طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو

واژه ریسپانسیو در زبان فارسی به معنی پاسخ‌گرا یا واکنش‌گرا بوده و مفهوم کلی آن در زمینه طراحی وب سازگاری وب سایت با انواع نمایشگرها در سایزها و رزولشن های مختلف می‌باشد. به طور کلی Responsive Web Design یا طراحی سایت ریسپانسیو یا طراحی سایت واکنش‌گرا به نوعی طراحی اطلاق می‌شود که در آن اندازه، چیدمان و موقعیت قرار گیری اجزای صفحه به صورت شناور بوده و نسبت به اندازه و رزولوشن نمایشگر متغیر می‌باشد. شاید تاکنون هنگام وبگردی با موبایل یا تبلت به وب سایت‌هایی برخورد کرده باشید که به صورت صحیح نمایش داده نمی‌شوند. این نوع وب سایت‌ها فاقد ویژگی ریسپانسیو یا واکنش‌گرا می‌باشند.

پس به طور کل سایت ریسپانسیو به وب سایتی گفته می‌شود که در رزولوشن و سایزهای مختلف انواع دستگاه‌ها اعم از کامپیوترهای رومیزی، لپ تاپ‌ها، تبلت ها و گوشی‌های تلفن صرف نظر از کوچک و بزرگ بودن آنها به طور صحیح نمایش داده شود.

طراحی سایت ریسپانسیو

علل پیدایش طراحی سایت ریسپانسیو

در ابتدا وب سایت‌ها مطابق با اندازه کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ‌ها طراحی می‌شدند، با گذشت زمان و فراگیر شدن گوشی‌های هوشمند با مشکل عدم نمایش صحیح وب سایت‌ها روبرو شدند که برای حل این مشکل نخست طراحی نسخه موبایل وب سایت ها ارائه شد که این روش خود نیازمند هزینه دوباره برای مدیران و صاحبان سایت‌ها بود. با پیشرفت تکنولوژی و تولید دیوایس های گوناگون با مانیتورهای مختلف مانند تبلت ها، فبلت ها، کنسول‌های بازی، انواع اسمارت تی وی و … که همگی قابلیت مرور صفحات وب را نیز دارا می‌باشند این مشکل دوباره به میان آمد و تبدیل به یک دغدغه برای وب سایت‌ها شد چرا که برای سازگاری یک وب سایت با نمایشگرهای متفاوت باید نسخه‌های گوناگونی از آن طراحی می‌شد که شامل هزینه‌های بسیاری برای صاحبان سایت‌ها می‌شد و در واقع تقریباً غیر ممکن بود. بنابر این شیوه طراحی سایت ریسپانسیو از سوی توسعه دهندگان ارائه شد که در آن اجزای صفحه به‌صورت شناور طراحی می‌شد که با تغییر سایز مانیتور خود را تطبیق داده و در تمامی سازها به صورت صحیح نمایش داده شود.

حتما بخوانید  جلوگیری از ورود وب سایت به لیست سیاه گوگل

طراحی سایت ریسپانسیو

تشخیص ریسپانسیو بودن سایت

ابزارهای بسیاری در اینترنت برای این کار وجود دارند که وب سایت مورد نظر را در اندازه‌های مختلف به شما نمایش می‌دهند. ولی به طور عادی شما می‌توانید یک وب سایت را در کامپیوتر یا لپ تاپ باز کنید و عرض مرورگر را به آرامی کوچک و بزرگ نمایید، اگر اجزای صفحه مطابق با عرض مرورگرتان تغییر نمود و هیچ گونه اسکرول افقی به وجود نیامد سایت مورد نظر ریسپانسیو می‌باشد.

طراحی سایت ریسپانسیو

تأثیر طراحی سایت ریسپانسیو در رتبه سئو

یکی از الگوریتم‌های موتورهای جستجو برای رتبه بندی وب سایت‌ها سازگاری با دستگاه‌های مختلف است. به طور مثال موتور جستجوی گوگل طراحی وب سایت را به صورت ریسپانسیو و واکنش‌گرا رسما توصیه نموده است. ریسپانسیو بودن وب سایت به طور مستقیم در رتبه سایت نزد موتورهای جستجو تاثیر گذار بوده و باعث افزایش رتبه سئو خواهد شد.

 

ویژگی‌های طراحی سایت ریسپانسیوطراحی سایت ریسپانسیو

•سازگاری با انواع مانیتور و دستگاه‌های مختلف
•سازگاری با تمام نسخه‌های اکثر مرورگرهای وب
•انعطاف پذیری کامل رابط کاربری وب سایت
•کسب محبوبیت بین کاربران و بازدیدکنندگان
•افزایش رتبه سئوی وب سایت

حتما بخوانید  ثبت دامنه وب سایت به صورت رایگان