رتبه الکسا چیست و چه اهمیتی برای وب سایت دارد

رتبه الکسا

رتبه الکسا چیست؟

همانطور که مستحضرید، وب سایت الکسا منبع معتبری بمنظور مقایسه و رتبه بندی وب سایت های موجود در ایترنت از لحاظ شمار بازدید و میزان محبوبیت آنها می باشد. به عبارتی وب سایت الکسا می تواند یک وب سایت را از بین تمامی وب سایت های دنیا و یا اینکه صرفا وب سایت های کشوری که بیشترین بازدیدکنندگان آن وب سایت را داشته باشد، رتبه بندی نماید. در واقع رتبه الکسا میزان محبوبیت هر وب سایت در قیاس با سایر وب سایت‌های را تعیین می کند. بدین صورت که محبوب‌ترین وب سایت‌ها با رتبه یک الکسا متمایز شده و هر چه این عدد بزرگتر باشد به تناسب آن وب سایت مورد نظر از محبوبیت کمتری برخوردار خواهد بود. بطور مثال چنانچه وب سایتی دارای رتبه الکسا ۵۰۰۰ باشد، این بدان معنی است که ۴۹۹۹ وب سایت محبوب تر از آن موجود می باشد.

 

رتبه الکسا

 

رتبه الکسا چگونه محاسبه می شود؟

رتبه‌بندی ترافیک الکسا مطابق با داده های ترافیکی بوده که توسط کاربران بازدیدکننده در پنل جهانی وب سایت الکسا در یک بازه زمانی ۹۰ روزه ارائه می گردد. این داده های ترافیکی بطور روزانه بروزرسانی شده و رتبه‌بندی وب سایت ها مبتنی بر مجموعه ترکیبی از بازدیدکنندگان شاخص و همچنین بازدیدهای هر صفحه یا Page views می‌باشد. بازدیدکنندگان شاخص هر وب سایت بر اساس تعداد کاربران بازدیدکننده الکسایی که از وب سایت بازدید کرده اند معین می گردد.

بازدید صفحات تعداد تمامی کاربرانی که از الکسا به یک وب سایت ارجاع داده می شوند. در بیان ساده تر یعنی تعداد تمام صفحاتی که از یک وب سایت در یک بازه زمانی معین بازدید می‌شود. با این حال، درخواست‌هایمکرر برای نشانی صفحات مشابه در همان روز توسط بازدیدکننده مذکور به عنوان بازدید یک صفحه اطلاق خواهد شد. بدین ترتیب هر وب سایتی که بالاترین مقدار ترکیبی از دو شاخص بازدیدکنندگان و بازدید صفحات را کسب نماید، بعنوان رتبه یک الکسا شناخته خواهد شد.

حتما بخوانید  طراحی وب سایت تک صفحه‌ای

شایان ذکر است که رتبه‌های ترافیک سایت الکسا صرفا مختص دامنه های سطح بالا یا همان دامنه اصلی می باشد و شامل زیر دامنه‌ یا ساب دومین ها نخواهد شد. تنها در صورتی که زیر دامنه به عنوان صفحه نخست خانگی شخصی و وبلاگ تشخیص داده شوند، از حالت فوق بهره مند خواهند شد. بطور معمول وب سایت های پر بازدید در رتبه بندی الکسا اولویت داشته و وب سایت ‌هایی با میزان ترافیک پایین به صورت دقیق بررسی و رتبه‌بندی نمی شوند. پس بنابراین تفاوت چندان قابل توجهی در ترافیک میان یک وب سایت که دارای رتبه یک میلیونم بوده و وب سایتی که دارای رتبه دو میلیونم می باشد وجود نخواهد داشت.

رتبه الکسا

راهکارهای بهبود رتبه الکسا

راهکارهای مختلفی برای بهبود رتبه وب سایت در الکسا وجود دارد. بعنوان مثال یکی از روش های متداول الکسا برای محاسبه ترافیک وب سایت ها، آنالیز نمودن کاربرانی است که از تولبار الکسا در مرورگر وب خود اسفاده می کنند که این مورد دارای اهمیت زیادی می باشد. پس قبل از هر اقدامی لازم است برای بررسی وب سایت خود تولبار الکسا را نصب نمایید. همچنین الکسا چندی پیش قابلیت جدیدی بنام review به امکانات خود افزوده است، که با استفاده از آن می‌توانید review خود را برای وب سایت‌های خاص اضافه نموده و یا اینکه وب سایت دلخواه تان را مورد ارزیابی قرار دهید.

حتما بخوانید  permissions یا سطح دسترسی در هاست چیست ؟

باید توجه داشت که بطور کلی هرگونه روشی که سبب افزایش کاربران بازدیدکننده وب سایت بویژه کاربرانی که تولبار الکسا را در مرورگر وب خود نصب کرده اند بشود، مسلما در بهبود رتبه الکسا شما را یاری خواهد داد. از دیگر روش های بهبود رتبه الکسا قرار دادن ویدجت رتبه الکسا در وب سایت است که نقش همان تولبار الکسا را برای بازدیدکنندگانی که آن را نصب نکرده اند ایفا خواهد نمود. همچنین ترغیب دیگران در نصب و استفاده از تولبار الکسا و تشویق آنها به ثبت نظر در مورد وب سایت در بهبود رتبه الکسا موثر می باشد.

رتبه الکسا

اهمیت رتبه الکسا

مهم ترین عامل اهمیت رتبه الکسا برای هر وب سایتی این است که سایر وبمستران و مدیران وب سایت ها یا افراد تبلیغ کننده و سایت های آگهی ارزش هر لینک در آن وب سایت را بر مبنای رتبه الکسا محاسبه می کنند. بطور کلی رتبه الکسا یکی از عوامل مهم در ارزش گذاری و تعیین بهای تخمینی وب سایت بوده و همچنین عامل موثری در کسب درآمد خواهد بود. یکی دیگر از دلایل اهمیت رتبه الکسا تاثیر مستقیم آن بر جایگاه و رتبه وب سایت در فهرست نتایج جستجوی گوگل است. پس بنابراین رتبه الکسا در سئو و بهینه سازی وب سایت نیز نقش بسزایی دارد.