هاست نامحدود! واقعیت یا دروغ؟

هاست نامحدود

حتما شما هم تا کنون در سطح وب با واژه هایی همچون هاست نامحدود یا فضای میزبانی نامحدود برخورد کرده اید که اغلب توسط شرکت های ارائه دهنده سرویس میزبانی(هاست) مورد استفاده قرار می گیرد و بعضا به کاربران متقاضی خرید هاست تحت عنوان پیشنهاد ویژه ارائه و معرفی می شود. شاید اولین سوالی که همراه با کمی کنجکاوی به ذهن انسان خطور می کند، چگونگی شرایط کمی و کیفی این سرویس از لحاظ مقدار فضا و پهنای باند یا سایر امکانات آن باشد. قبل از بررسی موارد فوق بد نیست برای درک بهتر مطلب به این سوال پاسخ دهیم.

هاست نامحدود چه امکانات و ویژگی هایی دارد؟

خوب همانطور که می دانیم کلمه نامحدود اشاره به بی انتها دارد و مفهوم کلی آن یعنی عدم وجود هرگونه محدودیت در استفاده. پس وقتی که می گوییم هاست نامحدود یعنی  اینکه با هیچ گونه محدودیتی اعم از فضای ذخیره سازی، پهنای باند(ترافیک ماهانه) و امکاناتی از قبیل افزودن دامنه(Adon Domain)، پارک دامنه(Park Domain)، ایجاد زیر دامنه(SubDomain)، ایجاد ایمیل، اکانت FTP، بانک اطلاعاتی و … مواجه نخواهیم شد. این یعنی منتهای آمال تمامی وبمستران و مدیران وب سایت های موجود در اینترنت که تمامی نیازهای مربوط به هاست سرور یک وب سایت را برطرف نموده و جای هیچ گونه نگرانی در مورد کمبود فضا برای ذخیره اطلاعات، اتمام پهنای باند در صورت بازدید بالای سایت یا افزودن دامنه و زیر دامنه(SubDomain) و غیره باقی نخواهد ماند. اما آیا سرویسی با این مشخصات وجود دارد؟ یا به عبارتی امکان ارائه فضای ذخیره سازی و ترافیک ماهانه بی نهایت وجود دارد؟

حتما بخوانید  طراحی سایت به سبک Hero Header

 هاست نامحدود

ارائه هاست نامحدود امکان پذیر است؟

در پاسخ به این سوال صراحتا باید گفت خیر، نکته اول که باعث به چالش کشیدن این امکان می شود منابع سخت افزاری است که مقدار مشخص و معینی دارند. پس بنا بر این در صورت عدم وجود سخت افزار نامحدود امکان فضا و ترافیک نامحدود هم وجود نخواهد داشت. حال فرض کنیم چنین سخت افزاری هم در دسترس باشد(صرف نظر از محدودیت مقداری) باز هم این سرویس ها نامحدود و بی نهایت نبوده و با محدودیت های اعمال شده اغلب از طرف سرویس دهندگان همراه خواهد بود.اگر شما سرویسی تحت عنوان هاست نامحدود تهیه کنید محدودیتی برایتان وجود نخواهد داشت تا زمانیکه بیش از حد از آن مصرف نکنید. به عنوان مثال استفاده بیش از حد  شما را با محدودیت روبرو خواهد کرد که اگر از تعداد مشخصی تجاوز کنید سرویس شما قطع خواهد شد. همین موضوع در استفاده از سایر منابع مانند رم و دیگر سخت افزارهای مشابه صادق است.

هاست نامحدود

منظور از هاست نامحدود چیست؟

با توجه به مسایل ذکر شده این پرسش به میان می آید که اگر چنین سرویسی وجود ندارد چرا شرکت های ارائه دهنده هاست افدام به تبلیغ و فروش آن می کنند؟ این نکته نباید فراموش شود که شرکت های هاستینگ در یک بازار تجارتی و متعاقبا رقابتی قرار دارند و لازمه حضور در این بازارها شعار های تجاری و تبلیغاتی می باشد و این موضوع نیز نباید از یاد برده شود که تبلیغات هیچ ربطی به حقیقت ندارد و صرفا ابزاری است برای رسیدن به اهداف مورد نظر و ارائه هاست نامحدود بیشتر جنبه تبلیغاتی و جلب توجه مشتری دارد.

حتما بخوانید  الگوریتم گوگل پاندا Google Panda چیست ؟

هاست نامحدود

چگونگی ارائه هاست تحت عنوان نامحدود

سرویس دهندگان هاستینگ بصورت اشتراکی به کاربران زیادی خدمات میزبانی ارائه می کنند که اکثر این کاربران مقدار بسیار کمی از فضا یا پهنای باند خود استفاده می کنند، به طور مثال وب سایت هایی که ۵۰۰ مگا بایت فضای ذخیره سازی تهیه کرده اند الزاما از تمامی آن استفاده نمی کنند که در نتیجه مقدار فضای قابل توجهی بلا استفاده می ماند و چون این سرویس ها اشتراکی می باشد امکان ارائه سرویس های نامحدود به دیگر کاربران با فرض بر این که اکثر متقاضیان این سرویس به طور میانگین یا بیش از ۲ گیگا بایت اطلاعات برای ذخیره ندارند یا با توجه به وضعیت فعلی اینترنت با مشکل کمبود پهنای باند از طرف ISP خود مواجه خواهند بود را فراهم می سازد که اگر عکس موارد فرض شده پیش آید سرویس دهندگان در کمال احترام محدودیت هایی برای کاربری که فضای زیادی اشغال نموده اعمال کنند و کاربر را ملزم به پرداخت هزینه بیشتری نمایند.

تهیه شده توسط تیم طراحی سایت درساوب