اهمیت و تاثیر نقشه سایت XML Sitemap در سئو

XML Sitemap

انواع نقشه سایت

بطور کلی نقشه سایت در دو قالب HTML و XML ایجاد شده و مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام از این فایل ها کاربرد خاص خود را دارا می باشد. یک نقشه سایت یا سایت مپ HTML بعنوان راهنمای کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت بوده و هدف از ایجاد آن کمک به کاربران بمنظور سهولت در یافتن صفحات و محتوای مورد نظر می باشد و این نوع نقشه سایت برای موتور های جستجو قابل استفاده نمی باشد. و اما نقشه سایت از نوع XML که از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و دارای ساختاری سازمان یافته شده می باشد که بعنوان راهنمایی برای موتورهای جستجوگر مورد استفاده قرار می گیرد. آدرس یک نقشه سایت XML Sitemap غالبا در فایل Robots.txt قرار گرفته و اطلاعات لازم برای ایندکس کامل و سریع تر صفحات وب سایت را بهمراه سایر اطلاعات به موتورهای جستجوگر ارائه می کند.

 

XML Sitemap

 

نقشه سایت XML Sitemap

نقشه سایت XML Sitemap نوعی فایل متنی بوده و غالبا با پسوند XML ساخته می شود که حاوی نشانی صفحات وب سایت می باشد. نقشه سایت XML Sitemap در واقع مدل های بصری و یا متنی متشکل از محتوای یک وب سایت است که کاربر را در یافتن اطلاعات مورد نظر در سایت یاری می کند. همانند یک نقشه جغرافیایی که ما را در جستجو و رسیدن به مکانی که قصد عزیمت به آن را داریم راهنمایی و هدایت می کند. نقشه سایت XML Sitemap برای هر وب سایتی ضروری بوده و وجود آن الزامی می باشد.بطور کل این فایل یکی از لازمه های مهم فاکتورهای سئو وب سایت است که گوگل نیز بر بر آن تاکید فراوان داشته است.

حتما بخوانید  فاکتور DwellTime چیست و چه تاثیری بر سئو دارد

نقشه یک وب سایت می تواند اطلاعات و داده های متای هر آدرسی از وب سایت همچون آخرین بروزرسانی، میزان ارزش و اهمیت هر صفحه و همچنین نحوه ارتباط آن با سایر صفحات وب سایت، ایجاد صفحات جدید و تغییرات اعمال شده در صفحات پیشین را در خود جای داده و به اطلاع ربات های موتور های جستجوگر برساند.

XML Sitemap چه تاثیری در سئو دارد؟

با ایجاد نمودن فایل XML Sitemap در وب سایت موتورهای جستجو را از تمامی مطالب و صفحات وب سایت آگاه نموده و تمامی URL و نشانی صفحات را در اختیار آن می گذاریم. هنگامیکه ما یک XML Sitemap ایجاد نموده و بطور مثال آن را به ابزار وبمستر گوگل ارسال می‌کنیم، گوگل براحتی خواهد توانست نقشه سایت ما را بررسی یا crawl نماید.همچنین در XML Sitemap قادر خواهیم بود درصد اهمیت و اولویت مطالب را نیز مشخص نماییم. در این صورت ربات های ایندکسر موتورهای جستجوگر  همچون گوگل خیلی زودتر از تغییرات ایجاد شده در وب سایت مطلع خواهند شد. بطور مثال نسبت به این که چه مطالب و پست های جدیدی در وب سایت منتشر گردیده و یا اینکه چه صفحاتی تغییر نموده اند آگاهی خوهد یافت، پس در نتیجه سرعت ایندکس شدن صفحات و پست ها در نتایج موتورهای جستجو افزایش خواهد یافت که این امر به نوبه خود در بهبود سئو نقش بسزایی دارد.

حتما بخوانید  ثبت دامنه وب سایت به صورت رایگان