انواع دامنه اینترنتی و کاربرد هر کدام

دامنه اینترنتی چیست؟

 شاید هنگام طراحی سایت یکی از مهم‌ترین نکات طراحی سایت انتخاب نام و دامنه اینترنتی مناسب برای وب سایت مورد نظر باشد که طراح وب یا به درخواست صاحب سایت و یا با توجه به زمینه فعالیت و کاربرد آن باید اقدام به خرید دامنه اینترنتی نموده و سپس طراحی سایت مورد نظر را آغاز نماید. دامنه اینترنتی یا به عبارتی دامین (Domain) نشانی و آدرس اختصاصی وب سایت‌های اینترنتی می‌باشد که بوسیله آن هر وب سایت در زمان فراخوانی متمایز گشته و به طور کل شناسه اختصاصی برای هر وب سایت می‌باشد.

دامنه اینترنتی

دامنه اینترنتی یا نشانی (URL) از سه بخش تشکیل شده که عبارتند از:

  • ۱-www که نام اختصاری عبارت World Wide Web بوده و به معنی شبکه جهانی وب می‌باشد. این عبارت در ابتدای نشانی تمام وب سایت‌ها به طور مشترک قرار دارد.
    ۲-نام دامنه یا شناسه که بعد از عبارت www قرار می‌گیرد که این نام برای هر وب سایت بصورت اختصاصی و منحصر بفرد می‌باشد.
  • ۳-پسوند دامنه که در سه حالت کلی عمومی (بین المللی)، ویژه (اختصاصی) و ملی (کشوری) مورد استفاده و مرسوم است.

دامنه اینترنتی

 

 

دامنه‌های متداول و مفهوم آن‌ها

خوب همانطور که از ظاهر امر پیداست هر یک از این دامنه ها مرتبط با شغل، حرفه و یا فعالیتی خاص بوده و استفاده می شود. اما در میان معدود دامنه اینترنتی موجود در وب، برخی از این دامنه ها کاربرد بیشتری داشته و توسط کاربران مورد استفاده قرار می گیرندبا عملکرد متفاوت و پسوند‌های گوناگون که در زیر به چند نمونه از پرکاربرد‌ترین آن اشاره می‌نماییم.

حتما بخوانید  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی و تاثیر آن بر سئو

com. این پسوند که رایج‌ترین پسوند بین وب سایت‌های اینترنتی بوده مخفف کلمه Commercial به معنی تجاری می‌باشد. که امروزه در طراحی اکثر وب سایت‌ها از این پسوند استفاده می‌شود.

net. پسوند دات نت هم مخفف کلمه Network می‌باشد که به طور معمول توسط وب سایت‌ها و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت، طراحی وب و شبکه‌های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

org. مخفف کلمه Organizations به معنی سازمان بوده و به طور کل در طراحی سایت‌های موسسات و سازمان‌ها به کار برده می‌شود.

info. نام اختصاری Information به معنی اطلاعات است و کاربرد آن در وب سایت‌هایی که به نوعی در زمینه اطلاع رسانی فعالیت می‌کنند مرسوم می‌باشد.

name. این دامنه اینترنتی مختص اشخاص  و افراد حقیقی می‌باشد و اصولا در وب سایت‌هایی ایجاد شده با اهداف شخصی استفاده می‌شود. به طور مثال برای طراحی وب سایت شخصی این پسوند مناسب می‌باشد.

biz. مخفف Business بوده و برای وب سایت‌هایی با عملکرد تجاری، همچنین ارائه خدمات تجارت الکترونیک مناسب می‌باشد.

حتما بخوانید  طراحی وب سايت رايگان با استفاده از Google Sites

web. این دامنه اینترنتی هم همان طور که از نامش پیداست مناسب وب سایت‌هایی مبتنی بر موضوعاتی پیرامون وب و اینترنت می‌باشد.

mobi. مخفف کلمه موبایل بوده و برای وب سایت‌هایی که در زمینه موبایل و تلفن همراه فعالیت می‌کنند مور استفاده قرار می‌گیرد.

gov. هم اختصار کلمه Goverment به معنا و مفهوم دولت است که پسوندی اختصاصی برای سایت‌های دولتی می‌باشد.

pro. هم که اختصار واژه Professional بوده و به عنوان پسوند دامنه وب سایت‌های افراد و شخصیت‌های برجسته همچون دانشمندان، سیاست مداران، وکلا و… تعریف شده است.

co. مخفف واژه company بوده و از این رو به عنوان پسوند دامنه اینترنتی موسسات و شرکت‌های غیر دولتی شناخته می‌شود. به طور معمول در طراحی سایت‌های شرکتی استفاده از این پسوند رایج می‌باشد.

travel. هم که به معنای مسافرت می‌باشد معمولا در وب سایت‌های ارائه خدمات مسافرتی به کار گرفته می‌شود.

gallery. این نوع دامنه اینترنتی برای وب سایت هنرمندان، عکاسان، نقاشان، موزه‌ها و به طور کلی صاحبان گالری‌ها در نظر گرفته شده است. برای طراحی سایت فتو گالری بهترین انتخاب می‌باشد.

تهیه شده توسط تیم طراحی سایت درساوب