حذف صفحات خطای۴۰۴ از موتور جستجوی گوگل

خطای۴۰۴

خطای۴۰۴ چیست؟

حتما تاکنون هنگام وبگردی با صفحات خطای۴۰۴ رویرو شده‌اید، که به جای صفحه درخواستی شما پیامی مبنی بر عدم وجود این صفحه به همراه کد خطای ۴۰۴ برایتان نمایش داده می شود. شاید بپرسید که علت بروز این خطا چیست و بطور کل این گونه صفحات چگونه بوجود می آیند؟ در واقع ۴۰۴ کد خطای موجود نبودن فایل در سرور می باشد. به عنوان مثال زمانیکه شما درخواست ورود به صفحه ای از یک وب سایت را به سرور ارسال می کنید، در صورتی که اطلاعات صفحه مورد نظر در سرور موجود نباشد، با خطای۴۰۴ مواجه خواهید شد و پیام هایی با مضمون “صفحه مورد نظر موجود نیست” یا “صفحه مورد نظر یافت نشد” یا پیام هایی این چنینی برایتان نمایش داده می شود. خوب سوال اصلی این است که اگر اطلاعات این صفحه موجود نیست، پس چرا به این صفحه ارجاع داده شده‌ایم؟ آیا از ابتدا چنین صفحه‌ای وجود نداشته؟ یا اگر وجود داشته الان چه شده و کجاست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله این صفحه وجود داشته و در کش موتورهای جستجو ثبت شده، یا از وب سایت دیگر به آن لینک داده شده که در حال حاظر یا از سرور سایت حذف شده یا نشانی آن تغییر نموده است.

خطای۴۰۴

خطای۴۰۴ و تأثیر آن بر رتبه وب سایت

یکی از شایع ترین مشکلات موجود برای هر وب سایتی، صفحات دارای خطای۴۰۴ هستند که برعکس عقیده بسیاری از وبمستران که در نظر آنها این خطا و صفحات اهمیت چندانی نداشته و امری پیش پا افتاده به حساب می‌آیند، در صورتی که تأثیر صفحات دارای خطای۴۰۴ و ارورهایی از این دست بر سئو وب سایت و رتبه آن نزد موتورهای جستجو غیر قابل انکار بوده و نیازمند تأمل و توجه است. دلیل آن هم این است که موتورهای جستجو بر سر ارائه بهترین و نزدیکترین نتایج جستجو به کاربران خود باهم در رقابت هستند، حال زمانی که دریابند کاربران ارجاع داده به سایت شما به جای صفحه درخواستی با خطای۴۰۴ مواجه می شوند، این موضوع را به منزله عدم کیفیت و نامعتبر بودن سایت و مطالب آن تلقی کرده و یک نمره منفی برای سایت منظور خواهد شد که در صورت ازدیاد آن رتبه وب سایت رو به تنزل گذاشته و جایگاه خود را از دست خواهد داد.

حتما بخوانید  موزرنک Mozrank چیست و چگونه محاسبه می شود؟

خوب همانطور که ذکر شد ایجاد خطای۴۰۴ امری شایع بوده و به دلایل مختلفی بوجود می‌آید، بطور مثال ممکن است که شما تغییراتی در صفحات وب سایت خود اعمال نمایید یا به طور کلی وب سایت را تغییر دهید، این تغییرات ممکن است در نحوه آدرس دهی صفحات یا اینکه در محتوای موجود صورت پذیرد. یا اینکه بعضا پیش می‌آید صفحاتی در وب سایت کارایی و ارزش قبل را نداشته باشند که شما تصمیم به حذف آنها بگیرید. پس در این صورت ایجاد خطای۴۰۴ امری بدیعی است و شما در پنل وبمستر تولز خود با پیغام‌های خطای بسیاری مواجه خواهید شد، که یا باید آنها را اصلاح کرده یا بطور کلی حذف نمایید.

این کار توسط ابزار remove URL در بخش Google Index در پنل گوگل وبسمتر تولز میسر است و بدین ترتیب می‌توانید صفحات مورد نظر را از وب سایت خود برای حذف از نتایج جستجوی گوگل معرفی نمایید.

خطای۴۰۴

نحوه حذف صفحات دارای خطای۴۰۴ از وبمستر گوگل

بمنظور حذف پیغام‌های مربوط به ارور و خطای۴۰۴ وارد اکانت وبمستر تولز خود شده و گزینه Create a new removal request را انتخاب نمایید. در صفحه باز شده کادری برای وارد نمودن نشانی صفحه مورد نظرتان به منظور حذف کلی صفحه از نتایج جستجو و یا حذف از ایندکس‌های ثبت شده گوگل باز خواهد شد. پس از وارد نمودن نشانی روی گزینه continue کلیک کرده و به صفحه بعد بروید. در این صفحه علت و چگونگی حذف صفحه از شما پرسیده خواهد شد و شما برای پاسخ به آن سه گزینه در اختیار خواهید داشت که عبارتند از:

حتما بخوانید  بهینه سازی تصاویر و کاهش حجم آنها بصورت آنلاین

Remove page from search results and cache:

در صورت انتخاب این گزینه نشانی صفحه مورد نظر از نتایج جستجوی گوگل خارج شده و ایندکس‌های ثبت شده توسط روبات‌های خزشگر گوگل هم پاک خواهند شد. کاربرد این گزینه برای زمانی است که شما بخواهید به گوگل اعلام کنید این صفحه دیگر در وب سایت شما وجود ندارد.

Remove page from cache only:

گزینه دوم ولی صفحه مورد نظر را حذف نکرده، بلکه فقط ایندکس ثبت شده گوگل از این صفحه را حذف خواهد نمود. پس انتخاب این گزینه زمانی مناسب است که تغییرات کلی در محتوای یک صفحه ایجاد نموده و خواستار بازبینی و ایندکس دوباره آن توسط روبات گوگل باشید.

Remove directory:

و اما سومین گزینه زمانی کاربرد خواهد داشت که شما بخواهید نشانی یک صفحه و تمامی نشانی‌هایی که با این عبارت شروع شده را از نتایج جستجوی گوگل پاک کنید، در واقع این گزینه همان کار گزینه نخست را در مقیاسی وسیع‌تر و روی تعداد بیشتری از صفحات وب سایت شما اعمال خواهد نمود. بطور مثال چنانچه ما نشانی 2r3a.ir/tag را در این قسمت وارد کرده و گزینه remove directory را انتخاب نماییم، این صفحه و کلیه صفحاتی که زیر مجموعه آن بوده به لیست انتظار حذف از نتایج گوگل افزوده شده و پس از بررسی توسط روبات‌های گوگل بطور کل حذف خواهند شد. در ضمن این امکان هم وجود دارد که با وارد نمودن نشانی وب سایت به صورت 2r3a.ir تمامی صفحات وب سایت را بطور کل از نتایج گوگل حذف نمود.