امن ترین و نا امن ترین مرورگرهای وب کدامند؟

مرورگرهای وب

مرورگرهای وب

در حال حاضر توسعه دهندگان مرورگرهای وب بمنظور جذب بیشتر کاربران و ارائه امکانات بیشتر به آنها به شدت با هم در رقابت هستند. در این بین شرکت‌های گوگل، موزیلا، مایکروسافت و تا حدودی نیز اپرا بیشترین سهم کاربران را دارند. این شرکت‌های تولیدکننده بطور کلی بر پایه چهار فاکتور عملکرد، ثبات، امنیت و همچنین نوآوری و پشتیبانی از تکنولوژی های جدید فعالیت دارند. از میان این چهار مورد گزینه امنیت برای بیشتر کاربران اهمیت زیاده داشته و مورد توجه آنها می باشد. چرا که این کاربران خواستار مروری ایمن در محیط نا امن اینترنت و محافظت از اطلاعات شخصی خود هستند. از این رو بر آن شدیم تا با امن ترین و نا امن ترین مرورگرهای وب آشنا شویم.

مرورگرهای وب

 

امن ترین و نا امن ترین مرورگرهای وب

 در مسابقات Pwn2Own امسال که یکی از مشهورترین مبارزات هک برای افراد هکر از سراسر دنیا می باشد، گوگل کروم بعنوان امن ترین و مرورگر جدید مایکروسافت موسوم به اج نا امن ترین مرورگرهای وب شناخته شدند. بدین ترتیب ادعای دروغین مایکروسافت مبنی بر اینکه مرورگر جدید این شرکت در بالاترین رده امنیتی قرار داشته برملا شد.

گفتنی است مرورگرهای وب طراحی شده توسط کمپانی مایکروسافت برعکس اظهارات مدیران و مسئولین این کمپانی به هیچ وجه از امنیت بالایی برخوردار نبوده و حفره های امنیتیشان بسیار زیاد است. مرورگر پیر و منسوخ شده اینترنت اکسپلورر که معروف ترین مرورگر وب این کمپانی است، سوابق خوبی در کارنامه خود ثبت نکرده و افراد بسیاری بر این باورند که مرورگر ایمن و قابل اعتمادی نیست. هنگامیکه مرورگرهای وب موزیلا فایرفاکس و گوگل کروم برای بار اول معرفی و ارائه شدند، این امر موجب شادی بسیاری میان کاربران اینترنت و استقبال زیاد آنها شد.

حتما بخوانید  مراحل طراحی وب سایت

هنگامی که شرکت مایکروسافت سیستم عامل جدید خود یعنی ویندوز ۱۰ را همراه با مرورگر اج روانه بازار کرد، مدیران این کمپانی مدعی بودند که مرورگر وب جدیدشان بسیار ایمن تر از مرورگرهای وب گوگل کروم و فایرفاکس می باشد. ولی بعد مشخص شد که این چنین نیست و امنیت مرورگر اج مایکروسافت از اکثر مرورگرهای وب همچون سافاری، گوگل کروم، اپرا و فایرفاکس بسیار پایین تر است.

سالانه رویدادی تحت عنوان Pwn2Own برپا شده که طی آن مسابقاتی بین هکرها صورت می گیرد. در خلال این مسابقات از هکرها خواسته می شود برای هک کردن نرم افزارها و اپلیکیشن هایی که تاکنون کسی موفق به هک آنها نشده با هم به رقابت بپردازند.

در مسابقات Pwn2Own سال جاری یعنی ۲۰۱۷ بیشترین آمار هک در بین مرورگرهای وب از آن مرورگر مایکروسافت اج بود و در مقابل کمترین آمار هک نیز مربوط به مرورگر خوشنام گوگل کروم بود. بدین ترتیب مشخص شد که مرورگر گوگل کروم دارای بالاترین سطح امنیت و همچنین مرورگر مایکروسافت اج نیز دارای پایین ترین سطح امنیت در بین تمامی مرورگرهای وب می باشند.

شایان ذکر است مرورگر مایکروسافت اج چندان هم مرورگر محبوبی بین سایر مرورگرهای وب در میان کاربران نبوده و صرفا ۵ درصد از کل آمار مرورگرهای وب را به خود اختصاص داده است. گروه تحقیقاتی Zero گوگل، همواره در حال یافتن حفره های امنیتی نرم افزارهای ویندوز ۱۰ مایکروسافت که مرورگر مایکروسافت اج هم جزء آنها می باشد است. همچنین گوگل چندی پیش رسوایی بزرگی برای کمپانی مایکروسافت ایجاد نمود. محققان امنیتی این شرکت یک خطای امنیتی در ویندوز ۱۰ یافتند و ظرف مدت ده روز از زمان مطلع کردن مایکروسافت از وجود این باگ، آن را بطور عمومی اطلاع رسانی کردند. بطور معمول در اینگونه موارد دوماه به شرکت سازنده یا توسعه دهنده زمان داده شده و پس از آن به اطلاع عموم رسانده می شود که گوگل از این کار خودداری نموده و موضوع را رسانه ای کرد.

حتما بخوانید  عوامل موفقیت وب سایت در موتورهای جستجو

نکته جالب توجه اینکه شرکت مایکروسافت ادعا می کند تمامی نواقص و مشکلات موجود در مرورگر اینترنت اکسپلورر در مرورگر اج برطرف شده و این مرورگر نسخه بهینه شده و پیشرفته اینترنت اکسپلورر می باشد. که طبق نتایج به دست آمده مشخص شد دروغی بیش نبوده است.

 

مرورگرهای وب

 

نکته پایانی

نکته پایانی اینکه هیچ کدام از مرورگرهای وب مایکروسافت، مرورگر ایده آلی نبوده، ضمن آنکه در بالا هم مشاهده کردیم از لحاظ امنیتی نیز مشکلاتی بهمراه دارند. اگر شما هم هنوز یکی از کاربران مرورگرهای وب مایکروسافت چه مرورگر جدید اج و یا مرورگر پیر و فرتوت اینترنت اکسپلورر می باشید، وقت آن رسیده که با این مرورگرهای وب منسوخ شده وداع کرده و مرورگر قابل اعتمادی برای خود انتخاب نمایید. چنانچه به هر دلیل تمایلی به استفاده از مرورگرهای وب گوگل کروم، فایرفاکس و … ندارید و مصر به استفاده از مرورگرهای وب مایکروسافت هستید، درساوب مرورگر قدرتمند مکستون را به شما پیشنهاد می کند. هسته اصلی مرورگر مکستون بر پایه اینترنت اکسپلورر بوده با این تفاوت که از امکانات بسیاری نسبت به اینترنت اکسپلورر برخوردار است. مرورگر مکستون بواسطه اینکه از دو موتور قدرتمند بهره می برد، سرعت بسیار بالایی در بارگذاری صفحات وب دارد و بهترین جایگزین برای اینترنت اکسپلورر می باشد.