html و کاربرد آن در طراحی وب سایت

html

HTML چیست؟

اچ.تی.ام.ال مخفف عبارت Hyper Text Markup Language به معنای زبان نشانه گذاری ابر(فوق) متنی می باشد که ما به اختصار آن را Html می خوانیم. اچ تی ام ال یک زبان استاندارد برای طراحی صفحات وب می باشد که کليه کدهای صفحات وب چه سمت سرور و چه سمت کاربر نهايتا تبديل به کدهای HTML شده و سپس در مرورگر وب نمايش داده می شوند.

HTML یکی از معدود زبان هایی است که توسط مرورگرها قابل فهم و خواندن می باشند، در واقع مرورگر های وب برای نمایش یک صفحه وب سایت هیچ یک از کدهای سمت سرور مانند کدهای php یا asp را تشخیص نمی دهند که باید این کدها تبدیل به کدهای Html شده سپس توسط مرورگر نمایش داده شود. پس بدین منظور کامپایلر های زبان های برنامه نویسی سروری ابتدا کدهای خود را به Html تبدیل نموده و بعد برای مرورگر ارسال می کنند.

html

کاربرد HTML در طراحی وب سایت

قبل از اینکه بپردازیم به کاربرد اچ تی ام ال در طراحی وب سایت باید به این نکته اشاره نمود که اچ تی ام ال یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه همان طور که گفته شد یک زبان نشانه گذاری متنی است و یک سند Html در واقع یک پرونده مبتنی بر متن می باشد به اين معنی که  در زمان طراحی سایت قسمت های مختلف هر صفحه از وب سایت توسط اجزايی به نام تگها از یکدیگر جدا می شوند که هر کدام از آنها دارای کاربرد و خواص مربوط به خود هستند. سپس اين تگ ها به مرورگر می گویند که هر یک از اجزای صفحات این وبسایت چه نوع عنصری بوده و بايد به چه شکلی نمايش داده شود.

حتما بخوانید  سرویس گوگل ترندز GoogleTrends

يک صفحه HTML می تواند شامل انواع داده ها اعم از متون، تيترها، تصاویر، جداول و غیره باشد، که برای نمایش هر یک از آنها بايد از تگ مربوط به آن استفاده نمود. صفحات HTML متشکل از کدهای است که به صورت متنی نوشته می شوند و هر یک از کدها معنی و مفهوم خاصی دارند و تأثیر مشخصی بر محتوای صفحه وب می‌گذارند. بطور مثال در طراحی صفحات وب سایت برای تعیین استایل و شکل ظاهری متون، مانند Bold درشت کردن یا Italic مورب نمودن حروف، برچسب هایی از پیش تعریف شده که با استفاده از آنها نتیجه مورد نظر حاصل می گردد.

در ادامه بمنظور درک بیشتر موضوع به چند نمونه از این برچسب ها و نحوه عمکرد و تاثیر گذاری آنها بر اجزای یک وب سایت اشاره خواهیم نمود؛

 

  • >a>    قرار دادن یک پیوند یا لینک در وب سایت
  • >p>           ایجاد یک پاراگراف متنی در صفحه
  • >br>              شکستن خط و رفتن به خط بعدی
  • >hr>            ایجاد یک خط افقی در عرض صفحه
  • >div>               تقسیم فضای صفحات وب سایت
  • >img>            قرار دادن تصاویر در وب سایت
  • >table>            ایجاد جداول در صفحات سایت
  • >from>   ایجاد فرم ها در صفحه مانند فرم ورود
  • >audio>     بارگذاری یک فایل صوتی در وب سایت

 

حتما بخوانید  تفاوت های میان وبلاگ و وب سایت

در پایان ضمن سپاسگذاری امیدواریم این مطلب از سری مقالات طراحی سایت درساوب برایتان مفید و مثمر ثمر واقع شده باشد.