دیفر کردن جاوا اسکریپت و تاثیر آن در SEO

دیفر کردن جاوا اسکریپت

دیفر کردن یعنی چه؟

وب سایت ها در بر گیرنده فایل های بسیارب می باشند که برخی از آنها دارای پیشوند جاوا اسکریپت یا می باشند. زمانی که یک مرورگر اقدام به بسط دادن یک وب سایت می کند، از نخستین کد یک سایت عملیات پردازش را سپریدن می دهد. بطور پیشفرض در این عملیات ابتدا تگ های زیر گردآور <head> نمایش داده می شوند و سپس به قسمت <body> رفته و سایر اجزای سایت آغاز به لود شدن می کنند.
بیشتر منظور عملیات دیفر کردن جاوا اسکریپت مربوط به پایین مجموعه های تگ <head> می شود. عموما در این تقدیر فایل های جاوا اسکریپت پیمان دیتا می شوند. جاوا اسکریپت ها معمولا فایلهای وزین تر و با حجم بیشتری نسبت به سایر فایل ها هستند و به علاوه چون ساختار جاوا اسکریپت ها اجرای یک عملکرد یا برنامه در مرورگر است باعث میشوند لغایت سایت کند تر عمل کند و از سرعت بارگذاری آن کاسته شود. برای جلو گیری از این رویداد ما با پروانه دیفر به مرورگر اعلام می کنیم که فایل های js را در آخرین مرحله سررسید بارگذاری تارنما لود کند .

چگونگی دیفر کردن جاوا اسکریپت

بطور کلی برای دیفر کردن جاوا اسکریپت ها در وب سایت دو راه وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود.

حتما بخوانید  سئو برون سپاری چیست و چه مفهومی دارد؟

روش اول :  می توانید فایل های جاوا اسکریپت را به انتهای کدهای صفحه منتقل نموده و پیش از تگ پایانی </body> قرار دهید. لازم بذکر است در این روش امکان وقوع برخی اختلال های احتمالی در نمایش و عملکرد وب سایت وجود خواهد داشت که در آن صورت باید کدها را به حالت پیشین بازگرداند.

روش دوم : با قراردهی مقدار “defer” در تگ آغازین <script> این فرمان به مرورگر وب  ارسال خواهد شد که فایل های جاوااسکریپت را پس از سایر فایل های موجود در صفحه بارگذاری نماید. کد زیر نمونه ای از این دستور می باشد.

 

<script src=”defer.js” defer=”defer” ></script>

 

 

دیفر کردن جاوا اسکریپت

 

 

شایان ذکر است دو روش مذکور ساده ترین روش های دیفر کردن جاوا اسکریپت است که در اینجا ذکر نمودیم. البته راه های دیگری همچون استفاده از mod pagespeed گوگل و بکار بردن فرامین htaccess نیز موجود می باشد.

اهمیت دیفر کردن جاوا اسکریپت

دیفر کردن جاوا اسکریپت برای موتورهای جستجو و رتبه سئو بسیار حائز اهمیت بوده، ضمن اینکه تأثیر بسزایی نیز در عملکرد وب سایت خواهد داشت. بعنوان مثال دیفر کردن جاوا اسکریپت ها یکی از فاکتورهای اصلی گوگل در ارزیابی و رتبه بندی وب سایت می باشد واین ویژگی در سرویس google page speed نیز از امتیاز بالایی برخوردار می باشد.
فرایند دیفر کردن جاوا اسکریپت سبب می شود ربات های گوگل بسیار سریعتر و آسانتر وب سایت را بررسی نموده و مهمتر از همه اینکه ابتدا محتوای وب سایت را بررسی و ثبت خواهند نمود.

حتما بخوانید  سرویس گوگل ترندز GoogleTrends

 

دیفر کردن جاوا اسکریپت در CMS

مسلما این پرسش برای وبمسترانی که از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس یا جوملا استفاده می کنند مطرح خواهد شد که دیفر کردن جاوا اسکریپت در این CMS ها چگونه خواهد بود. افزونه های بسیاری بمنظور دیفر کردن جاوا اسکریپت در سیستم های مدیریت محتوا ارائه شده است که به سهولت این کار را انجام داده و به اصطلاح باعث دیفر کردن جاوا اسکریپت در وب سایت می شوند که بعنوان نمونه برای سیستم مدیریت محتوای وردپرس به افزونه هایی چون WP Deferred JavaScripts و Speed Booster Pack می توان اشاره نمود. برای سیستم مدیریت محتوای جوملا نیز افزونه های Javascript Async and Defer و jch optimize نمونه هایی از این دست می باشند.