راهکارهای کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت

کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت

عوامل کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت

یکی از مهم ترین فاکتورهای ارزیابی سئو، عملکرد و کارایی وب سایت مدت زمان بارگذاری صفحات آن می باشد. این موضوع به سبب میزان اهمیت و تأثیرگذاری آن بر سئو و رتبه وب سایت باید بطور ویژه مورد توجه وبمستران و مدیران وب سایت ها قرار بگیرد. عوامل بسیاری بطور مستقیم و یا غیر مستقیم در مدت زمان بارگذاری وب سایت تأثیرگذار هستند که با رعایت اصولی و صحیح آنها موفق به کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت خواهیم شد که در ادامه به چند مورد از مهم ترین آنها اشاره خواهیم داشت.

 

کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت

 

۱-بهینه سازی فایل های CSS

استفاده از CSS شاید به خودی خود مهم‌ترین عامل در کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت باشد، چراکه مرورگرها می‌توانند تمامی اطلاعات مربوط به قالب ها و استایل های موجود در صفحات وب سایت را در خود ذخیره نمایند تا در صورت نیاز مجدد مجبور به فراخونی دوباره آنها نگردند که این امر در کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت تاثیر بسزایی دارد. حال چنانچه فایل های CSS استفاده شده در صفحات بهینه سازی شدو و مرتب شده باشند این تاثیر دوچندان خواهد شد. پس ضمن استفاده از CSS در وب سایت اقدام به مرتب کردن و بهینه سازی آن نمایید. بطور مثال با بررسی و تشخیص کدهای بی مورد و حذف آنها و همچنین ادغام کدهای مشابه موجود در صفحه.

۲- کاهش تعداد درخواست‌ های HTTP

مسلما هر یک از آیتم های موجود در صفحات وب سایت برای بارگذاری میزان مشخصی از زمان را به خود اختصاص می دهد بطور مثال اگر مدت زمان بارگذاری هر آیتم را دو میلی ثانیه فرض نماییم، برای بارگذاری ۱۵ آیتم بطور همزمان ۳ ثانیه زمان صرف خواهد شد. بدیهی است با کاهش این آیتم ها تعداد درخواست از سرور کاهش یافته و مدت زمان کمتری صرف خواهد شد. پس همواره سعی کنید تعداد درخواست ها از سرور را کاهش دهید.البته منظور از کاهش تعداد درخواست حذف آیتم ها نیست بلکه استفاده از روش های بهینه سازی آنهاست. بعنوان مثال استفاده از ویژگی image map یا scaled images تاثیر بسزایی در کاهش تعداد درخواست های HTTP خواهد داشت و در نهایت موجب کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت خواهد شد.

حتما بخوانید  اهمیت تولید محتوا در طراحی سایت

۳- بهینه‌سازی و کاهش حجم تصاویر

کاهش حجم تصاویر نقش بسزایی در کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت را دارا می باشند. بدین سبب توصیه می شود برای استفاده از تصاویر در وب سایت هنگام ذخیره آنها از گزینه save for web یا ذخیره برای وب استفاده نمایید و یا اینکه از ابزارهای آنلاین فشرده سازی تصویر مانند وب سایت optimizilla برای کاهش حجم و بهینه سازی تصاویر کمک بگیرید.

۴- تعیین مقدار ارتفاع و عرض در صفحه

مرورگر وب برای نمایش یک تصویر ابتدا نیازمند تشخیص عرض و ارتفاع آن بوده که این امر مستلزم صرف زمان می باشد. ولی چنانچه عرض و ارتفاع تصاویر از پیش مقداردهی شده باشد، مرورگر وب مقدار فضای لازم برای قرارگیری تصویر در صفحه را تشخیص داده و بدون نیاز به محاسبه فضای مورد نیاز را تا زمان بارگذاری کامل تصویر به آن اختصاص خواهد داد. در اینصورت بارگذاری سایر عناصر موجود در صفحه نیز تسریع خواهد یافت. با توجه به توضیحات مذبور توصیه اکید می شود بمنظور کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت مقادیر عرض و ارتفاع هر عنصر را مشخص نمایید.

۵- استفاده از فرمت استاندارد وب

برای استفاده از تصاویر در وب دو فرمت استاندارد GIF و PNG معرفی شده است که توصیه می شود برای نمایش تصاویر در صفحات وب از این دو فرمت استفاده گردد. لازم بذکر است تصاویر با فرمت JPG یا JPEG مناسب استفاده در وب نبوده بلکه مناسب کار عکاسی می باشد. عکاسان برای اغراق و بیشتر جلوه دادن رنگ های واقعی در تصاویر از این نوع فرمت بهره می گیرند. پس بنابراین سعی کنید تصاویر خود را با یکی از دو فرمت GIF یا PNG در وب سایت بارگذاری نمایید. زیرا تصاویر با این فرمت ها در وب بهتر بارگذاری شده و در کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت موثر خواهند بود.

 

حتما بخوانید  اینترنت اشیا یا I.O.T چیست و چه مفهومی دارد

۶- عدم وابستگی به سایر وب سایت ها

در صورتیکه وب سایت شما به سایر پایگاه ها وابسته بوده و برای باز شدن صفحات نیازمند فراخوانی اطلاعات و داده ها از سرور آنها باشد، این احتمال وجود خواهد داشت که با کندی سرعت بارگذاری روبرو شوید. زیرا ممکن است سرورهایی که وب سایت شما برای دریافت اطلاعات متکی به آنها است تعداد زیادی درخواست‌های HTTP داشته باشند.

۷- اسلش را فراموش نکنید

هنگامیکه بازدیدکنندگان وب سایت به صفحه‌ای خاص همچون www.2r3a.ir/design ارجاع داده شوند، سرور لاجرم باید صفحاتی با این محتوا ایجاد نماید. ولی چنانچه یک اسلش / به آخر نشانی افزوده شود /www.2r3a.ir/design در اینصورت سرور بطور صحیح تشخیص خواهد داد که کاربر چه درخواستی داده و مستقیما همان صفحه را فراخوانی خواهد کرد. این امر نیز تاثیر چشمگیری در کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت خواهد داشت.

۸- یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت استفاده از ویژگی Cache یا حافظه پنهان است، که با فعال سازی این قابلیت در سرور سایت خود به مرورگرگر اجازه می دهید تا اطلاعات و داده های دریافتی صفحه را در حافظه نهان خود ذخیره نماید تا در صورت نیاز مجبور به بارگذاری مجدد نباشد.

۹- فاصله های مازاد و  اضافه را حذف نمایید

مقصود از فاصله های مازاد فواصل اضافی موجود در بین کدنویسی صفحات می باشد. وجود اینگونه فاصله ها و تب‌های اضافه و مازاد بر نیاز یعنی اشغال بایت‌های اضافی در حافظه که در صورت حذف آنها این مقدار فضا آزاد خواهد شد و همین امر کمک شایانی در کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت خواهد نمود.

۱۰- بکارگیری اسکریپت های خارجی

چنانچه از فایل های اسکریپت درون صفحات وب سایت خود استفاده می‌کنید، حتی الامکان سعی نمایید اسکریپت ها از نوع خارجی باشند و از بکار بردن اسکریپت ها ی داخلی در وب سایت بر حذر باشید. در این صورت اسکریپت مورد نظر از یک منبع خارجی فراخوانی شده و مرورگر وب آن را بصورت یک فایل کش ذخیره نموده و بطور مکرر مورد استفاده قرار خواهد داد.