اینترنت اشیا یا I.O.T چیست و چه مفهومی دارد

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یا I.O.T چیست؟

امروزه عبارت اینترنت اشیا یا IOT تبدیل به مبحثی داغ و پرطرفدار در صنعت شده است. ولی این بدان معنا نیست که اینترنت اشیا یک مفهوم تازه و نوظهور باشد. در واقع OIT مخفف عبارت Internet of Things به معنی اینترنت چیزها یا اینترنت اشیا می باشد که اولین مرتبه توسط شخصی بنام کوین اشتون و در سال ۱۹۹۹ میلادی ارائه شد که در آن به توصیف جهانی پرداخته که تمامی عناصر موجود در آن، حتی جمادات و اشیای بی جان از یک هویت دیجیتال برخوردار بوده، ضمن اینکه کامپیوترها مجاز به سازماندهی و مدیریت آنها می باشند. بدیهی است مفهوم اینترنت اشیا فراتر از مفهوم چیزی است که ما از آن بعنوان اینترنت یاد می کنیم. چرا که اینترنت انسان ها را به یکدیگر متصل نموده و این در حالی است که با اینترنت اشیا تمامی جمادات و عناصر بی جان (اشیاء) به یکدیگر متصل و مرتبط می‌شوند.
حال بمنظور درک بهتر آن جهانی را در ذهنتان تجسم کنید که در آن میلیاردها شی بواسطه پروتکل های عمومی یا خصوصی شبکه به هم متصل شده و اطلاعات و داده ها را به اشتراك می گذارند. دنیایی که اساسا همه چیز آن به نحوی به اینترنت متصل‌اند، از گوشی‌ تلفن همراه و تبلت گرفته تا انواع لوازم خانگی چون ماشین ظرفشویی و یخچال و غیره. در واقع مفهوم کلی جهان اینترنت اشیا بدین صورت است که عناصر موجود در آن بطور پیوسته و منظم داده ها را تجمیع، تجزیه و ارزیابی نموده و نتایج آن را جهت انتخاب، برنامه ریزی و مدیریت تراکنش ها مورد استفاده قرار می دهند.

 

اینترنت اشیا

 

تاريخچه پیدایش اینترنت اشیا

چنانچه پیش تر نیز ذکر شد مفهوم اینترنت اشیا توسط عضوی از انجمن شناسایی فرکانس رادیویی موسوم به RFID و در سال ۱۹۹۹ میلادی ارائه شد که اخیرا به سبب فراگیر شدن گوشی های تلفن هوشمند و توسعه علوم ارتباطات، محاسبات، تجزیه و تحلیل اطلاعات نقش جدی تری بو خود گرفت. کوین اشتون که یکی از پیشگامان مفهوم اینترنت اشیا بود، نخست زمینه کار با آن را در آزمایشگاه AutoID MIT مهیا ساخت و در جستجوی یافتن ایده هایی بود که توسط آن با اتصال اطلاعات RFID به اینترنت کسب و کار خود را بهبود بخشد

حتما بخوانید  جی کوئری و کاربرد آن در طراحی وب سایت

پس از آن محققین بسیاری بر توسعه اینترنت اشیا با اشاره کلی به اشیاء روزمره و نخستین ملزومات زندگی بشر که امکان تشخیص، شناسایی، مکان یابی، آدرس دهی بوده و قابلیت مدیریت از طریق اینترنت را دارا بودند با صرف نظر از نوع ارتباطات شتافتند. البته منظور از ملزومات زندگی صرفا ماشین‌ها و دستگاه‌های برقی یا اینکه محصولات مبتنی بر فناوری‌های نوین نبوده و به مواردی چون خوراک و پوشاک نیز اشاره دارد.
این اشیاء و لوازم باید بتوانند هر جایی و در هر زمانی بصورت منسجم و یکپارچه از دنیای واقعی در دنیای مجازی ادغام گردند. طبق آمار منتشر شده در سال ۲۰۱۲ میلادی بطور تقریبی تعداد ۱۲/۵ میلیارد اشیاء فیزیکی به اینترنت متصل بودند. کمپانی سیسکو با استفاده از این داده های آماری تخمین زد که این رقم تا سه سال بعد یعنی سال ۲۰۱۵ به ۲ برابر رقم کنونی یعنی ۲۵ میلیارد و در سال ۲۰۲۰ به ۵۰ میلیارد خواهد رسید.

 

اینترنت اشیا

 

کاربردهای اینترنت اشیا

پیدایش شبکه جهانی وب، انقلاب عظیمی در دنیای امروزی بپا کرد و امور بسیاری را تحت الشعاع خود قرار داد.همچنین متخصصان این حوزه با مشاهده استقبال چشمگیر مردمی از اینترنت، در صدد بکارگیری آن در زمینه های مختلف و توسعه و همگام سازی آنها با این تکنولوژی برآمدند. و اینک بیش از ده سال است که تنها کاربران اینترنت انسان ها نیستند، بلکه مفاهیم نوظهوری ایجاد شده و به دنبال آن محصولات هوشمند نیز طراحی، تولید و روانه بازار شده اند که بتنی بر فناوری  اینترنت اشیا بوده و قابلیت برقراری ارتباط و تعامل با همدیگر و حتی انسان  را دارا می باشند. بعنوان مثال یخچالی را تصور کنید که سخنگو بوده و در صورت اتمام هرکدام از ملزومات داخلش بصورت اتوماتیک سفارش مربوط را به نزدیك ترین فروشگاه موادغذایی ارسال می کند. یا تلویزیونی که گفته های شما را می شنود و مفهوم آن را درک می کند. ساعت هایی که ریتم شبانه روزی شما را بخاطر سپرده و در زمان لازم رویداد موردنظر را به شما یادآوری خواهند کرد. از همه جالب تر اتومبیل هایی که نیازشان را مطرح نموده و در زمان نیاز به تعویض یا تعمیر یک قطعه، آن را به شما اعلام می کنند. تمامی موارد مذکور و بسیاری موارد دیگر، مثال هایی از کاربرد اینترنت اشیا می باشند.

حتما بخوانید  به صورت آنلاین خوشنویسی کنید

لازم بذکر است اشیاء فیزیکی متصل به اینترنت اشیا، مجهز به سنسورهایی هستند که هرکدام از آن سنسورها وظیفه خاص خود را داشته و تغییرات و نوسانات مربوط به خود را مدیریت و کنترل می کند. در نهایت این سنسورها به همدیگر متصل بوده و اطلاعات تکمیلی از عملکرد دستگاه را به سیستم های مربوط و یا اشخاص گزارش می دهند.

مقاله فوق چکیده ای خلاصه وار از مفهوم اینترنت اشیا I.O.T بوده و مفهوم کامل آن را شامل نمی شود. مبحث اینترنت اشیا بسیار گسترده بوده که پرداختن به آن مستلزم صرف زمان بیشتی خواهد بود. لذا در این مقاله از درساوب سعی کردیم مفهوم کلی اینترنت اشیا را بطور خلاصه و در بیانی ساده شرح دهیم.

«نگارنده : حامد کاشنده»