اهمیت و تأثیر سرعت بارگذاری وب سایت

سرعت بارگذاری وب سایت چیست؟

مدت زمانی که آدرس یک وب سایت را در آدرس‌بار مرورگرمان وارد می‌کنیم تا زمان اصطلاحاً بالا آمدن وب سایت یعنی زمانیکه وب سایت به‌طور کامل نمایش داده شده و قابل استفاده باشد را زمان بارگذاری یا لود شدن وب سایت می گویند که هر چه این زمان کمتر باشد یعنی سرعت بارگذاری وب سایت بیشتر است.

سرعت بارگذاری وب سایت

اهمیت سرعت بارگذاری وب سایت

بالا بودن سرعت بارگذاری وب سایت یکی از مهم‌ترین فاکتورهای ارزیابی توسط کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت شما بوده و نزد موتورهای جستجو نیز بسیار دارای حائز اهمیت می‌باشد, بطوریکه سرعت بارگذاری وب سایت نقشی کلیدی در رتبه سئو سایت شما خواهد داشت. بارگذاری سریع وب سایت این اطمینان را به بازدیدکنندگان و کاربران وب سایت شما می‌دهد که وقتشان در انتظار لود و بارگذاری اسکریپت‌ها و تصاویر بلا استفاده در وب سایت تلف نخواهد شد، بلکه آنها مدت زمان حضورشان در وب سایت شما را به مشاهده مطالب مورد نیاز خود صرف خواهند نمود. بررسی و تحقیقات کارشناسان بیانگر این موضوع است که کاربران اینترنتی بیش از 4 ثانیه برای بارگذاری یک وب سایت شکیبایی از خود نشان نمی‌دهند و اگر وب سایت شما طی مدت زمان مذکور باز نشود با عرض تأسف باید گفت شما بسیاری از بازدیدکنندگان وب سایت خود را از دست خواهید داد.

حتما بخوانید  طراحی سایت به سبک Hero Header

سرعت بارگذاری وب سایت

استاندارد سرعت بارگذاری صفحات وب

گوگل به عنوان یکی از بزرگترین موتورهای جستجوی جهان در مقوله سئو به وبمستران و صاحبان سایت‌ها پیشنهاد می‌کند برای ارزیابی سرعت لود شدن وب سایت خود از سیستم رتبه بندی Page Speed استفاده نمایند. آن دسته از برنامه نویسان و طراحان وب که در زمینه طراحی سایت فعالیت دارند اگر ضمن طراحی سایت در پی بهینه سازی آن نیز هستند می‌بایست قوانین Page Speed را سرلوحه کار خود قرار داده و و از این قوانین در طراحی سایت‌ها پیروی نمایند.
یاهو یکی دیگر از موتورهای بزرگ جستجو نیز قوانینی مشابه Page Speed شرکت گوگل موسوم به Yslow را ارائه نموده که تفاوت‌های اندکی در نحوه ارزیابی هر کدام از آنها دیده می‌شود. بنحویکه هر یک از آنها صفحات وب را با استفاده از پارامترهای مربوط به خود از نظر سرعت لود صفحات و کارایی وب سایت ارزیابی می‌نمایند. ولی در کل بسیاری از معیارهای هر دو ابزار شبیه یکدیگر بوده و دست آخر نتایجی نزدیک به هم ارائه می‌دهند.

سرعت بارگذاری وب سایت

استفاده از ابزارهای Page Speed و Yslow

لازم به ذکر است که هر دو ابزار Page Speed شرکت گوگل و Yslow شرکت یاهو دارای اهمیت زیادی در تحلیل و ارزیابی وب سایت‌ها می‌باشند و هر دو ابزاربصورت افزونه یا پلاگین و به‌عنوان Add-ons در مرورگر موزیلا FireFox قابل نصب بوده که برای اجرا شدن نیازمند Firebug هستند.

حتما بخوانید  سرویس گوگل ترندز GoogleTrends