تفاوت های میان وبلاگ و وب سایت

تعریف وبلاگ و وب سایت

همانطور که می دانیم وبلاگ و وب سایت هر دو سرویس و ابزاری تحت وب بمنظور انتشار و اشتراک گذاری داده ها اطلاعات مختلف چون متن، صدا، تصویر، ویدیو و … هستند. اما شاید این پرسش در ذهن خیلی افراد پیش آمده که براستی تفاوت این دو در چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت اگرچه در بعضی موارد شباهت هایی بین این دو وجود دارد، ولی در واقع ساختاری متفاوت از هم دارند و در نهایت این تفاوت های ساختاری وب سایت را از وبلاگ متمایز می نماید.
تفاوت بارز که در نگاه نخست عیان می شود نحوه نمایش مطالب و محتوای منتشر شده آنها می باشد. بطوریکه در وبلاگ ها مطالب بصورت یکی پس از دیگری و به ترتیب زمان انتشار یعنی ابتدا مطالب قدیمی تر در همان صفحه نخست نمایش داده می شوند.
در وبلاگ ها معمولا پیش نمایشی از پارگراف نخست هر مطلب به همراه عنوان آن نمایش داده شده که برای مشاهده کامل باید به ادامه مطلب مراجعه نمود. یکی از ویژگی های وبلاگ ها بخش نظرات کاربران می باشد که امکان تعامل بیشتر بین وبلاگ و کاربران خود ایجاد می نماید. مطالب وبلاگ معمولا بصورت هفتگی، ماهانه و سالانه آرشیو بندی می شوند که این موضوع جستجو بین مطالب را تسهیل می نماید. تفاوت دیگر بین وبلاگ و وب سایت ها نوع گویش و زبان نوشتاری است، معمولا نویسندگان وبلاگ ها آمیانه سخن گفته و شیوه نگارش خودمانی و غیر رسمی دارتد.  نکته بعدی موضوع سئو می باشد که در مورد وبلاگ ها مفهومی ندارد و معمولا این کار برای وبلاگ انجام نمی شود.

حتما بخوانید  محبوب‌ترین وب سایت های مبتنی بر وردپرس

وب سایت

شاید مهم ترین ویژگی وبلاگ ها ایجاد و توسعه رایگان آنها بوده و نیازی به هیچ گونه دانش وب یا برنامه نویسی و پرداخت هزینه ای نمی باشد و سرویس های وبلاگ دهی بسیاری در سطح وب هسنتند که ای امکان را به صو

پس تا اینجا با خصوصیات و ساختار وبلاگ تا حدودی آشنا شدیم که وبلاگ ها مجموعه ای از مطالب و پست ها هستن که بر اساس زمان انتشارشان دسته بندی شده و به همان ترتیب نمایش داده میشوند. یعنی مطالب جدید در بالا و مطالب قدیمی تر در پایین و زیر آنها قرارمی گیرند.

به نرم افزار و شخصیت و جامعه اشاره کرد. در واقع شما برای ایجاد یک وب سایت نیاز به نرم افزار و برنامه نویسی و بهره مندی از دانش طراحی وب سایت دارید در صورتی که برای ایجاد یک وبلاگ هیچ نیازی به نرم افزار خاص احساس نمی شود. شما کافی است در وب سایت های ارائه دهنده وبلاگ ثبت نام کرده و وبلاگ خود را داشته باشید.

حتما بخوانید  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و تاثیر آن بر سئو

معمولا وبلاگ ها فضای مجازی است که به طور رایگان در اختیار کاربر قرار داده می شود در وبلاگ ها کاربران با توجه به قالب تعریف شده یک وبلاگ برای خود می سازند و در آن به اشاعه باور های سیاسی و مذهبی و … با توجه به نویسنده خود می پردازند.

وبلاگ مجموعه ای از پست هاست که بر طبق تاریخ دسته بندی شده اند در صورتی که وب مجموعه ای از صفحات است. در واقع واحد هریک از آنها با هم متفاوت است واحد وبلاگ پست و واحد وب صفحه می باشد.

در وب سایت می توانیم مطالب جدید را در هر قسمت از وب سایت با نظر مدیریت وب سایت وارد و اضافه کنیم در حالی که در وبلاگ موضوع جدید در ابتدا قرار میگیرد و مطالب قدیمی تر در انتها و در صفحات بعدی بر حسب تاریخ قرار می گیرند.