مزایای طراحی سایت ریسپانسیو

طراحی سایت بصورت ریسپانسیو چه مزیت هایی دارد؟

ریسپانسیو یا واکنش گرایی سایت یک استاندارد کلی با هدف سازگاری وبسایت با سایزها و رزولوشن های متفاوت انواع نمایشگرها در دستگاه هایی چون تلفن‌های هوشمند، تبلت ها، لپ تاپ‌ها و کامپیوترهای رومیزی می باشد که در زمان طراحی سایت اعمال می شود و در نتیجه سایت در تمامی دستگاه ها بطور صحیح نمایش داده شده و قابل استفاده خواهد بود که در مقاله طراحی سایت ریسپانسیو بطور مفصل درباره آن شرح داده ایم.

با توجه به اینکه در حال حاظر بسیاری از کاربران اینترنت بوسیله گوشی تلفن همراه، آیفون، آیپد و تبلت های گوناگون به وبگردی می پردازند بعنوان یک وبمستر یا مدیر و صاحب سایت باید این موضوع را بصورت تخصصی بررسی نموده و اطمینان حاصل کنیم که وبسایت ما در تمامی دستگاه ها بطور صحیح نمایش داده می شود و از کارایی لازم برخوردار می باشد. توجه به این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و از جنبه های مختلف گامی مثبت به سوی موفقیت و اعتلای وب سایت می باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم نمود.

طراحی ریسپانسیو

۱- رتبه و جایگاه سئو وب سایت

طراحی سایت به صورت ریسپانسیو و واکنشگرا نقش مهمی در تعیین جایگاه و رتبه سئو وبسایت دارد، بطوریکه این امر یکی از پارامترهای مهم در رتبه بندی وبسایت ها بوده و موتورهای جستجو توجهی خاص به این موضوع دارند و حتی گوگل صراحتا طراحی سایت بصورت ریسپانسیو را به وبمستران توصیه و تاکیدنموده است.

۲- آمار بازدید و ترافیک وب سایت

چنانچه در بالا هم ذکر شد درصد قابل توجهی از کاربران با استفاده از تلفن های هوشمند و تبلت ها از اینترنت بهره می برند که در صورت عدم سازگاری وبسایت با این دستگاه ها درصد بالایی از بازدیدکنندگان خود را از دست خواهید داد.

۳- نرخ پرش وب سایت یا Bounce Rate

به بیان ساده نرخ پرش عبارت است از آمار بازدیدکنندگان تک صفحه ای وب سایت که بدون مراجعه به سایر صفحات سایت را ترک می کنند.  چنانچه در مقاله عوامل موثر بر کاهش نرخ پرش وب سایت شرح دادیم، استاندارد ریسپانسیو در طراحی سایت عاملی مهم و تاثیر گذار در نرخ پرش یا Bounce Rate می باشد و در صورت عدم واکنش گرایی سایت بسیاری از کاربران از ادامه بازدید صرف نظر کرده و اقدام به ترک صفحه خواهند نمود و این یعنی افزایش نرخ پرش.

حتما بخوانید  ثبت دامنه وب سایت به صورت رایگان

۴- انعطاف رابط کاربری وب سایت

حتما تا کنون برایتان پیش آمده که وب سایتی را در گوشی موبایلتان باز کنید و ببینید که نسخه بسیار کوچک از آن وب سایت است که شما در پی سی یا لپ تاپ دیده اید، پس بنابراین مجبور هستید که روی صفحه زوم کرده و در سایت جستجو نمایید و  این کار را آنقدر انجام دهید تا به مطلب مورد نظر خود برسید. خوب قطعا این تجربه خوشایندی برای شما نخواهد بود چرا که امکان ارتباط با محیط سایت برایتان وجود ندارد و بهمین خاطر استفاده از آن برایتان مشکل است. اما در یک وب سایت ریسپانسیو هیچ یک از این مشکلات وجود ندارد و اصلا مهم نیست که شما با گوشی موبایل، تبلت، لپ تاپ و یا کامپیوتر رومیزی وارد سایت شوید، در هر صورت صفحه مطابق با مرورگر شما باز خواهد شد. علت این موضوع نوع ابعاد دهی نسبی به عناصر و شناور سازی آنها در صفحه هنگام طراحی سایت می باشد، بدین صورت که اندازه ها بصورت درصدی تعیین می شوند که با کوچک و بزرگ شدن صفحه اندازه متناسب با درصد معین تغییر خواهد نمود و کاربر به راحتی با محیط سایت تعامل برقرار خواهد نمود.

۵- عدم نیاز مجدد طراحی سایت

در صورت طراحی سایت ریسپانسیو وب سایت در تمامی دستگاه ها اعم از گوشی موبایل، تبلت، لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی بطور صحیح نمایش داده خواهد شد و دیگر نیازی به طراحی مجدد سایت در قالب نسخه موبایل که مشمول پرداخت هزینه جداگانه بوده نمی باشد. ضمن اینکه مدیریت سایت از طریق یک پنل مدیریت قابل دسترس خواهد بود که در صورت طراحی نسخه موبایل باید از طریق پنل دیگری مدیریت شود که آن هم هزینه مربوط به خود را در بر خواهد داشت.

حتما بخوانید  Dublin Core و تأثیرات آن بر رتبه سئو وب سایت

۶- عدم ایجاد محتوای تکراری

در صورت طراحی سایت در دو نسخه کامپیوتر و نسخه موبایلی، مطالب شما در هر دو نسخه منتشر شده و قابل دسترسی خواهد بود که در این صورت ممکن است روبات های ایندکس کننده پس از ثبت مطالب در نسخه اول و سپس بررسی نسخه دوم مطالب را دوباره ایندکس کنند، که در نتیجه محتوای وبسایت تکراری تشخیص داده خواهد شد که این موضوع تاثیر منفی در رنکیک و رتبه سایت دارد و این امکان وجود دارد که وب سایت شما به عنوان اسپم یا سایت دوقلو شناسایی شده و از نتایج جستجو حذف شود. اما در طراحی سایت به شکل ریسپانسیو این مشکل حل شده و تمامی محتوا و مطالب در یک نسخه که قابلیت سازگاری در اندازه های مختلف را داراست منتشر می شود.

۷- نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری

Conversion Rates یا نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری برای وب سایت های تجاری که ارائه خدمات و  فروش کالا بصورت آنلاین دارند امری حیاتی بوده و صاحبان این نوع وب سایتها دائما سعی در افزایش آن دارند. حال طراحی سایت بصورت ریسپانسیو کمک شایانی به این موضوع خواهد داشت بطوریکه نیاز نیست کاربران برای خرید و انجام عملیات پرداخت حتما از کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده کنند و با همان موبایل یا تبلت خود به آسانی قادر به سفارش خرید کالا سپس اتصال به درگاه بانکی و در نتیجه پرداخت آنلاین وجه خواهند بود. ولی در صورت عدم واکنش گرایی سایت انجام مراحل فوق کمی دشوار بوده و بعضا انجام نمی شود که در این صورت ممکن است مشتری از خرید خود صرف نظر کند یا اقدام به خرید از سایر وب سایت ها نماید.