مزایا و معایب استفاده از فریم ورک Bootstrap در طراحی سایت

فریم ورک Bootstrap

طراحی وب سایت با فریم ورک Bootstrap

طی چند سال گذشته شاهد استقبال چشمگیر طراحان وب سایت از فریم ورک Bootstrap و تمایل به استفاده از آن بودیم. بطوریکه این فریم ورک در مدت زمان کوتاهی فراگیر شده و تبدیل به نامی آشنا در نظر تمامی فعالان این حوزه گشت. حال باید به این سوال پاسخ داد که آیا طراحی سایت با فریم ورک Bootstrap برای تمام افراد مناسب می باشد یا خیر؟ برای دستیابی به پاسخ این سوال لازم است ابتدا با مزایا و معایب این فریم ورک آشنا شویم و جنبه های مثبت و منفی استفاده از آن در طراحی سایت را مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم.

در ابتدا به چند وب سایت مشهور و پربازدید که از فریم ورک Bootstrap در طراحی آنها استفاده شده است اشاره می کنیم. وب سایت های همچون Paypal, Aliexpress, Shetterstock, Upwork, Netflix از این دست وب سایت ها می باشند.

 

فریم ورک Bootstrap

 

مزایای طراحی با فریم ورک Bootstrap

۱- ساختار ساده و مبتنی بر ریسپانسیو

فریم ورک بوت استرپ به سبب برخورداری از ساختار جدول بندی ۱۲ ستونه و نحوه نمایش المان های مختلف صفحه در دستگاه های مختلف چون موبایل و تبلت دارای ویژگی منحصر بفردی است که با این ساختار جدولی گرید بندی شده امکان مدیریت یک المان را در اندازه های مختلف فراهم می سازد.. بطور مثال یک باکس محصول می تواند در صفحه نمایش یک دسکتاپ یک چهارم فضا را به خود اختصاص داده، در صفحه نمایش یک تبلت ینیمی از آن و در صفحه نمایش یک گوشی موبایل تمام عرض صفحه را اشغال نماید. ضمن اینکه به راحتی میتوان المان های گوناگون را در اندازه و سایزهای مختلف پنهان نمود.

این ساختار جدولی ۱۲ ستونه و طراحی ریسپانسیو یکی از بارزترین دلیل بکارگیری فریم ورک Bootstrap در طراحی سایت می باشد. چرا که این ویژگی می تواند مدت زمان طراحی و راه اندازی یک سایت جدید را تا 30 درصد کاهش داده و موجب تسریع چشمگیری در روند آن گردد.

۲- پیش بینی المان های مختلف در طراحی سایت

از آنجاییکه سایر المان های مهم و کاربردی در طراحی وب سایت نیز در فریم ورک Bootstrap مورد توجه قرار گرفته و راهکارهایی در جهت سهولت بکارگیری آنها نیز در نظر گرفته شده است، که با استفاده از آن قادر خواهید بود المان ها را شخصی سازی نموده و تغییرات دلخواه را بر روی آنها به آسانی اعمال نمایید.

از مهم ترین المان های در نظر گرفته شده در فریم ورک Bootstrap میتوان به مواردی همچون منوها، دکمه‌ها، منوی آبشاری، فرم‌ها، اخطارها و پیام‌ها، نوار پیشرفت و موارد دیگر اشاره نمود، که هر یک از این موارد نقش بسزایی در سهولت انجام و تسریع زمان طراحی خواهد داشت.

3- افزونه های جاوا اسکریپت

از ویژگی های دیگر فریم ورک Bootstrap این است که ضمن وجود المان های اچ تی ام ال و همچنین فرامین سی اس اس، افزونه های جاوااسکریپت نیز در آن گنجانده شده است. افزونه های جاوااسکریپت موجود در Bootstrap در واقع ابزارهایی به ظاهر ساده هستند که کاربردهای فراوانی دارند. این افزونه ها که شامل اسلایدر، تب و آکاردئون می باشد شما را در افزودن سریع و آسان المان های Interactive به وب سایت تان یاری نموده و امکان مدیریت محتوای خود را در صفحه به سهولت فراهم می سازد.

حتما بخوانید  آزمون آیین نامه

4- منابع آموزشی و راهنمای گسترده

حتی اگر فرض را بر این بگیریم که شما بعنوان یک فرد مبتدی بخواهید با استفاده از فریم ورک بوت استریپ اقدام به طراحی یک وب سایت نمایید، باز هم جای نگرانی نیست. چراکه منابع کثیری از آموزش، کدهای نمونه و حتی قالب های آماده طراحی شده توسط بوت استریپ در سطح وب وجود دارد که شما با بهره گرفتن از این منابع براحتی خواهید توانست در مدت کوتاهی نحوه کار با این فریم ورک را فرا گرفته و با استفاده از منابع آماده تا حدودی در کار خود پیشرفت کرده و با موفقیت به هدف خود نایل گردید.

پس بنابر توضیحات ارایه شده، باید دسترسی آسان به این منابع مفید گسترده را یکی از ویزگی های بارز این فریم ورک محسوب نمود. زیرا بوت استریپ به خودی خود نمی توانست تا این حد کارآمد بوده و دسترسی به آن چنین آسان باشد. در واقع این منابع مانند افزونه هایی برای سهولت و تریع در استفاده از بوت استریپ عمل می کنند.

 

فریم ورک Bootstrap

 

معایب فریم ورک Bootstrap در طراحی وب سایت

تا به حال مزایا و ویژگی های فریم ورک Bootstrap در طراحی وب سایت برشمردیم و هر یک از آنها را به تفصیل شرح دادیم. اما از آنجا که هر فریم ورک و برنامه ای در کنار مزایا و ویژگی هایش، معایبی نیز دارد و بوت استریپ هم از این قایده در استثنا نیست، باید معایب و نکات منفی آن را هم بررسی نموده تا در آخر با تمایز بین صحیح و سقیف دریابیم که استفاده از بوت استریپ در کجا برایمان مفید خواهد بود. در ادامه به بیان برخی از این معایب خواهیم پرداخت.

 

۱. Bootstrap برای طراحی سایت سنگین است

پیش از هر چیز باید به مهم ترین عیب موجود در فریم ورک Bootstrap، یعنی حجم بالای آن که طبعا روی حجم وب سایت اثرگذار می باشد اشاره نمود. یکی از مهمترین ایرادات بوت استرپ آن است که المان های گوناگون آن همیشه براساس استانداردهای طراحی وب و بهینه سازی نیستند. در نتیجه شما مجبور میشوید از برخی المان ها چشم پوشی کنید یا تغییراتی اساسی در آنها ایجاد کنید.

یکی از مشکلات بوت استرپ استفاده از کلاس بندی های متعدد و بعضا بیش از اندازه است. بعنوان مثال ممکن است برای یک دکمه ساده در صفحه شما مجبور به استفاده از 4 کلاس مختلف بشوید و همین امر نسبت متن به کد در صفحات شما را کاهش میدهد.

 

۲. با Bootstrap هرگز طراح خلاقی نخواهید شد

فریم ورک بوت استرپ در نقطه راه اندازی همراه با 126 کیلوبایت css و 29 کیلوبایت java خواهد بود. اگر شما از font-awesome نیز استفاده کنید این عدد خیلی بیشتر خواهد شد. این اعداد زمانی آزاردهنده است که بدانید بیشتر کدها برای المان ها و شرایطی نوشته شده است که ممکن است هرگز در پروژه شما استفاده نشوند.

حتما بخوانید  آزمون شهر

به این اعداد باید کدنویسی های انجام شده برای طراحی های اختصاصی و تهیه خروجی متناسب با طرح اولیه را نیز اضافه کنیم. در نتیجه سایت شما نمایش درستی در موبایل و تبلت خواهد داشت ولی تعداد زیادی از کاربران به دلیل سرعت پایین ممکن است سایت شما را ترک کنند.

۳. Bootstrap همیشه بهترین انتخاب نیست

طراحی سایت به دو بخش اصلی تقسیم میشود که عبارتند از طراحی و کدنویسی، برای ایجاد یک خروجی ایده آل باید هردو به خوبی کار خود را انجام داده و البته هماهنگ با یکدیگر باشند. زمانی که طراح شما محدود به طراحی سایت با فریم ورک Bootstrap باشد ناخودآگاه از خلاقیت خود می کاهد تا المان های سایت متناسب با امکانات این فریم ورک باشد.

بسیاری از وبمستران معتقدند که طراحی سایت با فریم ورک Bootstrap موجب شده سایت های بسیاری در اینترنت شبیه به یکدیگر و در نتیجه کسل کننده باشند. ایرادی که تا حد بسیار زیادی وارد است.

استفاده از بوت استرپ نباید موجب از بین رفتن خلاقیت شما شود، هدف استفاده از آن افزایش سرعت کدنویسی است ولی این موضوع نباید موجب تغییر در طراحی های شما شود.

۴. یکنواختی محصولات فریم ورک Bootstrap

به دلیل استفاده زیاد طراحان وب سایت از فریم ورک Bootstrap امروزه وب سایت های مشابه بسیاری در سطح وب وجود دارند که از نظر ظاهری کاملا یکسان و همشکل می باشند. اگر چه این امکان وجود دارد که شما طراحی وب سایت خود را شخصی سازی کنید، منتها مواردی وجود دارد که قادر به تغییر آنه نیستید. در نتیجه شما هم در صف سایر وب سایت های مشابه قرار خواهید گرفت.

۵. عدم سازگاری  فریم ورک Bootstrap با CSS

در طراحی یک قالب ریسپانسیو با استفاده از فریم ورک Bootstrap مشکلاتی برای افزودن فایل CSS به Grid system وجود دارد. این بدین معناست که لازم است فایل مربوط به سیستم درجه بندی فریم ورک Bootstrap را در سورس صفحه وب سایت خود قرار دهید که در این صورت به این موضوع باید توجه کافی داشت که تعداد درخواست های مرورگر وب از سرور سایت شما افزایش پیدا کرده و زمان بارگذاری صفحات وب سایت نیز بالا خواهد رفت.

۶. عدم پشتیبانی فریم ورک Bootstrap از زبان پارسی

مشکل اصلی اینجاست که فریم ورک Bootstrap بطر پیش فرض برای زبان های چپ چین طراحی شده است و موارد استفاده آن در زبان های راست چین مانند زبان پارسی در نظر گرفته نشده است. از همین رو امکان استفاده مستقیم برای این زبان ها وجود ندارد. بلکه لازم است یک فایل CSS جداگانه به سورس کدهای HTML افزوده شود تا بتوان از آن در زبان های راست چین استفاده نمود. لازم به ذکر است که مشکل به همین جا ختم نمی شود، بلکه مشکل بعدی در صورت انجام این کار افزایش تعداد درخواست های مرورگر وب از سرور سایت می باشد که در نتیجه آن مدت زمان بارگذاری صفحه افزایش پیدا خواهد کرد.

 

تهیه و تنظیم مقاله از: درساوب