موتور جستجوی یاندکس رقیبی برای گوگل

موتور جستجوی یاندکس

موتور جستجوی یاندکس

در حال حاضر گوگل نامی کاملا آشنا و شناخته شده برای اکثریت افراد می باشد. حتی افرادی که با اینترنت و دنیای مجازی آن مرتبط نبوده دست کم بارها نام گوگل را شنیده‌اند. گوگل که امروزه بعنوان بزرگترین غول اینترنتی جهان شناخته می شود، شهرت ابتدایی خود را بخاطر موتور جستجوی پیشرفته اش کسب نمود و به مرور زمان پا به سایر عرصه‌های تکنولوژی و ارتباطاتی همچون سرویس ایمیل مرسوم به جیمیل، سرویس نقشه‌ و مکان یابی موسوم به گوگل مپ، سرویس مترجم آنلاین، شبکه اجتماعی گوگل پلاس، سرویس های ابری فضای ذخیره‌سازی و بسیاری دیگر نهاد که تقریبا در همه آنها هم موفق ظاهر شد. البته محوریت بحث ما در این مقاله از درساوب خود نیست بلکه در نظر داریم با یکی از رقبای بالقوه آن آشنا شویم. کمپانی روسی یاندکس که ظاهرا قصد رقابت با گوگل را دارد. البته موتور جستجوی یاندکس فعلا شهرت جهانی ندارد ولی در روسیه و کشورهای مجاور آن و همچنین کشورهای روسی زبان بعنوان محبوب ترین موتور جستجوی وب شناخته می شود. موتور جستجوی یاندکس همچنین در رتبه بیستم پربازدیدترین وب‌سایت های جهان جا گرفته و امکانات متنوعی چون سرویس ایمیل رایگان، موتور جستجویی قدرتمند و پیشرفته، سرویس نقشه و مکان یابی، مرورگر وب اختصاصی، فضای ذخیره سازی ابری موسوم به کلاود، وب‌سایت خبری آنلاین، سرویس ترجمه آنلاین و سرویس های دیگر را ارائه داده و همانطور که پیش تر گفتیم در نظر دارد با افزایش و ارتقای سرویس های خود تبدیل به رقیبی سرسخت برای گوگل شود. گفتنی است موتور جستجوی یاندکس در اقدامی خلاقانه اقدام به ارائه سرویسی جالب تحت عنوان Yandex.taxi نموده که کاربرد آن درخواست آنلاین تاکسی در شهرهای روسیه می باشد. دقیقا شبیه اسنپ، تپسی و سرویس های مشابه ایرانی که معرف حضور می باشند.

حتما بخوانید  انواع دامنه اینترنتی و کاربرد هر کدام

موتور جستجوی یاندکس

 

تاریخچه موتور جستجوی یاندکس

موتور جستجوی یاندکس در سال ۱۹۹۰ میلادی در کشور روسیه تأسیس شد، دقیقا مقارن با زمانیکه Arkady Volozh و Arkady Borkovsky کمپانی Arkadia را بنا نهادند. فعالیت آنها در ابتدا توسعه یک نرم‌افزار مبتنی بر MS-DOS با هدف ثبت و رتبه‌بندی اختراعات و ابداعات مخترعین بود. تا اینکه در سال ۱۹۹۳ میلادی، Arkady Volozh توانست با تعامل و همکاری Ilya Segalovich که یکی از دوستان دوران تحصیلش بود نرم‌افزاری با قابلیت جستجو را موسوم به یاندکس ارائه کند. گفتنی است یاندکس نام اختصاری عبارات Yet Another iNDEXer به مفهوم حالا یک جستجوگر دیگر در زبان روسی می باشد. عاقبت پس از گذشت ۴ سال وی با ارتقای نرم افزار خود موفق به معرفی موتور جستجوی یاندکس در سال ۱۹۹۷ میلادی شد. در سال های اخیر با توجه به تحولات چشمگیر این کمپانی و همچنین ارائه سرویس‌های متنوع در زمینه ای مختلف چنین بنظر می رسد که قصد رقابت با گوگل را داشته و تمام تلاشش را برای سبقت از این غول اینترنتی بکار گرفته است.

حتما بخوانید  انتخاب یک لپ تاپ مناسب هنگام خرید

 

موتور جستجوی یاندکس

 

البته شایان ذکر است متأسفانه دامنه انگلیسی موتور جستجوی یاندکس با پسوند Yandex.com در لیست ف ی ل ت ر ی ن گ کشور ایران بوده و امکان بازدید با آی پی های ایرانی محدود می باشد. ولی نگران نباشید، چون دامنه روسی آن با پسوند Yandex.ru بدون محدودیت البته به زبان روسی در دسترس و قابل استفاده می باشد.