سرویس Piwik جایگزینی مناسب برای گوگل آنالیتیکس

سرویس Piwik

سرویس Piwik چیست؟

حتما مطلع هستید که مدتی است وبمسترها و مدیران وب سایت های ایرانی با محدودیت عدم دسترسی به سرویس گوگل آنالیتیکس خود روبرو شده اند. این محدودیت که از سوی گوگل برای کاربران ایرانی اعمال شده، بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی و تجارت آنلاین ایرانی را تحت الشعاع خود قرار داده و با تاثیرگذاری نامطلوب و ناخوشایند در این زمینه موجب ایجاد دلهره و نگرانی بین صاحبان و مدیران این کسب و کارها شده است. آنچه مسلم است سرویس گوگل آنالیتیکس تنها سرویس ارائه دهنده این خدمات نیست و خوشبختانه سرویس های متعددی در این زمینه در سطح وب موجود می باشد که با استفاده از آنها می توان آمار ترافیک وب سایت را تجزیه و تحلیل نموده و مدیریت کاملی روی آن داشت.

یکی از سرویس‌های مناسب برای تحلیل و مدیریت آمار ترافیک وب سایت سرویس Piwik بوده که جایگزین خوبی  برای سرویس گوگل آنالیتیکس می باشد که در ادامه به معرفی و آموزش کار با  این سرویس خواهیم پرداخت. اگر شما هم در صدد هستید سرویس مناسبی جایگزین گوگل آنالیتیکس نموده و با آن آمار ترافیک وب سایت خود را مدیریت نمایید با ما همراه باشید تا با نحوه کار سرویس Piwik بیشتر آشنا شویم.

قبل از معرفی سرویس Piwik  و نحوه کار با آن باید اشاره داشت که استفاده از این سرویس مستلزم پشتیبانی سرور سایت از سرویس Piwik و اجرای آن می باشد که باید هاست شما از این ویژگی برخوردار باشد. همچنین باید نسخه نهایی سرویس Piwik را در اختیار داشته باشیم. در صورت نیاز می‌توانید آخرین نسخه ارائه شده را از این لینک دانلود نمایید.

سرویس Piwik

نصب سرویس Piwik  در هاست

ابتدا به پنل مدیریت هاست خود رفته و وارد اکانت FTP شوید اکنون فایل  دریافت شده سرویس Piwik را در هاست خود آپلود نمایید. سپس فایل آپلود شده را از حالت فشرده خارج کرده و به پوشه ای تحت عنوان piwik منتقل نمایید که در این صورت مسیر دسترسی پوشه باید به این شکل باشد: (http://2r3a.ir/Piwik) یا اینکه زیردامنه ای بنام Piwik تحت وب سایت خود ایجاد نمایید و فایل های Piwik را در آن آپلود نمایید. در اینصورت نیز نشانی سرویس Piwik به صورت (http://Piwik.2r3a.ir) خواهد بود.

حتما بخوانید  موزرنک Mozrank چیست و چگونه محاسبه می شود؟

مرورگر وب را باز کنید و نشانی مسیری که سرویس Piwik را در آن آپلود نموده اید وارد نموده و اینتر نمایید. در صورتیکه کلیه فایل ها بطور صحیح آپلود شده باشد، اکنون با صفحه Welcome روبرو خواهید شد که باید روی گزینه Next کلیک نمایید. در مرحله بعد سرویس Piwik به بررسی سرور وب سایت پرداخته تا از وجود امکانات مورد نیاز برای اجرا اطمینان حاصل نماید که در آن صورت انبوهی از اطلاعات نمایش داده خواهد شد.

در صورت بروز خطا یا مشکل سرویس Piwik شروع به بررسی نموده و علت بروز خطا و همچنین طریقه برطرف سازی آن را نمایش خواهد داد که با توجه به راهنمای ارائه شده باید نسبت به رفع آن اقدام نمایید. پس از حل مشکل و فراهم سازی کلیه امکانات مورد نیاز روی گزینه Next کلیک کنید.

تنظیمات پایگاه داده MySQL

در این مرحله نیاز به اطلاعات پایگاه داده که باید از پیش در MySQL تنظیم کرده باشید خواهیم داشت. البته به دلیل مسائل امنیتی توصیه می شود سرویس Piwik را در پایگاه داده MySQL خود نصب نموده و یک نام کاربری و پسورد برای کاربری که صرفا به آن پایگاه داده دسترسی دارد، تنظیم نمایید. و پس ورود اطلاعات لازم و تکمیل فرم بر روی Next کلیک کنید. حال سرویس Piwik جداول ضروری را به پایگاه داده خواهد افزود.

Super User یعنی چه؟

در تعاریف سرویس Piwik مفهوم واژه Super User نقش کاربری است که در حین نصب ایجاد می کنیم در واقع Super User همانند Administrator.بوده و بیشترین اختیارات کاربری را دارا می باشد. حال نام کاربری و رمز عبوری به دلخواه وارد نمایید: توجه داشته باشید که برای ورود به سرویس Piwik به این اطلاعات نیاز خواهید داشت، پس آنها را به خاطر بسپارید.

کاربر Super User توانایی انجام کارهایی همچون افزودن وب سایت جدید جهت بررسی و تحلیل، افزودن کاربر جدید، تغییر یا ابطال مجوز کاربران و همچنین فعال یا غیر فعال نمودن افزونه ها را خواهد داشت. همچنین تمامی اطلاعیه ها و اعلانات مربوط بروزرسانی ها و هشدارهای امنیتی برای کاربر Super User ارسال می شوند. البته در صورت عدم تمایل به دریافت این پیامها می توانید با حذف تیک کنار هرکدام آنها را غیرفعال سازید.

حتما بخوانید  انواع دامنه اینترنتی و کاربرد هر کدام

بعد از وارد نمودن اطلاعات مورد نیاز گزینه Next را انتخاب نمایید. اینک نشانی و عنوان وب سایت مورد نظر که قصد نظارت بر آن را دارید وارد کنید. لازم بذکر است پس اتمام مراحل نصب سرویس Piwik می توانید وب سایت های دیگر را نیز جهت نظارت به فهرست خود بیفزایید. در انتها روی گزینه Next کلیک نمایید.

در این مرحله سرویس Piwik با یک متاتگ JavaScript به شما عرضه خواهد شد. این کد در صفحاتی که قرار است توسط سرویس Piwik مورد بررسی قرار گیرند نمایش داده می شود که توصیه می شود این کد را پیش از تگ بسته </head> در قسمت هدر وب سایت قرار دهید. این تگ که Tracking Tag نام دارد، بمنظور شناسایی و ردیابی وب سایت می باشد. پس از افزودن تگ مذبور برای آخرین بار روی گزینه Next کلیک نمایید.

اکنون مراحل نصب سرویس Piwik به اتمام رسیده و قابل استفاده می باشد. هنگامیکه کاربر بازدیدکننده  وارد وب سایت شود، سرویس Piwik اطلاعات وی را مورد ردیابی قرار داده و گزارش هایی از آنها ثبت خواهد نمود که در پنل مدیریت سرویس Piwik قابل مشاهده می باشند.

ورود به پنل مدیریت سرویس Piwik

جهت ورود به پنل مدیریت بر روی Continue to Piwik کلیک نمایید. چنانچه تگ ردیابی JavaScript سرویس Piwik را بطور صحیح وارد کرده باشید اینک اطلاعاتی از تجزیه و تحلیل بازدیدهای وب سایت خود را مشاهده خواهید نمود. ولی چنانچه داده ای مشاهده نمی کنید، محل قرار دادن تگ JavaScript سرویس Piwik را بررسی نموده و از صحت آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین برای دستیابی به امکانات بیشتر مانند صدور مجوز دسترسی برای سایر کاربران، مدیریت و نظارت بر وب سایت های بیشتر و یا نصب سایر افزونه ها می توانید از برگه Administration استفاده نمایید. در بخش Users می توانید کاربران را مدیریت نمایید.