مراحل طراحی وب سایت

ایجاد و طراحی وب سایت

خوب همان طور که می دانید هر وب سایت اینترنتی از بخش‌ها و اجزای متفاوتی تشکیل شده است که هر کدام از آنها کاربرد خاص خود را داشته و با در کنار هم قرار گرفتن و تعامل بین آنها یک وبسایت ایجاد شده و قابل استفاده می‌باشد. اجزای تشکیل دهنده یک وبسایت به‌طور کلی و خلاصه وار  شامل موارد ذیل می‌باشد:

۱– نام و پسوند دامنه ایترنتی یا دامین

دامنه همان نشانی اینترنتی هر سایت است که از دو قسمت نام دامنه و پسوند دامنه تشکیل شده که به‌صورت نشانی یکتا بوده و برای هر وبسایت منحصر به فرد می‌باشد. دامنه و پسوند آن باید قبل از طراحی سایت انتخاب و خریداری شوند. بدین صورت که ابتدا نام و پسوند دلخواه انتخاب شده و پس از بررسی در صورت موجود بودن دامنه مورد نظر اقدام به ثبت آن می‌نماییم. شایان ذکر است ثبت دامنه به‌صورت سالانه می‌باشد و در زمان سررسید سالیانه باید تمدید گردد.

نام دامنه وب سایت

۲هاست یا فضای ذخیره سازی اطلاعات

هاست هم فضایی برای ذخیره سازی اطلاعات و فایل‌های  مورد نیاز سایت می‌باشد که مانند یک هارد همیشه آنلاین عمل نموده و هنگام بارگذاری وبسایت اطلاعات و داده‌های لازم از آنجا فراخوانی می‌شود. مقدار فضای هاست با مگابایت مشخص می‌شود که با توجه به نوع فعالیت وبسایت و حجم اطلاعات آن تعیین و خریداری می‌شود. خرید هاست و فضای میزبانی نیز مانند دامنه به‌صورت سالانه می‌باشد و هر سال مستلزم پرداخت هزینه و تمدید خواهد بود.

حتما بخوانید  دامنه های اینترنتی ایرانی توسط شرکت Resello تحریم شد

هاست وب سایت

۳- قالب گرافیکی سایت

قالب که در واقع پوشش و ساختار ظاهری سایت و هر آنچه در وبسایت قابل مشاهده است می‌باشد. طراحی قالب اصلی‌ترین قسمت طراحی سایت بوده و معمولاً شامل قسمت‌های مختلف مانند هدر، بدنه، سایدبار، فوتر و …

 

۴پنل مدیریت سایت

پنل مدیریت محیطی گرافیکی برای مدیریت سریع و آسان وب سایت چون ایجاد و افزودن مطالب و محتوا و به‌روزرسانی آنها، آپلود و بارگذاری اسناد، تصاویر، صداها، فایل‌های ویدیویی و … می‌باشد.

مدیریت وب سایت

بعد از آشنایی با بخش‌های مختلف و اجزای تشکیل دهنده یک سایت و اطلاع از کاربرد هر کدام از آنها، اینک مراحل طراحی سایت را به ترتیب اولویت شرح خواهیم داد.

مراحل طراحی سایت

۱. انتخاب نام وبسایت که ترجیحاً باید مرتبط با موضوع فعالیت و عملکرد وب سایت باشد.
۲. انتخاب نام و پسوند دامنه که ترجیحاً با نام یا موضوع وب سایت همخوانی داشته باشد.
۳. تعیین فضای میزبانی (هاست) مورد نیاز برای ذخیره اطلاعات وب سایت و اقدام به خرید آن
۴. تعیین امکانات و ویژگی‌های لازم وب سایت مانند گالری تصاویر، فرم نظر سنجی و …
۵. طراحی گرافیکی ظاهر وب سایت با نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ و …
۶. برنامه نویسی وب سایت و تبدیل فایل گرافیکی به کدهای Html, Css و غیره.
۷. ایجاد و طراحی پنل مدیریت و امکانات مورد نیاز مدیریت و به‌روزرسانی وب سایت.
۸. ایجاد و طراحی صفحات مورد نیاز برای مطالب و موضوعات وب سایت.
۹. تولید محتوا و افزودن مطالب، متون، تصاویر و سایر اطلاعات داخل وب سایت.
۱۰. در آخر هم بررسی کلی سئو وب سایت و جایگاه آن نزد موتورهای جستجو.

حتما بخوانید  گیت‌هاب GitHub چیست و چه کاربردی دارد؟

 

 

اگر مایل به طراحی وب سایت برای خود یا کسب و کارتان می باشید باما تماس بگیرید، من و همکارانم در درساوب با کمال میل حاضر به مشاوره و پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان هستیم.

شایان ذکر است برای مشاوره و کسب راهنمایی الزاما نیازی نیست که حتما طراحی سایت شما توسط ما انجام شود و مشاوره بصورت رایگان ارائه خواهد شد، سپس تصمیم گیری با شماست. بدین منظور از یکی از راه های ارتباطی زیر استفاده نمایید.

مشاوره طراحی وب سایت