رایج‌ترین سبک‌های طراحی وب سایت

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت فلت دیزاین

طراحی وب سایت به شیوه فلت دیزاین سبکی جدید و نوظهور در زمینه طراحی وب سایت می‌باشد. دراین نوع طراحی وب سایت بر خلاف سایر روش‌ها و متدهای طراحی وب از سایه‌ها، گرادینت‌ها، افکت‌ها، انیمیشن‌ها، تکسچرها، پترنها و سایر جلوه‌های سه بعدی خبری نیست، بلکه تمامی اجزای صفحه به‌صورت تخت و دوبعدی طراحی می‌شود. پیدایش این شیوه طراحی وب سایت مقارن بود با ورود رابط کاربری ویندوز هشت موسوم به رابط کاربری مترو و در واقع ایده طراحی وب سایت به سبک فلت دیزاین برگرفته از این سیستم عامل شرکت مایکروسافت می‌باشد که با گذشت زمان و ورود رابط کاربری نسخه پنجم سیستم عامل اندروید دستخوش تغییراتی شد و با بهره گیری از آن به تکامل رسید. طراحی وب سایت به این روش کاملاً ساده و مبتنی بر کدنویسی CSS می‌باشد که با داشتن رابط کاربری ساده در عین حال زیبا و شیک می‌باشد.

همانگونه که ذکر شد طراحی وب سایت به سبک فلت دارای ساختاری ساده و مرتب بوده که در آن فضای خالی بیشتر به چشم می‌خورد، تمامی المان‌های صفحه دو بعدی و دارای رنگ‌های شاد و روشن می‌باشند. دکمه‌ها و المان‌ها به‌صورت یک دست فاقد هر نوع سایه و برآمدگی و دارای گوشه‌هایی به شکل شارپ هستند. در طراحی فلت بر روی تایپوگرافی تمرکز زیادی صورت گرفته و دارای جایگاهی ویژه می‌باشد.

محبوبیت سبک طراحی وب سایت فلت دیزاین مربوط به زمان ظهور و پیدایش آن در عصر سبک‌های پیچیده طراحی بود. درست زمانیکه شیوه‌های طراحی روز به روز پیچیده‌تر می‌شد و به مرور طراجان از افکت‌ها و جلوه‌های بصری بیشتری جهت سه بعدی جلوه دادن عناصر صفحه و نزدیک کردن آنها به واقعیت استفاده می کردند، با ورود سبک طراحی فلت که در عین سادگی و سبکی بسیار شیک و زیبا به نظر می‌رسید، توجه بسیاری از طراحان وب سایت را به سوی خود منعطف نمود و با گذشت زمان رفته رفته بر تعداد طرفدارانش افزوده شد.

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت متریال دیزاین

متریال دیزاین سبکی جدید یا به قول گوگل زبانی جدید برای طراحی وب سایت است که در ابتدا توسط شرکت گوگل ارائه و سپس تبدیل به راهکاری نوین در این زمینه شد.

بسیاری بر این باورند که دو روش طراحی وب سایت متریال دیزاین و طراحی وب سایت فلت دیزاین تشابه بسیاری با هم دارند! و تفاوت میان این دو سبک طراحی بسیار ناچیز است تا جاییکه هر دو روش از دید افراد آماتور یکسان بنظر می رسد! نظر شما در این باره چیست ؟ آیا شما هم با این نظریه موافقید؟ که هر دو روش یکسانند!  یا تفاوت‌های بینشان وجود دارد ؟

در پاسخ به این سؤالات باید گفت بله سبک طراحی وب سایت فلت از نظر ساختاری شبیه به سبک طراحی متریال دیزاین می‌باشد، با این تفاوت که طراحی وب سایت به شیوه فلت دیزاین نوعی طراحی عاری از هرگونه اشکال، حجم ها و المان‌های سه بعدی می‌باشد. این در حالی است که سبک طراحی متریال دیزاین تمرکزش بیشتر بر روی جلوه‌های بعد سوم و شبیه سازی مجازی عناصر در صفحه و واقعی جلوه دادن آنها معطوف است. از این رو می‌توان گفت سبک طراحی وب سایت متریال دیزاین نسل جدید و نسخه بروز شده شیوه طراحی فلت دیزاین می‌باشد که با افزوده شدن Transition و انیمییشن‌ها، جلوه‌های سه بعدی  و متریال های طبیعی زیباییش دوچندان و البته کمی پیچیده‌تر شده است.

در واقع سبک طراحی وب سایت متریال دیزاین  برپایه سیستم گرید بوده و نگاهی ویژه به انیمشین‌ها و المان‌های سه بعدی دارد. در طراحی وب سایت به این سبک اشیا و المان‌های طراحی شده  در صفحه از جلوه‌های بصری نزدیک به واقعی مانند عمق، سایه، پوشش متریال مانند طرح چرم یا پارچه و غیره برخودارند. به همین خاطر سبک طراحی متریال دیزاین را سبک طراحی مواد هم می‌نامند.

به‌طور کلی شیوه طراحی وب سایت متریال دیزاین در دو بخش خلاصه می‌شود: متریال و عناصر طراحی، انیمیشن‌ها و حرکت اشیاء در صفحه که با استفاده از مواد، متریال و عناصر طراحی بر روی سطوح و لبه‌های اشیاء موجود در صفحه نشانه بصری ایجاد شده بطوریکه آنها را از یکدیگر متمایز می‌کند. همچنین با استفاده انیمیشن‌های سی اس اس اجسام موجود در صفحه دچار تغییر شده یا به حرکت در می‌آیند.

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت انیمیشن دیزاین

طراحی وب سایت به سبک انمیشن دیزاین یا شیوه Animated Design هم یکی از ترندهای مورد استفاده توسط طراحان وب امروزی می‌باشد که کم و بیش جای خود را میان علاقه‌ها و سلیقه‌های متفاوت طراحی وب سایت باز کرده و طرفداران خاص خود را به دنبال دارد.

حتما بخوانید  تامبلر (Tumblr) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

ساختار کلی این نوع طراحی وب سایت همانگونه که از نامش پیداست مبتنی بر پویانمایی و حرکات عناصر و المان‌ها در صفحه می‌باشد. ایجاد بخش‌های متحرک و پویا درون صفحه باعث ایجاد جذابیت و زیبایی منحصر به فردی گشته که باعث شگفتی کاربران و بازدیدکنندگان از وب سایت خواهد شد. انیمیشن یا پویانمایی هم یکی از ترفندهای جلب توجه و ایجاد تمایل در بیننده بوده بطوریکه با حرکت و جابجایی اشیاء در صفحه حس خوبی از عدم سکون و یکنواختی به  کاربر القا می‌کند. نسل پیشین این چنین سایت‌ها که درون آنها قابلیت جابجایی و حرکت اشیاء در صفحه وجود داشت از تکنولوژی فلش بهره می‌بردند و از قابلیت‌های فلش برای متحرک سازی عناصر و المان‌های مختلف صفحه و ایجاد انیمیشن‌ها استفاده می‌شد که با مشکلات متعددی روبر بود.

مشکل اصلی عدم پشتیبانی برخی از مرورگرهای وب از فلش بود. مشکل اساسی دیگر این بود که فایل‌های فلش حجم بالایی داشته و اصطلاحاً سنگین بودند که این امر باعث کاهش سرعت بارگذاری وب سایت می‌شد که امروزه آن روش‌ها دیگر منسوخ شده و جای خود را به شیوه متحرک سازی با استفاده از کدهای HTML و CSS و JQUERY و حتی سایر کتابخانه‌های جاوا اسکریپتی مانند ANIME.JS یا MOOTOOLS و غیره داده‌اند که حجم پیاده سازی و اجرای انیمیشن‌ها اصلاً قابل غیاث با نمونه فلش نیست، در واقع حجم انیمیشن‌های ایجاد شده با این روش در مقابل روش‌های قبلی  بسیار ناچیز می‌باشد.

طراحی وب سایت

طراحی وب سایت تک صفحه ای

این نوع وب سایتها همان گونه که از نامشان پیداست، دارای یک صفحه می‌باشند که کلیه امکانات و خدماتشان در همان صفحه طراحی می‌شود و کاربر تنها با استفاده از اسکرول موس به بخش‌های مختلف صفحه هدایت می‌شود. در طراحی وب سایت‌های تک صفحه‌ای کمتر از لینک‌ها استفاده می‌شود و معمولاً نیازی به ارجاع و هدایت کاربران به سایر صفحات نیست.

پس بنابر این باید گفت این سبک طراحی مناسب سایت‌هایی با محتوا و صفحات کمتری می‌باشد و ترجیحاً تمام امکانات و داده‌های سایت در یک صفحه خلاصه شده و سعی می‌شود جابجابی کاربران در صفحه با حداقل و کمترین اسکرول انجام شود. همچنین به‌وسیله آیکون و دکمه‌های طراحی شده در منو یا فلش‌های راهنما کاربران به بخش‌های مختلف وب سایت هدایت و راهنمایی می‌شوند. این روش طراحی وب سایت نخستین بار در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط استیو ین Steve Yen معرفی و ارائه شد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این روش طراحی پیمایش سریع و آسان کاربران، جمع شدن تمامی امکانات در یک صفحه و امکان دسترسی سریع به آنان، عدم ارجاع کاربر به صفحات دیگر و همچنین عدم نیاز به بارگذاری مجدد صفحه و … می‌باشد.

با ظهور و پیدایش گوشی‌های تلفن و تبلت های تاچ و لمس پیمایش و اسکرول در صفحات به شکل عمودی و افقی جذابیتش از کلیک کردن روی منوها بیشتر شد. بدین ترتیب طراحی وب سایت‌های تک صفحه‌ای که امکان پیمایش عمودی و افقی در صفحه دارند طرفداران بیشتری پیدا کرد. وب سایت‌های تک صفحه‌ای هم  به‌صورت ایستا، استاتیک وهم به‌صورت پویا و داینامیک امکان طراحی دارند. اگر مایل به مطالعه بیشتر و آشنایی با سبک طراحی وب سایت تک صفحه‌ای می‌باشید. پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را نیز بخوانید.

حتما بخوانید  ارسال ویدیو در شبکه اجتماعی اینستاگرام تا یک دقیقه

طراحی تک صفحه ای

طراحی وب سایت سه بعدی 3D

این نوع از طراحی وب سایت هم که از نامش پیداست که به چه صورت می‌باشد. در واقع ساختار این گونه وب سایت‌ها شبیه به سایت‌های تخت و دو بعدی است فقط با این تفاوت که حتی الامکان از جلوه‌های سه بعدی در آنها   بهره گرفته می‌شود و این تفاوت فقط مربوط به ظاهر آنهاست.

این نوع طراحی وب سایت هم طرفذاران مختص خود را دارد و مناسب وبمسترانی است که بیشتر به دنبال قالب‌های خاص برای سایتشان هستند. فلسفه کلی طراحی وب سایت به روش 3D یا سه بعدی استفاده از لایه‌ها در طراحی می‌باشد بدین صورت که با استفاده از شبیه سازی مجازی و حجم دهی به اجسام، همچنین نحوه و محل قرارگیری آنها و افزودن محور Z در کنار محورهای X، Y  و ترکیب آنها در یکدیگر فضا طوری طراحی می‌شود که حس حضور در فضایی سه بعدی برای کاربر ایجاد می‌شود. برخی بر این باورند که این نوع طراحی در آینده گسترش پیدا نموده و فراگیر خواهد شد چرا که افزایش محور Z در طراحی مشکل کمبود فضا را برای طراحان حل خواهد نمود. زمانیکه پیکسل‌های محدودی در صفحه باقی مانده و طراح سعی به افزودن سایر المان‌ها در صفحه دارد محور Z فضای لازم را ایجاد می‌کند.

طراحی وب سایت سه بعدی

طراحی وب سایت پارالاکس

پارالاکس به معنی اختلاف منظر و اختلاف زاویه دید بوده و به جابجایی آشکار اشیاء بین دو نقطه غیر واقع بر یک خط راست گفته می‌شود که درباره آن در مطلب طراحی سایت به سبک Parallax به تفصیل شرح دادیم که از این ویژگی در طراحی وب سایت با هدف ایجاد پیمایش منطبق در صفحه و ایجاد عمق در آن استفاده می‌شود. بطوریکه کاربر با حرکت دادن پویینتر موس و اسکرول نمودن شاهد اتقات خاصی چون جابجایی اشیاء، تغییر زاویه دید، حرکت اجسام و پس زمینه در خلاف جهت یکدیگر، به‌صورت موافق یا مخالف جهت اسکرول در سرعت‌های متفاوت و افکت‌هایی از این دست خواهد بود.

شیوه طراحی وب سایت پارالاکس یکی از قدرتمندترین تکنیک های جلب نظر و توجه کاربر می باشد، بدین صورت که کاربر با اسکرول نمودن روتین و مشاهده فرآیندهای غیر معمول و متفاوت غافلگیر شده و باعث ایجاد شگفتی در کاربر خواهد شد. از مزایای طراحی وب سایت به سبک پارالاکس به مواردی نظیر ایجاد عمق و حرکت در صفحه با نهایت زیبایی، افزایش جذابیت و زیبایی در صفحه،  برای آشنایی کامل با طراحی سایت پارالاکس پیشنهاد می‌کنیم این صفحه را ببینید.

طراحی وب سایت پارالاکس