طراحی وب سایت به سبک پارالاکس Parallax

پارالاکس

واژه پارالاکس به زبان پارسی در واقع به معنی اختلاف منظر یا اختلاف زاویه دید می باشد و در زمینه طراحی سایت از آن با عنوان امکان پیمایش منطبق هم نام برده می شود که عبارت است از حرکت چند شئ و جسم بر روی یکدیگر با سرعت های متفاوت از دید یک ناظر و بیننده که البته خطای دید وی نیز تا حدودی در اغراق این قضیه تاثیر گذار خواهد بود.

طراحی پارالاکس

ویژگی و ساختار طراحی سایت پارالاکس

ساختار کلی وب سایت های پارالاکس شبیه به وب سایت های تک صفحه ای می باشد، با این تفاوت که در طراحی سایت پارالاکس با استفاده از تکنیک های نوین طراحی سایت ظاهری متفاوت و شگفت انگیز همراه با جذابیت های  منحصر به فردی خواهیم داشت که می توان گفت شاید این مهمترین و بارزترین ویژگی طراحی سایت به این روش می باشد. در کل پارالاکس به وب سایت هایی گفته می شود که با نوعی پیمایش خاص صفحه در بعضی نقاط ایجاد عمق ظاهری نموده و در نهایت در نظر کاربران بازدیدکننده جلوه های بصری ویژه و جذابی خلق نموده که هم دارای زیبایی خاصی بوده هم احساس تعامل بیشتری به کاربر می دهد. در اصل از این تکنیک در طراحی سایت برای عمق بخشیدن به صفحه استفاده می شود و  اساس کلی آن این گونه است که با جا به جایی آشکار بین دو نقطه یا جا به جا شدن اشیا (عناصر صفحه) بین دو نقطه غیر واقع بر یک خط راست در صفحه عمق ایجاد شده و کاربر تغییراتی را مشاهده می نماید، همچنین با اسکرول و حرکت نشانگر موس شاهد اتفاقات خاصی چون حرکت عناصر ، تغییر حالت و زاویه دید، حرکت اشیاء یا بک گراند در جهات موافق یا مخالف اسکرول نمودن موس بصورت کند و تند با سرعت های متفاوت بهمراه سایر افکت ها و عملکردهای مشابه خواهد بود.

حتما بخوانید  html و کاربرد آن در طراحی وب سایت

طراحی سایت پارالاکس

سئو در طراحی سایت پارالاکس

البته طراحی سایت به سبک Parallax به همین جا ختم نمی شود و طراحانی هستند که پا را فراتر از این گذاشته و وب سایت هایی طراحی می کنند که موجب شگفتی و اعجاب هر کاربری خواهد شد.بطور مثال در بعضی وب سایت های طراحی شده به سبک پارالاکس این احساس به شما دست می دهد که گویی دوربینی در دست خود گرفته اید و با اسکرول موس می توانید زوایای مختلفی از زمینه وب سایت را مشاهده نمایید. همچنین در بعضی وب سایت ها که اهداف خاصی را دنبال می کنند، به منظور جلب توجه بازدیدکننده و تمایل وی  به ماندن زمان بیشتر در صفحه، با پیمایش و اسکرول داستان کوتاهی در صفحه نمایش داده می شود و این موضوع تاثیر مستقیم بر بهبود سئو سایت خواهد داشت. چرا که حضور بیشتر کاربر در وب سایت امتیاز مثبتی از دید موتورهای جستجو به حساب می آید و این یکی از ویژگی های بارز طراحی وب سایت به سبک پارالاکس می باشد که هرچه میزان جذابیت در صفحه بیشتر باشد، حس کنجکاوی کاربر بیشتر شده و نسبت به بازدید سایر صفحات وب سایت علاقه بیشتری نشان خواهد داد. حال که صحبت از بهبود سئو به میان آمد لازم است نقطه مقابل آن هم بیان شود. طراحی پارالاکس برای وب سایت هایی که صفحات زیادی دارند مناسب نمی باشد و اغلب در طراحی سایت های تک صفحه ای که صفحات و مطالب کمتری دارند از این تکنیک استفاده می شود که با توجه به اهمیت محتوا و صفحات داخلی در رتبه سئو این موضوع یک امتیاز منفی برای این نوع وب سایت ها بشمار می آید.

حتما بخوانید  رتبه الکسا چیست و چه اهمیتی برای وب سایت دارد

 

جمع بندی و نتیجه گیری از طراحی پارالاکس

شیوه طراحی سایت پارالاکس یکی از جذاب ترین و قدرتمندترین ترندهای طراحی سایت بوده که به طرز چشم گیری در حال رشد و فراگیر شدن می باشد به طوری که سال گذشته بسیاری از طراحان وب با توجه به تمایل و استقبال کارفرمایان و صاحبان وب سایت ها به سمت این سبک و ترند طراحی روی آورده اند. شایان ذکر است که برای طراحی سایت به سبک پارالاکس نیاز به تسلط کامل طراح بر زبان های Html5 و Css3 و Jquery می باشد و مدت زمان انجام پروژه به دلیل پیچیدگی کد نویسی و هماهنگ نمودن اشیا و عناصر بیشتر از سایر انواع ترندهای طراحی سایت خواهد بود و طبعا هزینه طراحی سایت به این روش مستلزم هزینه بیشتری می باشد.

مشاوره طراحی سایت

اگر شما هم تصمیم به طراحی و راه اندازی یک وب سایت جذاب و شگفت انگیز به سبک پارالاکس دارید با شماره تلفن های ۰۹۱۲۲۰۶۷۷۲۴ و ۰۹۳۵۵۵۳۲۲۲۴ با گروه طراحی سایت درساوب تماس حاصل نمایید که ضمن مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر از تعرفه های طراحی سایت مطلع شوید.