صفحه فرود یا Landing Page چیست؟

صفحه فرود یا Landing Page

صفحه فرود چیست؟

تعاریف متفاوتی تاکنون برای عبارت صفحه فرود یا Landing Page در عرصه طراحی سایت و سئو ارائه شده است. ابتدا چند نمونه از این تعاریف را ذکر کرده، سپس به تشریح مفهوم کلی صفحه فرود یا Landing Page می پردازیم. صفحه فرود یا Landing Page به عبارتی اولین صفحه ای از وب سایت بوده که کاربران  بازدیدکننده در بدو ورود مشاهده نموده و  از طریق آن وارد وب سایت می شوند. به تعبیر دیگر صفحه فرود یا Landing Page صفحه‌ ای است که بعنوان نقطه‌ی فرود کاربر به وب سایت مورد استفاده قرا می گیرد و در واقع دروازه‌ی ورود بازدیدکنندگان به وب سایت می باشد. به عبارت دیگر صفحه فرود یا Landing Page بعنوان یک صفحه هدف یا یک صفحه معرف و  هدایت کننده کاربر شناخته می شود،.صفحه ای که در پاسخ کلیک کاربر بر روی یک بنر تبلیغاتی یا تبلیغ متنی و آگهی نمایش داده می شود..اینگونه صفحات را می توان صفحات پس کلیک کاربر نیز خواند که می تواند یکی از صفحات داخلی وب سایتب یا اینکه صفحه نخست آن باشد. همچنین در تعریف دیگری صفحه فرود یا Landing Page را این چنین تعبیر می کنند: صفحه فرود یا Landing Page صفحه ای است که در ازای دریافت اطلاعاتی از کاربر بازدیدکننده بطور مثال نشانی رایانامه یا شماره تلفن وی امکاناتی چون کوپن تخفیف، کد جایزه یا داده هایی در قالب کتاب های الکترونیکی یا فایل های صوتی و تصویری در اختیارش گذاشته می شود.

حتما بخوانید  آزمون آیین نامه

این چند تعریف ارائه شده راجع به صفحه فرود یا Landing Page بود که با توجه به تعاریف مذبور می توان به یک درک کلی از مفهوم صفحه فرود یا Landing Page رسید و آن را بدین گونه توصیف نمود: نخستین صفحه از وب سایت که کاربران بازدید کننده ضمن ورود چه از طریق موتورهای جستجو و چه از طریق تبلیغات کلیکی یا به طرق مختلف با آن روبرو شده و به اصطلاح در آن فرود می آیند، صفحه فرود یا Landing Page گفته می شود.

صفحه فرود یا Landing Page

انواع صفحه فرود یا Landing Page

بطور کلی صفحه فرود یا Landing Page ها وب سایت که در بالا با مفهوم اصلی و ماهیت اینگونه صفحات آشنا شدیم به ۲ دسته تقسیم می شوند و هر یک بمنظور و هدفی خاص ایجاد شده و مورد استفاده قرار می گیرند که در ادامه به آنها اشاره نموده و هر کدام را شرح خواهیم داد.

۱- صفحات ارجاع دهنده

صفحات فرود ارجاع دهنده یا هدایت کننده صفحاتی هستند که هدف از ایجاد آنها ارجاع و هدایت کاربر به سایر صفحات وب سایت بوده که این امر با کلیک کاربر صورت می گیرد. از این رو به اینگونه صفحات، صفحات فرود Click Through یا صفحات reference به معنی مرجع نیز گفته می شود.

حتما بخوانید  مزایا و معایب استفاده از فریم ورک Bootstrap در طراحی سایت

۲- صفحات معامله گر

صفحات فرود تعاملی یا  صفحات معامله گر صفحاتی هستند که با هدف جلب و افزایش بازدیدکنندگان وب سایت ایجاد می‌شوند و اغلب فرمی به همراه خود دارند که از کاربر نسبت به تکمیل آن درخواست می شود و در ازای دریافت اطلاعاتی از کاربر نظیر ایمیل یا شماره تماس و غیره خدماتی به وی ارائه می دهند. اصطلاحا به اینگونه صفحات نیز صفحات فرود مختص به Lead Generation گفته می شود.

آنچه از نظرتان گذشت شرح مختصری از تعریف صفحه فرود یا Landing Page بود. در مقالات آتی درساوب بیشتر پیرامون  این موضوع سخن خواهیم گفت و بطور تخصصی اهمیت وجود این صفحه فرود یا Landing Page در طراحی سایت و تاثیر آن بر بهبود بازاریابی در وب سایت را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. در پایان از حسن نظر شما همراهان گرامی درساوب سپاسگذاریم.