تفاوت طراحی سایت استاتیک و داینامیک

داینامیک و استاتیک چیست؟

وب سایت‌های اینترنتی از لحاظ ساختاری در مجموع به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که این دو دسته عبارتند از استاتیک static به معنی ایستا و داینامیک Dynamic که به مفهوم پویا می‌باشد. در واقع هر وب سایتی در سطح اینترنت وجود دارد، لاجرم به یکی از این دو روش ایجاد و طراحی شده است که در ادامه به تشریح و بررسی آنها خواهیم پرداخت.

طراحی سایت استاتیک

سایت‌های استاتیک را می‌توان نسل اولیه وب سایت‌های اینترنتی خواند. که در گذشته با ساختاری ساده‌تر تشکیل شده از اسناد و کدهای Html و  Css طراحی و راه اندازی می‌شدند. این نوع وب سایت‌ها را از این رو استاتیک می گویند که دارای ساختاری ثابت و ایستا هستند. به طوریکه تمامی اطلاعات و محتوای سایت به صورت یکباره  توسط ایجاد می‌شود چرا که بعد از طراحی هر گونه  ایجاد تغییر و ویرایش در محتوای آن کار دشواری خواهد بود که نیاز به برنامه نویسی مجدد توسط طراح سایت دارد. در سایت‌های استاتیک به دلیل عدم وجود امکان اتصال به بانک اطلاعاتی پایگاه داده، ایجاد تغییرات در  محتوا و یا ویرای خود وب سایت به صورت آنلاین امکان پذیر نمی‌باشد، و همان طور که ذکر شد بروز رسانی این وب سایت‌ها مستلزم داشتن دانش و تخصص طراحی وب خواهد بود و دلیل اصلی این مشکل این است که‌ای گونه وب سایت‌ها فاقد پنل مدیریتی هستند. یعنی فضای گرافیکی که برای کاربر امکان مدیریت آسان را فراهم نماید موجود نیست و تمامی تغییرات باید از طریق کد نویسی صورت پذیرد.

طراحی سایت به این روش مناسب وب سایت‌هایی بود که دارای مطالبی ثابت ایستاده بودند به طوریکه بعد از سر راهی نیازبه تغییر آنها نبود مانند وب سایت‌های معرفی که به منظور معرفی و تبلیغ یک محصول، برند یک شرکت طراحی می‌شود.
هزینه طراحی وب سایت‌های استاتیک به مراتب کمتر از وب سایت‌های داینامیک می‌باشد ولی در عوض هزینه‌های به روز رسانی آن بالا بوده به طوریکه در صورت نیاز به اعمال تغییرات و ویرایش وب سایت توسط طراح سایت مستلزم پر داخت هزینه‌های مجدد می‌باشد.

سایت داینامیک

طراحی سایت داینامیک

سایت‌های داینامیک نسل پیشرفته و نوین وب سایت‌ها می‌باشند که مشکلات مربوط به سایت‌های استاتیک را نداشته و دارای امکانات و ویژگی‌های بیشتری می‌باشند. وجود پنل مدیریت گرافیکی اعمال هر گونه تغییر و افزودن محتوا به آنها را تسهیل نموده و کاربر بدون نیاز به دانش برنامه نویسی قادر به ایجاد تغییرات دلخواه می‌باشد. از این رو این وب سایت‌ها را اصطلاحاً پویا می‌نامند.

وب سایت‌هایی که به روش داینامیک طراحی می‌شوند امکانات نامحدودی برای صاحبان و توسعه دهندگان آنها به منظور افزودن و ایجاد امکانات مختلف در وبسایت فراهم می‌آورند. این نوع وب سایت‌ها به  دلیل وجود اسکریپتهای مدیریتی نیازمندهاست و فضای میزبانی با قدرت بیشتر و مجهز به پایگاه داده می‌باشند که این موضوع موجب کاهش ضریب امنیتی سایت خواهد شد. همچنین هزینه‌ی اولیه طراحی وب سایت‌های داینامیک به  دلیل پیچیدگی ساختار برنامه نویسی آن به مراتب بیشتر از سایت‌های استاتیک می‌باشد.

داینامیک

مقایسه طراحی سایت استاتیک و داینامیک

اکنون که با ساختار کلی  هر دو  روش طراحی آشنا شدیم حال برای درک بهتر مطلب به مقایسه آنها با یکدیگر و برشمردن مزایا و معایب هر کدام خواهیم پرداخت پس با ما تا پایان این مطلب از درساوب همراه باشید.

حتما بخوانید  طراحی وب سایت به سبک پارالاکس Parallax

موارد کاربرد سایت‌های استاتیک

سایت‌های با ساختار و صفحات ثابت که نیاز به تغییر و ویرایش در آنها نباشد.
سایت‌های که  برای مدت زمان کوتاهی طراحی و مورد استفاده قرار گیرند
زمانیکه برای طراحی وب سایت با ذیق وقت روبرو  بوده عجله داشته باشیم.
هم چنین مواقعی که بودجه کمی برای طراحی سایت در اختیار داشته باشیم.

در موارد فوق استفاده از طراحی سایت به سبک استاتیک شاید مناسبت‌تر  و مرقون به صرفه باشد البته نباید فراموش کنیم که یک سایت استاتیک مشکلات و کاستی‌های مربوط به خود را دارا می‌باشد.

معایب طراحی سایت استاتیک

1.شاید اولین ایراد وب سایت‌های استاتیک همان ایستایی و راکت بودن این گونه وب سایت‌ها است.
2.عدم امکان ویرایش آسان وب سایت که در صورت نیاز مستلزم پرداخت هزینه مجدد و یا  داشتن دانش طراحی وب سایت خواهد بود.
3.سایت‌های استاتیک برای موتورهای جستجو بهینه سازی نشده‌اند پس بنابراین از سئوی خوبی برخوردار نمی‌باشد.
4.عدم امکان استفاده از خدمات آنلاین همچون درگاه پرداخت اینترنتی و یا ثبت نام و عضویت کاربران در این نوع وب سایت‌ها.

مقایسه طراحی استاتیک و داینامیک

مزایای طراحی سایت داینامیک

1.پنل مدیریت حرفه‌ای که برای کاربر امکان افزودن، ویرایش و به‌روزرسانی آسان مطالب و محتوای وب سایت را تنها با چند کلیک ساده فراهم می‌سازد.
2.صاحبان و توسعه دهندگان این نوع وب سایت‌ها هیچ گونه محدودیتی برای ایجاد و گسترش صفحات و سایر قسمت‌ها و امکانات وب سایت ندارد.
3.این نوع وب سایت‌ها از تعامل بیشتری برخوردار بوده و امکان مدیریت چند کاربره و حتی ایجاد ارتباط بین آنها را دارا می‌باشند.
4.برخورداری سایتهای داینامیک از میزان سئوی مناسب و بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو که شانس بیشتری برای کسب رتبه‌های بهتر دارند.

حتما بخوانید  راهکارهای افزایش بازدیدکننده وب سایت

معایب طراحی سایت داینامیک

1.وب سایت‌های داینامیک به دلیل اتصال به پایگاه داده از سطح امنیتی پایین‌ترین برخوردار است البته این مشکل با انجام تمهیداتی از سوی طراح و برنامه نویسان قابل حل می‌باشد.
2.هزینه‌های طراحی وب سایت‌های داینامیک و همچنین تهیه‌هاست و فضای میزبانی آنها معمولاً بیشتر است.
3.سایت‌های داینامیک به دلیل پیچیدگی ساختاری از حجم بالاتری برخوردار هستند که در نتیجه سرعت لود کمتری نسبت به سایت‌های استاتیک خواهند داشت.