان نکته پایانی باید گفت انکر تکست Anchor Text ها بیشترین سهم در سئو ووبهینه سازی وب سایت را بر پایه کلیدواژه ها دارا می باشند. پس با توجه به این موضوع نتیجه می گیریم انکر تکست Anchor Text ها در دیده شدن وب سایت در صفحه اول نتایج موتورهای جستجوگر نقش اساسی و بسزایی دارند. در ضمن باید به این نکته توجه داشت که وب سایت ها و بلاگ هایی که محتوای سایر منابع و پایگاه ها را کپی می کنند و در قسمت لینک به آن صفحات، عبارت منبع مقاله را وارد می کنند، در نتیجه وب سایت مرجع با عنوان منبع مقاله در فهرست نتایج گوگل نمایش داده خواهد شد. از این رو لازم است برای انتخاب عناوین مناسب و مرتبط بمنظور ارتقا و افزایش بازدید وب سایت دقت عمل بیشتری بکار برده شود.