طراحی وب سایت تک صفحه‌ای

منظور از وب سایت تک صفحه‌ای چیست؟

ساختار کلی سایت تک صفحه‌ای دقیقاً همان است که در عنوان بیان شده، یعنی وب سایتی با یک صفحه که تمامی امکانات و خدمات موجود در وب سایت بدون نیاز به ارجاع و هدایت کاربر به صفحات دیگر تنها به‌وسیله اسکرول به پایین و بالا یا راست و چپ (پیمایش افقی و عمودی) در دسترسس کاربران قرار می‌گیرد.

ساختار طراحی سایت تک صفحه‌ای

در میان معدود روش‌ها و سبک و سیاق متداول طراحی وب سایت، طراحی به سبک One Page Design یا طراحی سایت تک صفحه‌ای هم علاقه مندان و طرفداران مختص به خود را داراست. طراحی سایت تک صفحه‌ای بدین صورت است که تمامی امکانات و خدمات وب سایت در یک صفحه یعنی همان صفحه نخست طراحی می‌شود. در این حالت وب سایت شما تنها دارای یک صفحه بوده که برای کاربران بازدید کننده امکان دسترسی به سایر قسمت‌های وب سایت را از طریق اسکرول کردن در صفحه فراهم می‌سازد.

تاریخچه طراحی سایت تک صفحه‌ای

پیدایش و ظهور طراحی وب سایت تک صفحه‌ای نخستین بار در سال 2005 میلادی برابر سال ۱۳۸۴ شمسی بود که توسط شخصی به نام استیو ین (Steve Yen) پا به عرصه ظهور گذاشت.

طراحی سایت تک صفحه ای

کاربرد طراحی سایت تک صفحه‌ای

بیشترین کاربرد طراحی سایت تک صفحه‌ای در طراحی وب سایت‌های شخصی و سایت‌های شرکتی می‌باشد، همچنین این روش برای برند سازی نیز بسیار مناسب و مؤثر واقع خواهد شد. ولی به طور کلی این روش برای طراحی سایت‌هایی مانند طراحی وب سایت فروشگاهی آنلاین، طراحی وب سایت خبری، طراحی  وب سایت تخفیف گروهی و وب سایت‌هایی از این دست مناسب نخواهد بود. به طور معمول طراحان وب از این سبک  بیشتر در طراحی وب سایت‌هایی که محتوای کمتر و در نتیجه صفحات کمتری دارند بهره می‌گیرند. غالباً میزان اطلاعاتی که در این نوع وب سایت‌ها بارگذاری می‌شود کمتر از وب سایت‌های چند صفحه‌ای بوده و بیشتر در وب سایت‌هایی که بمظور معرفی یک حرفه، معرفی نوعی خدمات، معرفی یک شخص یا یک شرکت طراحی می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

حال که با تعریف کلی و ساختار طراحی سایت تک صفحه‌ای و همچنین تاریخچه و کاربرد آن آشنا شدیم، در ادامه به برخی  ویژگی‌ها و مزایای این سبک طراحی سایت اشاره می کنیم.

  • افزودن جلوه های ویژه و هوشمند

طراحی سایت به شیوه One Page Design قابلیت افزودن ویژگی و خصوصیات منحصر به فردی همچون ایجاد و طراحی منوهای هوشمند از طریق اسکرول و پیمایش اتوماتیک در صفحه، خلق جلوه‌های ویژه بصری و سایر ویژگی‌ها با استفاده از زبان‌های html5 و css3 به همراه دارد. گفتنی است که این نوع طراحی سایت را  می‌توان با سایر سبک‌های طراحی سایت نظیر طراحی چند صفحه‌ای به طور خلاقانه‌ای ترکیب و تلفیق نمود. در این صورت خواهیم توانست علاوه بر تجمیع امکانات و خدمات وب سایت در صفحه نخست، آنها را در صفحات دیگر وب سایت نیز ارائه نماییم.

حتما بخوانید  ماه عسل گوگل چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

سبک طراحی تک صفحه ای

  • پیمایش راحت و سریع کاربران

پیمایش(اسکرول) یکی از عناصر زیرساخت رابط کاربری در هر وب سایتی بوده که نقش اساسی در انعطاف رابط کاربری و تعامل با کاربر دارد. چراکه پیمایش پیچیده و دشوار، که زمان بیشتری صرف خواهد نمود باعث خستگی و دلزدگی بازدید کنندگان می‌شود که این موضوع آثار سوئی در کاهش آمار ترافیک وب سایت در بر خواهد داشت. همین موضوع میل به سمت طراحی وب سایت‌های تک صفحه‌ای را در طراحان و صاحبان وب سایت افزایش داده تا آنجا که جایگاه ویژه و محبوبیت بسیاری را در زمینه طراحی وب به خود اختصاص داده و طرفداران زیادی را به سمت خود متمایل نموده است. طراح سایت با کمی خلاقیت خواهد توانست پیام و اهداف سایت را در قالب یک وب سایت تک صفحه‌ای منتقل نموده و با به‌کارگیری پیمایش افقی در صفحه که بسیار آسان‌تر و سریع‌تر می‌باشد، کلیه امکانات مورد نیاز کاربران را فراهم سازد.

  • عدم نیاز به بارگذاری مجدد صفحه

یکی دیگر از ویژگی‌های طراحی سایت تک صفحه‌ای عدم نیاز به رفرش (نوسازی صفحه) و همین طور لینک دهی و ارجاع کاربر به صفحات دیگر وب سایت می‌باشد. به‌طور کل در ساختار سایت تک صفحه‌ای از لینک‌های کمتری استفاده شده و یا حتی بعضاً فاقد این  لینک‌ها می‌باشد و کاربر با کلیک روی قسمت‌های مختلف به جای آنکه به سایر صفحات ارجاع داده شود به بخشی از همان صفحه هدایت خواهد شد و این موضوع در کاهش مصرف منابع سیستم و ترافیک حجمی اینترنت کاربران نقش بسزایی خواهد داشت.

حتما بخوانید  دانلود نرم افزار محاسبه و تبدیل حروف ابجد

وبسایت تک صفحه

  • دسترسی آسان به امکانات سایت

در وب سایت‌هایی که به صورت تک صفحه‌ای طراحی شده‌اند همان طور که قبلاً اشاره شد تمامی امکانات مورد نیاز بازدید کنندگان در یک صفحه تجمیع شده که از این رو دسترسی کاربران به سایر امکانات سایت سریع‌تر و آسان‌تر انجام خواهد شد. همچنین ویژگی بارز دیگر این نوع طراحی جلوگیری از سردرگمی کاربران و عدم نیاز به جستجوی بخش‌های مختلف وب سایت می‌باشد که این موضوع در تشویق کاربر به ماندن در وب سایت کمک شایانی خواهد نمود. نکته مهم که راجع به این سبک طراحی قابل ذکر است اینکه اگر در زمان طراحی سایت خلاقیت لازم بکار برده شود هیچ چیز از دید بازدید کنندگان پنهان نخواهد ماند.

در ادامه چند نمونه از وب سایت های طراحی شده به سبک تک صفحه ای توسط گروه طراحی سایت درساوب را مشاهده می کنیم.

طراحی سایت تک صفحه‌ایطراحی وب سایت گالری تات به سبک تک صفحه ای توسط درساوب

 

سایت تک صفحه‌ایطراحی وب سایت شرکت چهره سازان به سبک تک صفحه ای توسط درساوب

 

مشاوره طراحی سایت