تفاوت وب سایت با وب اپلیکیشن چیست؟

وب اپلیکیشن

وب اپلیکیشن چیست

وب اپلیکیشن (برنامه کاربردی وب) نوعی نرم افزار کاربردی بوده که پس از بررسی نمودن یک مجموعه و مشخص نمودن نقش ها، عملکردها، عمل گرها و روال ها بطور دقیق برای آن مجموعه طراحی و ایجاد می شود و پس از آن قابل ارائه در شبکه داخلی و یا شبکه جهانی اینترنت می باشد.

بطور مثال سرویس گوگل وبمستر تولز را می توان نمونه ای بارز از یک وب اپلیکیشن معرفی نمود که اطلاعات بسیار ریز و متفاوت را از وب سایت گردآوری نموده و پس از کامل شدن این اطلاعات آنها را تجزیه تحلیل می نماید و در نتیجه گزارشات و نمودارهایی بسیار دقیق و کامل از تمامی رخدادهای وب سایت به صاحبان آن ارائه می دهد. که صاحبان و مدیران این وب سایت ها با مطالعه اطلاعات و نمودار های دریافتی که به تفکیک مواردی چون استقبال کاربران از وب سایت، صفحات پرطرفدار و محبوب وب سایت، کلیدواژه های مهم، موقعیت مکانی کاربران بازدیدکننده و … بوده، خواهند توانست مدیریت جامع و بهتری روی وب سایت خود داشته و عملکرد آن را بهینه سازی نمایند.

با توجه به اینکه برای ایجاد یک وب اپلیکیشن ملزم به شناخت کلی مجموعه و بررسی آن خواهیم بود لذا جهت طراحی و پیاده سازی آن نیازمند  صرف زمان و هزینه بیشتری نیز خواهیم بود.

حتما بخوانید  کلاس آیین نامه و فنی

 

وب اپلیکیشن

 

تفاوت وب سایت با وب اپلیکیشن

و اما راجع به تفاوت بین وب اپلیکیشن و وب سایت نظرهای متفاوتی با سلایق گوناگون بیان می شود که هر کدام از جنبه های متفاوت به این موضوع پرداخته اند. در ادامه ما به بیان چند نمونه کلی و جامع از آن می پردازیم.

اصولا وب سایت به یک برنامه کاربردی اطلاق شده بوده که در بستر وب ارائه شده و به انتشار برخی اطلاعات پیرامون شخص یا موضوعی خاص می پردازد. پس بنابر این باید این طور بیان نمود که تاکید وب سایت بر ارائه محتوا می باشد و این در حالی است که وب اپلیکیشن مبتنی بر عمل و تعامل ایجاد شده است.

یک وب سایت یک مطلب خاص با موضوع مشخصی را برای تمامی بازدیدکنندگان به شکل  یکسانی نشان می دهد ولی بطور مثال وب اپلیکیشن برای ارتباط با مشتری با توجه به اطلاعات و داده هایی که ضمن تعامل با کاربر دریافت و تجزیه و تحلیل نموده است در پاسخ اطلاعاتی را به کاربر ارائه می دهد که مطابق با نیاز و درخواست وی بوده ضمن اینکه با ویژگی هایی چون سن، سلایق، شرایط اقتصادی، نوع جنسیت و محل زندگی او مرتبط می باشد. بدیهی است اطلاعات نمایش داده شده به هر کاربر منحصر بفرد بوده و کاملا متفاوت از اطلاعاتی است که به سایر کاربران نمایش داده می شود.

حتما بخوانید  مزایا و معایب استفاده از فریم ورک Bootstrap در طراحی سایت

بمنظور درک بهتر و ساده تر موضوع به بیان یک مثال می پردازیم. یک پزشک را در نظر بگیرید که یک وب سایت اینترنتی مرتبط با فعالیت خود دارد و از طریق آن برخی اطلاعات و داده ها را از کاربران دریافت نموده و در تعاقب آن خدماتی را به ایشان ارائه می دهد. فرض کاربران بعد از عضویت در وب سایت می توانند پرسشهای پزشکی خویش را مطرح نموده و شخص پزشک پس از مطالعه و بررسی آنها را پاسخ می دهد. بعد از گذشت مدت زمانی پزشک مذبور اطلاعاتی از بیماران عضو شده در وب سایت خود دارد، که می تواند با طراحی و ایجاد یک وب اپلیکیشن به بررسی و تحلیل آماری این داده ها و اطلاعات دریافتی بپردازد و با توجه به سن، جنسیت و مکان جغرافیایی بیماران و با در نظر گرفتن نوع بیماری و مشکلاتی که عنوان کرده اند اقدام به تشخیص بیماری و یافتن متد درمانی مناسب با آن نماید و یا اینکه هرگونه عوارض احتمالی را پیش بینی نموده و به بیمار اطلاع رسانی نماید و با توجه به مشکلات بیمار راهنمایی های دقیق تری ارائه نماید.