جلوگیری از ورود وب سایت به لیست سیاه گوگل

لیست سیاه گوگل

لیست سیاه گوگل چیست؟

لیست سیاه گوگل در واقع فهرستی است از وب سایت های محروم شده از نمایش در فهرست نتایج جستجوی گوگل. در واقع وب سایت هایی که در لیست سیاه گوگل ثبت شوند، گوگل آنها را در نتایج جستجوی خود قرار نخواهد داد. یا به عبارت دیگر هیچ بازدید کننده ای از سوی این موتور جستجو به اینگونه وب سایت ها ارجاع داده نخواهد شد. حال پرسش این است دلیل ورود وب سایت به لیست سیاه گوگل چیست و بطور کلی چه وب سایت هایی در این لیست قرار می گیرند؟ علت اصلی قرار گرفتن سایت در لیست سیاه گوگل استفاده از روش هاسایت هایی که خلاف قوانین بهینه سازی، برای افزایش بازدید غیر قانونی سایت عمل می کنند که در واقع نه تنها باعث افزایش بازدید نمی شود بلکه کاهش کاربران را به دنبال خواهد داشت.

چنانچه علیرغم سعی و تلاش مکرر موفق به ثبت وب سایت خود در موتورهای جستجو نشده اید ویا به هر دلیلی احساس می کنید صفحات وب سایت تان ایندکس نشده یا در نتایج جستجو مورد ستفاده قرار نمی گیرند پیشنهد می کنیم این مطلب را تا پایان مطالعه کنید. در این مقاله به مبحث ورود احتمالی وب سایت به لیست سیاه گوگل و دلایل آن خواهیم پرداخت. البته گفتنی است قرارگرفتن وب سایت در لیست سیاه گوگل ممکن است صرفا بواسطه بلاک شدن نام دامنه وب سایت یا IP آن صورت پذیرد که البته این مورد در مواقع نادر اتفاق می افتد. بلکه شایع ترین علل قرارگیری وب سایت در لیست سیاه گوگل بکار بردن روش های فریب کارانه که موجب نقض قوانین سئو بوده می باشد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد تا به پاسخ این سوال که از چه اعمالی باید اجتناب کنیم تا سایت ما در لیست سیاه گوگل یا سایر موتورهای جستجو قرار نگیرد و بلوکه نشود.

 

لیست سیاه گوگل

 

بهترین روش برای جلوگیری از ورود وب سایت به لیست سیاه گوگل، عدم استفاده از روشهای پرمخاطره و غیر اصولی، از نگاه موتورهای جستجو می باشد. البته ممکن است وب سایت هایی علیرغم بکار بردن روش های این چنینی هنوز گرفتار لیست سیاه گوگل نشده باشند، ولی بی شک رتبه اینگونه وب سایت ها بشدت تنزل کرده و دیری نیست که وارد لیست سیاه گوگل شوند. در ادامه به چندی از مهمترین مواردی که در ورود وب سایت به  لیست سیاه گوگل موثر می باشند اشاره خواهیم کرد. بدیهی است با رعایت این نکات ریسک قرارگیری وب سایت در  لیست سیاه گوگل کاهش پیدا خواهد کرد.

 

 

مغایرت محتوا برای کاربران و موتورهای جستجو

ایجاد و انتشار صفحاتی بهینه سازی شده برای موتورهای جستجو که فاقد محتوای مفید و کارآمدی برای کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت باشند. یکی دیگر از روش های متقلبانه ازدید موتورهای جستجو همین صفحاتی هستند که از نگاه موتورهای جستجو و کاربران متفاوت می باشند که معمولا افراد فریب کار از اینگونه صفحات بعنوان صفحات ورودی وب سایت خود استفاده می کنند. در واقع چنین صفحاتی بمنظور معرفی وب سایت به موتورهای جستجو و فریب دادن آنها ایجاد شده و کاربران ارجاع شده پس از ورود به صفحاتی دیگر هدایت خواهند شد که دارای محتوایی متفاوت هستند.آنچه مسلم است امروزه اینگونه صفحات بسرعت توسط موتورهای جستجو شناسایی می شوند که عوارض آن در بازه زمانی کوتاه سبب تنزل جایگاه و رتبه وب سایت و در دراز مدت سبب ورود وب سایت به لیست سیاه گوگل و در نتیجه خروج از نتایج جستجو خواهد شد.

حتما بخوانید  مزایای استفاده از وب فونت ها در طراحی وب سایت

 

 

ثبت مکرر وب سایت در بازه زمانی کوتاه

یکی دیگر از عوامل ورود وب سایت به لیست سیاه گوگل، ثبت وب سایت یا صرفا یک صفحه وب سایت بطور مکرر در فاصله زمانی کوتاه می باشد. برخی افراد بدلیل عدم آگاهی لازم چنین می پندارند ثبت وب سایت به دفعات مکرر در موجب بهتر ایندکس شدن و بیشتر دیده شدن وب سایت خواهد شد. این در حالی است که اکثر موتورهای جستجو بطور معمول فاصله زمانی یکماهه را برای ثبت مجدد وب سایت ایده آل می دانند. پس ثبت وب سایت در کمتر از این مدت بی شک مشکل ساز خواهد شد. پس بنابراین بهتر این است که پیش از ثبت وب سایت در موتورهای جستجو توضیحات مربوط به ضوابط و قوانین آنها را مورد مطالعه قرار داد.

 

استفاده از کلمه های کلیدی نامرتبط

استفاده از کلیدواژه های بی ربط و نامرتبط با موضوع و محتوای وب سایت یکی دیگر از دلایل کاهش رتبه وب سایت نزد موتورهای جستجو می باشد. علیرغم اینکه کلیدواژه ها یا همان کلمات کلیدی در حال حاظر اهمیت قبل را نداشته و تاثیر کمتری دارند، ولی استفاده نادرست از آنها کماکان از نگاه موتورهای جستجو نقض قوانین سئو بشمار آمده و سبب کاهش رتبه وب سایت خواهد شد. بطور مثال وب سایت هایی که از محتوای صفحات بعنوان کلیدواژه استفاده می کنند بیشتر در معرض دچار شدن به لیست سیاه گوگل قرار دارند.

 

استفاده از متون نامرئی در صفحات

بکار بردن متون نامرئی یا غیر قابل مشاهده یکی دیگر از روش های فریب کارانه جهت ارتقای رتبه وب سایت نزد موتورهای جستجوگر می باشد. بدین صورت که قسمت هایی از متن صفحه که صرفا جهت خوشایند موتورهای جستجو قرار گرفته و نباید برای کاربران قابل رویت باشد را همرنگ پس زمینه می شوند. غالبا متون استفاده شده در این روش متونی هستند که مورد توجه موتورهای جستجو بوده و با فریب آنان موجب بالا بردن رتبه وب سایت شوند. ولی امروزه دیگر این روش نیز منسوخ شده، چراکه موتورهای جستجو بسیار هوشمندتر از گذشته بوده و بزودی موارد این چنینی را تشخیص و مورد جریمه قرار خواهند داد که عبارت است از کاهش رتبه وب سایت و در نهایت ورود به لیست سیاه گوگل.

حتما بخوانید  اینترنت اشیا یا I.O.T چیست و چه مفهومی دارد

 

وب سایت های مشابه یکدیگر

ایجاد وب سایت هایی مشابه هم از لحاظ محتوای درونی که به وب سایت های دوقلو نیز مشهور می باشند یکی از مهمترین.عوامل ورود به لیست سیاه گوگل می باشد. توضیح بر اینکه وب سایت های مشابه یا دوقلو به وب سایت هائی اطلاق می شود که ضمن داشتن دو نشانی اینترنتی متفاوت از یکدیگر مطالب و محتوایی برابر و یکسان داشته باشند که یکی از موارد دچار شدن وب سایت به لیست سیاه گوگل می باشد. البته استفاده از این روش در گذشته بین افراد متقلب بمنظور فریفتن موتورهای جستجو و ارتقای رتبه وب سایت شایع بود که در حال حاظر با هوشمند شدن موتورهای جستجوگر و تشخیص سریع اینگونه وب سایت ها که در نهایت سبب ورود وب سایت به لیست سیاه گوگل و سایر موتورهای جستجو خواه شد منسوخ گردیده است.

 

ثبت اتوماتیک وب سایت

وب سایت هایی در سطح وب هستند که اقدام به ثبت وب سایت در موتورهای جستجوی مختلف را می کنند که با وارد کدن نشانی وب سایت و ارسال درخواست وب سایت شما را در تعداد زیادی از موتورهای جستجو ثبت خواهند کرد. این روش نیز مضر بوده و ضمن کاهش رتبه وب سایت خطر ورود به لیست سیاه گوگل را افزایش خواهد داد. شایان ذکر است این مورد غالبا در مورد موتورهای جستجوی مادر صادق می باشد ولی بهرحال توصیه می شود از آن خودداری کنید.

نشانی IP وب سایت

وب سایت هایی که از هاست اشتراکی جهت ذخیره اطلاعات خود بهره می برند در مواقع نادر با این مشکل روبرو می شوند. بطور مثال زمانیکه موتور جستجو یک آدرس IP را بلاک می کند، تمامی وب سایت هایی که از آن IP استفاده می کنند صرف نظر از اینکه ضوابط سئو را رعایت کرده باشند یا خیر، با مشکلاتی روبرو خواهند شد و حتی ممکن است در لیست سیاه گوگل قرار داده شوند. البته لازم بذکر است این مورد همیشه و برای همه هاستینگ ها صادق نیست بلکه بیشتر متوجه هاست هایی است که سعی در ثبت غیر مجاز وب سایت های خود با استفاده از برنامه های اتوماتیک در موتورهای جستجو دارند.