مقایسه سبک‌های طراحی سایت فلت و متریال

بسیاری بر این باورند که دو روش طراحی سایت متریال دیزاین و طراحی سایت فلت دیزاین تشابه بسیاری با هم دارند !و تفاوت میان این دو سبک طراحی بسیار ناچیز است تا جاییکه هر دو روش از دید افراد آماتور یکسان بنظر می رسد !

نظر شما در این باره چیست ؟ آیا شما هم با این نظریه موافقید؟ که هر دو روش یکسانند! یا تفاوت‌های بینشان وجود دارد ؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید …

سبک یا شیوه طراحی سایت چیست؟

سبک های بسیازی تا به امروز در زمینه طراحی وب سایت ها ارائه شده که هرکدام دارای مزایا و معایبی در نوع خود می باشند و در حال حاضر دو سبک و شیوه طراحی موسوم به طراحی فلت دیزاینFlat Design” و دیگری طراحی متریال دیزاینMaterial Design” بین طراحان و صاحب نظران این حرفه رواج زیادی پیدا کرده اند و تقریباً بیشتر وب سایت‌های امروزی بر مبنای یکی از این سبک ساخته و پرداخته می‌شوند. البته وب سایت‌هایی هم هستند که به صورت ترکیبی از هر دو سبک و سیاق پیروی نموده‌اند و نتیجه این گونه وب سایت‌ها بستگی به سلیقه و مهارت طراح خواهد داشت که نقاط قوت و جنبه‌های مثبت هر دو سبک را با هارمونی صحیح به‌صورت تعاملی با یکدیگر آمیخته و در نهیت یک وب سایت استاندارد با سرعت و کارایی بالا ایجاد نماید. حال بپردازیم به شرح هر یک از این دو سبک ضمن بیان مزایا و معایب هر کدام از آنها.

حتما بخوانید  ماه عسل گوگل چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

طراحی سایت فلت

شیوه طراحی سایت فلت دیزاین

طراحی فلت Flat Design که به آن طراحی تخت هم گفته می‌شود مبتنی بر اصول و اساس ابتدایی و اولیه طراحی سایت شکل گرفته است. در واقع نوعی طراحی ساده‌گرا با تمرکز بر کارایی و عملکرد وب سایت می‌باشد. بدین مفهوم که بیشتر از آنکه به شبیهسازی ظاهری تکیه داشته باشد بر بهینه بودن ساختاری وب سایت تاکید دارد. این نوع طراحی سایت برگرفته شده از رابط کاربری ویندوز ۸ موسوم به رابط مترو بوده که با پیدایش رابط کاربری اندروید ۵ دچار اصلاحات و تغییراتی نیز شده که در نهایت یک شیوه طراحی سایت به صورت ۲ بعدی و فاقد جلوه‌های بعد سوم همچون سایه‌ها، شیب‌ها و بافت‌های متریالی ولی در عین حال شیک و زیبا می‌باشد. در طراحی سایت فلت تمامی عناصر موجود در صفحه به شکل فلت و چهارگوش بکار گرفته می‌شوند و هیچ عنصر دایره شکل و مدون درون وب سایت دیده نمی‌شود. در این نوع طراحی سایت معمولاً رنگ بندی خلاقانه بوده و از رنگ‌های شاد در کنار یکدیگر استفاده می‌شود که در نهایت مهم‌ترین ویژگی بارز این نوع طراحی سایت سبک بودن آن می‌باشد.

طراحی سایت فلت

شیوه طراحی سایت متریال دیزاین

طراحی سایت متریال Material Design سبکی جدید از طراحی سایت است که از آن به عنوان یک زبان طراحی یاد می‌شود و توسط شرکت گوگل انتشار یافته است. این سبک نوین طراحی که به‌صورت فریم ورک متریال از سوی گوگل ارائه شده هدف اصلی آن ایجاد وب سایت‌هایی طبق یک استاندارد واحد می‌باشد. بر خلاف طراحی تخت که تمامی عناصر شبیه سازی (اسکیمورفیسم) حذف شده در طراحی متریال اولویت اصلی انیمیشن‌ها و جلوه‌های سه بعدی می‌باشد و سعی در شبیه سازی عناصر نزدیک به واقعی شده است. دو بخش inbox.google.com و google now دو نمونه بارز این نوع طراحی سایت می‌باشد که گوگل در طراحی آنها از شیوه طراحی متریال بهره برده است. در نظر برخی منتقدان طراحی فلت که به استدلال آنها در حذف زوایای skeumorphs بیش از حد اغراق شده و در نتیجه این شیوه طراحی سایت بیش از حد رادیکالی بوده، حال طراحی متریال پا به این عرصه گذاشته تا محور Z را به وب بازگرداند. در نگاه کلی شیوه طراحی سایت متریال شکل گرفته از طراحی چیدمان‌های جعبه‌ای و شبکه‌ای به‌صورت دقیق، همراه با پشتیبانی از طراحی رسپانسیو با انیمیشن‌های جالب و افکت دهی شده با سایه‌ها و روشنایی‌های دارای کنتراست جذاب می‌باشد که می‌توان از آن به عنوان نسخه‌ای مکتوب، مستند و علمی از طراحی فلت نام برد.

طراحی سایت متریال

 

حتما بخوانید  جی کوئری و کاربرد آن در طراحی وب سایت