فیس بوک بزرگترین قبرستان مجازی می شود

شبکه اجتماعی فیس بوک

این روز‌ها جوامع مجازی یا‌‌ همان شبکه‌های اجتماعی امروزه به سرعت در حال توسعه و فراگیر شدن هستند و این فراگیر شدن روز افزون است به طوریکه هر روز به تعداد کاربران آن‌ها افزوده می‌شود، حال فیس بوک با جمعیتی بالغ بر ۱/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ یک و نیم میلیارد نفر به عنوان بزرگ‌ترین شبکه بین شبکه‌های اجتماعی شناخته می‌شود که به تازگی اقدامی جالب به منظور حفظ یاد و خاطره کاربران از دست رفته‌اش به عمل آورده، بطوریکه زمانی که کاربری فوت ‌کند، فیس بوک صفحه او را حذف نخواهد کرد بلکه به نسخه یادبود تبدیل می‌کند!

از همین رو پیش بینی می‌شود که شبکه اجتماعی فیس بوک تا چند دهه آینده به بزرگ‌ترین قبرستان مجازی تبدیل شود.

facebook

‎بنا به نظر کار‌شناسان، با سبقت گرفتن پروفایل کاربران متوفی از کاربران در قید حیات، شبکه اجتماعی فیس بوک تا سال ۲۰۹۸ تبدیل به بزرگ‌ترین قبرستان مجازی خواهد شد. هاشم صدیقی متخصص آمار از دانشگاه ماساچوست آمریکا گفت پیش بینی می‌شود نزدیک به یک میلیون کاربر فیس بوک تا سال ۲۰۱۶ فوت کنند. در سال ۲۰۱۰ وقتی که کاربران فیس بوک خیلی کمتر از الان بود، ۳۸۵ هزار عضو این شبکه اجتماعی جان باختند. در سال ۲۰۱۲ نیز ۵۸۰ هزار کاربر فیس بوک جان خود را از دست دادند.

حتما بخوانید  محبوب‌ترین وب سایت های مبتنی بر وردپرس

facebooks

در ‎حال حاضر، زمانی که شخصی فوت می‌کند، فیس بوک صفحه وی را به نسخه «یادبود» تبدیل می‌کند. تنها راه حذف کلی صفحه از فیس بوک، ورود به آن با اسم کاربری و کلمه عبور است و از آنجایی که افراد کلمه عبور خود را عموما مخفی نگاه می‌دارند، بعید است که افراد اختیاری در بستن صفحات عزیزان از دست رفته خود داشته باشند. فیس بوک در گامی که در همین جهت برداشته، از کاربرانش می‌خواهد تا راه‌های تماس فردی را برای پس از مرگ خود معرفی کنند. این فرد خواهد توانست پس از مرگ کاربر آخرین پست را در صفحه او بنویسد و عکس کاور و پروفایل را تغییر دهد.