جی کوئری و کاربرد آن در طراحی وب سایت

جی کوئری در طراحی وب

جی کوئری چیست؟

در تعریف کلی جی کوئری به انگلیسی jQuery نوعی جایگزین و یا مکمل برای زبان برنامه نویسی JavaScript است، از آنجائیکه زبان جاوا اسکریپت یک زبان پرکاربرد ولی در عین حال دارای ساختاری پیچیده است که استفاده از آن نیز کمی دشوار و زمانبر بوده، از این رو جی کوئری به‌عنوان کتابخانه‌ای پیش ساخته و آماده از جاوا اسکریپت و به منظور توسعه سریع و پیمایش آسان اسناد HTML، رسیدگی به رویدادها و همچنین متحرک سازی و ایجاد تعاملات AJAX در طراحی صفحات وب بکار برده می‌شود. در تعریف ساده‌تر jQuery یک چارچوب برای کدهای جاوا اسکریپت بوده که هدف آن تسهیل و تسریع استفاده از زبان جاوا اسکریپت در طراحی وب سایت می‌باشد که توسط آن می‌توان به عناصر موجود در صفحات وب مانند متون، تصاویر و …  قابلیت حرکت و جابجایی داده و انیمیشن‌های جذاب و شگفت انگیزی در صفحه خلق نمود که باعث جلب نظر و توجه کاربران و بازدیدکنندگان از وب سایت گردد.

جی کوئری

جایگاه جی کوئری در طراحی وب سایت

با پیشرفت چشمگیر HTML در سالهای گذشته و افزایش تمایل یادگیری و به‌کارگیری آن توسط وبمستران و طراحان وب، فریم ورک های جاوا اسکریپتی نیز تا حدودی رواج یافته و مورد استفاده قرار گرفته‌اند که هریک از آنها دارای کاربردهای خاص و محدود بوده و برخی  دیگر دارای قابلیت‌های پو یانمایی و انیمیشن هستند. در این بین jQuery موفق‌تر از سایر این فریم ورک ها بوده چرا که تقریباً همه این قابلیت‌ها را با خود به همراه داشته است. همچنین یکی دیگر از دلایل گرایش طراحان سایت به جی کوئری این است که بررسی و یافتن تغییر در مختصات صفحات وب، نیازمند تسلط طراح به کدها و خطاهای مربوط به فایل‌های CSS می‌باشد که جی کوئری این کار را برای طراحان تسهیل نموده است.

این گونه بود که jQuery به سرعت در دنیای طراحی وب سایت فراگیر شد و طراحان وب سایت با استفاده از آن توانستند بسیاری از آرزوها و نا ممکن‌ها را به سهولت در پروژه‌های طراحی وب سایت خود جای داده و از آن بهره برند. ضمن این که کنفرانس‌های متعددی در رابطه با جی کوئری و کاربردها و ویژگی‌های آن در سراسر جهان در حال برگذاری است.
کاربرد جی کوئری

کاربرد جی کوئری در طراحی وب سایت

چنانکه در مطلب جاوااسکریپت و کاربرد آن در طراحی وب سایت شرح دادیم، JavaScript نوعی زبان برنامه نویسی گسترده و پرکاربرد است که دارای ساختاری پیچیده می باشد که یادگیری و کار کردن با آن نیازمند شکیبایی و حوصله فراوان بوده و مستلزم صرف زمان زیادی می باشد.

حتما بخوانید  کوتاه کردن لینک های اینترنتی

حال jQuery فریم‌ ورکی است که مبتنی بر زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت و بر اساس ساختار آن طراحی و ایجاد شده است که در آن برنامه نویس یک سری قائده و قانون بر اساس اسکریپت های زبان JavaScript ، تعریف و تعیین نموده است و  یک دستور زبان جدید ایجاد نموده که با استفاده از آن بسیار ساده‌تر و در مدت زمان کوتاهتر خواهیم توانست از قابلیت های JavaScript در طراحی صفحات وب استفاده نماییم. در واقع با استفاده از فریم ورک جی کوئری ما انبوه کدهای JavaScript را در یک خط دستور ساده و کوتاه می نویسیم و فریم ‌ورک jQuery دستورات ما را به کدهای استاندارد جاوا اسکریپت تبدیل نموده و بعد از آن اجرا خواهد نمود.

ویژگی و قابلیت‌های جی کوئری

امکان دسترسی به تمام بخشهای صفحه بدون نیاز به کدنویسی به زبان JavaScript
مکانیسم سریع و مؤثر جستجو، یافتن و انتخاب قسمت‌های مختلف صفحه
ایجاد تغییرات ظاهری در صفحات که  توسط تمامی مرورگرها قابل پشتیبانی باشد.
امکان ایجاد تغییرات مورد نظر در محتوای صفحات همچون متون، تصاویر و غیره
کنترل رویدادهای صفحه و ممانعت از رخدادهای غیرمنتظره که هنگام کلیک نمودن کاربر بر روی لینکی رخ خواهد داد.
ایجاد پویانمایی (انیمیشن) در صفحه و افزودن قابلیت حرکت و تغییر مکان به عناصر و اجزای وب سایت.
دریافت اطالاعات و داده‌های سمت سرور بدون نیاز به بارگذاری مجدد صفحه در قالب تکنولوژی AJAX.
jQuery تسهیل و خلاصه نمودن عملکردهای مکرر جاوا اسکریپت به‌صورت یکپارچه سازی و عدم تکرار آنها.

جی کوئری و جاوا اسکریپت

مزایای استفاده از جی کوئری

☑ اسکریپت نویسی مبتنی بر دستور زبان جی کوئری به‌مراتب بسیار ساده‌تر بوده بطوریکه در کوتاهترین زمان ممکن و در چند خط مختصر و کوتاه امکان اعمال بیشترین تغییرات را در صفحات وب خواهیم داشت.

☑ ویژگی دیگر که شاید جلب توجه کند این است که برای کار با زبان جی کوئری الزاماً نیاز نیست که یک برنامه نویس حرفه‌ای بود، با کمی دانش می‌توان آنها را در طراحی وب سایت پیاده سازی کرده، سپس با کمک افزونه‌ها و پلاگین های موجود اقدام به توسعه و گسترش آن نمود.

☑ فریم ورک jQuery کاملاً Unobtrusive بوده، بدین مفهوم که نیاز به افزودن هیچکدام از کدهای جاوا اسکریپت در داخل فایل XHTML نبوده و کدها کاملاً مجزا از یکدیگر و به‌صورت مرتب ایجاد خواهند شد.

حتما بخوانید  Css و کاربرد آن در طراحی وب سایت

☑  jQuery کاملاً سازگار با کدهای html و css می‌باشد بطوریکه می‌توان تگ‌ها را بر اساس همان اصول تگ‌های موجود در CSS انتخاب نمود. همچنین جی کوئری تعامل خوبی نیز با تکنولوژی آی جکس دارد.

☑  افزونه‌های بسیاری برای جی کوئری طراحی و ارائه شده است، ضمن اینکه jQuery از پشتیبانی خوبی در تمام دنیا برخواردار بوده و مجامع متعددی دست اندر کار توسعه آن هستند و مشکلات پیش آمده در آینده با انتشار بسته‌های به‌روزرسانی مرتفع خواهند شد.

☑  برعکس جاوا اسکریپت که در هر مرورگر به شکلی متفاوت اجرا می‌شود، محیط جی کوئری در تمامی مرورگرها یکپارچه سازی شده و یکسان می‌باشد که در صورت فعال بودن قابلیت JavaScript در مرورگر کاربر اجرا خواهد شد و در صورت غیر فعال بودن آن مشکلی در نمایش سایت پیش نخواهد آمد و سایت همچنان برای کاربران نمایش داده شده و قابل استفاده خواهد بود.

☑  ویژگی بارز دیگر متن باز یا Open Source بودن فریم ورک جی کوئری است که به‌صورت رایگان توسعه پیدا کرده و هر شخصی می‌تواند در پیشرفت و توسعه آن سهیم باشد، ضمن اینکه غول کامپیوتری دنیا یعنی شرکت مایکروسافت یکی از حامیان این زبان بوده و در بسیاری از محصولاتش از آن بهره برده است.

نتیجه نهایی از استفاده jQuery در طراحی وب سایت

خوب اکنون که با فریم ورک جی کوئری و نحوه عملکرد آن آشنا شدیم و  کاربرد آن را در طراحی وب سایت نیز دیدیم، ویژگی و قابلیت‌های آن را سنجیدیم و از مزایای آن نیز آگاهی پیدا کردیم، حال بد نیست اشاره‌ای هم به ضعف و معایب این فریم ورک نماییم و در آخر یک نتیجه گیری کلی داشته باشیم.

✖ شاید اساسی‌ترین ایراد وارد بر برنامه‌ها و نرم افزارها متن باز عدم استاندارد بودن ساختار و چینش داخلی آنهاست که jQuery هم از این قائده مستثنی نیست.

✖ ایراد دیگر jQuery تعدد نسخه‌های منتشر شده از آن می‌باشد که برخی از آنها نسبت به نسخه‌های دیگر عملکردی خوبی نداشته و غالباً با مشکل روبرو می‌شود. ولی با تمام این تفاسیر و با توجه به ویژگی‌های بسیار و اندک معایب آن باید نتیجه گرفت جی کوئری فریم ورکی موفق بوده و در صورت استفاده از آن ضرر نخواهید کرد، بلکه استفاده رایگان از فریم ورکی قدرتمند با عملکردهای متفاوت ولی در عین حال ساده و آسان حتماً به سود شما خواهد بود.