مزایای استفاده از وب فونت ها در طراحی وب سایت

وب فونت ها

وب فونت چیست؟

وب فونت ها در واقع ابزاری هستند برای طراحان وب سایت امکان استفاده آسان از فونت دلخواه را مهیا می سازند. پیش از این محدودیت هایی برای استفاده از فونت ها در طراحی وب سایت وجود داشت و طراحان فقط می توانستند از تعداد محدودی فونت که بصورت پیش فرض در رایانه ها موجود بود و فونت های امن وب نیز نامیده می شد استفاده نمایند. چراکه صرفا فونت های موجود برای کاربر قابل مشاهده بود. ولی اکنون با استفاده از این وب فونت ها حتی در صورت عدم موجودیت فونت مورد نظر در سیستم کاربر بازدیدکننده، تمامی فونت ها بطور صحیح قابل مشاهده می باشد. پس بنابراین طراح در انتخاب هرنوع فونتی مختار بوده و بنا به سلیقه و نیاز وب سایت فونت مناسب را انتخاب می کند.

نحوه کار وب فونت

نحوه کار وب فونت ها بدین گونه است که مرورگر وب کاربر بازدید کننده برای نمایش یک وب سایت چنانچه موفق به پیدا کردن فونت استفاده شده در صفحه درون سیستم کاربر نشود، فونت مذکور را بصورت آنلاین از طریق وب دریافت نموده و محتوای صفحات را با استفاده از آن به کاربر نمایش می دهد. البته لازم به ذکر است حدود ۹۳ درصد از مرورگرهای وب استاندارد مانند ماکستون، فایرفاکس، گوگل کروم، اپرا، سافاری و … بصورت پیش فرض از قابلیت وب فونت ها پشتیبانی می کنند.

حتما بخوانید  مراحل طراحی وب سایت

وب فونت ها

مزیت وب فونت ها

نخستین مزیت بارز وب فونت ها حق انتخاب گسترده آن می باشد که طراح بدون هیچ محدودیتی فونت دلخواه را در صفحات وب استفاده می کند. بطور مثال در گذشته برخی از وب سایت ها بمنظور رفع این مشکل و بر طرف سازی محدودیت های تایپوگرافی از تصاویر آنها استفاده می کردند که این امر سبب افزایش حجم صفحات وب سایت می شد. در حالیکه با استفاده از وب فونت ها متن مورد نظر به جای تصاویر نمایش داده می شود که این موضوع تاثیر مثبتی در سئو و بهینه سازی وب سایت خواهد بود. همانطور که قبلا هم ذکر شد فونت های پیش فرض سازگار با زبا فارسی بسیار محدود بودند و فونت استفاده در اکثر سایت های فارسی زبان یکی از دو فونت Tahoma یا Arial بود که موجب یکنواخت شدن آنها می شد. ولی با استفاده از وب فونت ها شکل ظاهری وب سایت ها تنوع بیشتر پیدا کرده است. وب فونت ها مبتنی بر Css3 بوده و با متدهای جدید در این زمینه نیز مطابقت دارند.

حتما بخوانید  جاوااسکریپت و کاربرد آن در طراحی وب سایت

منابع وب فونت ها فارسی

اکنون که با نحوه عملکرد وب فونت ها و همچنین مزایای بکاربردن و استفاده آنها در طراحی صفحات‌وب آشنا شدیم، فرصت را غنیمت شمرده و به معرفی برخی منابع موجود دراین زمینه خواهیم پرداخت که با مراجعه به آنها می توانید وب فونت فارسی مورد نظر را دریافت نموده و در وب سایت خود استفاده نمایید.

وب سایت B Font

وب سایت FontWeb

وب سایت UFont

وب سایت FontOnline