دامنه های اینترنتی ایرانی توسط شرکت Resello تحریم شد

دامنه های اینترنتی

تحریم دامنه های اینترنتی ایرانی

با سلام خدمت تمامی همراهان درساوب متاسفانه چندی پیش خبری مبنی بر تجدید و تمدید تحریم های ایالات متحده علیه کشور ایران توسط خبرگذاری های جهان منتشر شد که باعث تاسف و همچنین تا حدودی نا امید کننده بود. با گذشت مدت زمانی از انتشار این خبر هنوز تاثیر محسوسی از اعمال این سیاست دولت ایالات متحده به چشم نمی خورد تا اینکه هفته اخیر اطلاعیه ای از سوی شرکت ریجسترار ریسلو به انگلیسی Resello به تمامی نمایندگان ایرانی این شرکت مبنی بر قطع همکاری خود با کاربران و صاحبان دامنه های اینترنتی ایرانی ارسال شد. در این ایمیل که بیشتر رنگ هشدار به خود دارد صراحتا به موارد زیر اشاره شده است:

از تاریخ ۱۸ جولای ۲۰۱۷ میلادی که برابر است با ۲۷ تیرماه سال ۱۳۹۶ کاربران ایرانی امکان ایجاد اکانت جدید بمنظور ثبت یا انتقال دامنه های اینترنتی را نخواهند داشت. همچنین از تاریخ ۱۸ آگوست سال جاری یعنی یکماه پس از تاریخ مذکور تعرفه های تمدید تمامی سرویس ها و دامنه های اینترنتی موجود در Resello افزایش خواهد یافت. و سرانجام از تاریخ ۱۸ نوامبر همین سال دیگر امکان تمدید سرویس های قبلی برای کاربران و صاحبان دامنه های اینترنتی ایرانی وجود نداشته، ضمن اینکه این شرکت هیچگونه تضمین و مسئولیتی در قبال هیچ یک از دامنه های فوق الذکر نخواهد داشت.

حتما بخوانید  جلوگیری از ورود وب سایت به لیست سیاه گوگل

دامنه های اینترنتی

شایان ذکر است شرکت هلندی ریسلو Realtime Register از جمله شرکت های ریجسترار جهانی معتبر می باشد که در سال‌های اخیر و پس از قطع همکاری شرکت Resellerclub با کاربران ایرانی مبنی بر تابعیت از قوانین ایالات متحده و تحریم های علیه ایران به عنوان شرکت سرویس دهنده دامنه های اینترنتی به شرکت‌های ایرانی شناخته می شد، که اینک در نظر دارد از سیاست های شرکت Resellerclub پیروی نماید.

این یعنی آغاز سرانجامی نامعلوم برای تمامی کسب و کارهای اینترنتی و آنلاین ایرانی چرا که دامین یا دامنه اینترنتی برای این نوع کسب و کارها حیاتی بوده و بسیار دارای حائز اهمیت می باشد. در واقع دامنه های اینترنتی نقش پل ارتباطی بین آنها و تمامی مشتریان و کاربرانشان را به عهده داشته و همه این کسب و کارها را با نشانی دامنه های اینترنتی آنها می‌شناسند.

نتیجه تحریم دامنه های اینترنتی ایرانی

البته لازم به ذکر است این موضوع مشکلی برای صاحبان این دامنه های اینترنتی در پی نخواهد داشت، بلکه شرکت های ثبت کننده دامنه های اینترنتی که نمایننده شرکت Resello بوده اند، از تاریخ دریافت این پیام دو ماه فرصت خواهند داشت تا دامنه های اینترنتی خود را از شرکت ریسلو به شرکت ریجسترار دیگری منتقل نمایند. البته مشکلاتی در این میان برای آن دسته از دامنه های اینترنتی که تاریخ سررسید یا انقضای آن‌ها در مدت این ۲ ماه بوده و نسبت به تمدید آن اقدام ننمایند وجود خواهد داشت.

حتما بخوانید  مقایسه سبک‌های طراحی سایت فلت و متریال

همچنین آن دسته از افرادی که ثبت دامنه های اینترنتی خود را مستقیما و بدون واسطه از طریق شرکت‌های خارجی و با استفاده از سرویس payment24 جهت پرداخت اقدام نموده اند و در ضمن در قسمت اطلاعات کاربری خود در شرکت Resello آدرس و نشانی از ایران وارد نکرده باشند، از این قائده مستثنی بوده و مشکلی متوجه ایشان نخواهد بود.