گوگل دنس Google Dance یا رقص گوگل چیست؟

گوگل دنس

الگوریتم گوگل دنس Google Dance

گوگل دنس به انگلیسی Google Dance که در ایران به رقص گوگل شهرت یافته، الگوریتمی است از مجموعه الگوریتم های ارائه شده توسط موتور جستجوی گوگل که هدف اصلی آنها محک زدن و سنجش کیفی وب سایت های موجود در اینترنت می باشد. در مطالب قبلی با سایر الگوریتم ها آشنا شده و به تفصیل هر کدام را تشریح نمودیم. و حال قصد داریم راجع به الگوریتم گوگل دنس و تاثیر آن بر سئو وب سایت و در نتیجه رتبه بندی نتایج جستجوی گوگل توضیحاتی ارائه نماییم. البته پیش از آن باید به این نکته اشاره نماییم که رقص گوگل هم یکی دیگر از الگوریتم های مبهم گوگل می باشد که تاکنون هیچ تایید یا تکذیبی مبنی بر وجود یا عدم آن از سوی گوگل تا به حال از سوی گوگل صورت نگرفته است. از همین رواسناد و مدارک چندانی از نوع عملکرد گوگل دنس در دست نمی باشد و با توجه به مدارک محدود به نظر می رسد هدف گوگل از ایجاد این اگوریتم اعطای فرصتی و شانس کسب رتبه و جایگاه بهتری به کلیه وب سایت ها بویژه وب سایت های نوبنیاد می باشد.

گوگل دنس یا رقص گوگل چیست؟

کار اصلی رقص گوگل یا همان گوگل دنس ایجاد نوسان بر روی رنک وب سایت در فهرست نتایج جستجو بوده، به نحوی که مقدار آن به شکل فزاینده‌ای دچار کاهش و افزایش فاحشی می شود. این فرایند قدری پیچیده و تا حدودی دشوار خواهد بود که امکان دارد طی آن بمدت چندین روز و یا حتی چند هفته مقدار بسیاری از صفحات ایندکس شده وب سایت توسط گوگل اط فهرست نتایج جستجو حذف شوند و بعد از اتمام بررسی و آزمایش‌ های پی در پی صفحات ایندکس‌ شده را بازیابی نماید. این احتمال نیز وجود دارد طی فرایند رقص گوگل بمدت چند روز وب سایت بطور کامل از فهرست نتایج جستجول گوگل حذف شود.

البته کار به همین جا ختم نمی شود بلکه ممکن است گوگل با اعمال الگوریتم گوگل دنس رتبه و جایگاه یک وب سایت معتبر و با سابقه را تا سرحد مرگ کاهش داده و در مقابل یک وب سایت نوبنیاد و تازه تاسیس را جایگزین وب سایت قبلی کرده و به اوج نتایج هدایت نماید. بدیهی است عکس این قضیه نیز صادق بوده و در اقدام دیگری باز این دو وب سایت جایگزین یکدیگر خواهند شد.البته باید افزود الگوریتم گوگل دنس به منزله جریمه وب سایت نبوده و امری کاملا طبیعی و معمول بحساب می آید که احتمال دچار شدن هر وب سایتی به آن وجود داشته و جای هیچ نگرانی وجود نداشته و نیاز به انجام هیچگونه تغییر یا اصلاحاتی در وب سایت نمی باشد.

حتما بخوانید  راهکارهای کاهش مدت زمان بارگذاری وب سایت

در گذشته میزان اثر پذیری و نوسانات ایجاد شده بر اثر رقص گوگل کمتر بوده و همانطور که پیش ازاین ذکر شد بازه زمانی آن ماکسیمم از چند روز بالغ نمی شد، ولی پس از ورود الگوریتم پاندا پارامترهای جدیدی به فرایند محک زنی رقص گوگل افزوده شده که میزان تاثیرات و نوسان پذیری رنک وب سایت ها و همچنین دوره زمانی آن افزایش پیدا نموده است. این موضوع باعث پیچیدگی و ابهام بیش از پیش وبمستران در درک و تشخیص آن شده است. به نحوی که اگر شخص مذکور آگاهی و دانش کامل از مباحث تخصصی سئو نداشته باشد، تشخیص این امر که آیا تغییر و تحول حاصل شده از محک زنی و آزمودن رقص گوگل ایجاد شده و یا اینکه رنک وب سایت آنها به راستی تعالی یا تنزل داشته است کاری دشوار خواهد بود.

گوگل دنس

گوگل دنس متقارن با سندباکس گوگل

با قرارگرفتن وب سایت در وضعیت سندباکس گوگل نیز وب سایت دچار بی ثباتی رتبه و نوسان های شدید این افتان و خیزان می شود. وب سایت های نو بنیاد و جدید به سبب اعمال فرایند آزمون و خطای گوگل بر روی آنها که با هدف محک زدنشان صورت می پذیرد به دلیل تقارن و هم زمانی قرار گرفتن در سندباکس گوگل و دچار شدن به گوگل دنس ممکن است در این مدت دستخوش نوسانات شدیدتری بشوند. بدین صورت که یک شبه از قعر چاه به صدر نتایج صعود کرده و در مدت زمان کوتاهتری به رتبه گمنام پیشین بازگردند.

حتما بخوانید  افزایش ورودی بازدید کننده از موتورهای جستجو

آیا گوگل دنس نگران کننده است؟

بیشترین پرسش و ابهامی که در این زمنه برای وبمستران رخ می دهد این است که آیا وضعیت گوگل دنس نگران کننده است و آیا تهدیدی برای موقعیت وب سایت بشمار می آید؟ و دیگر اینکه چه اقاماتی در صورت بروز آن لازم است؟ در پاسخ به پرسش های مطرح شده باید گفت خیر، همانطور که پیش تر نیز ذکر شد جای هیچگونه نگرانی نیست و این دوره گذراست. و اما در مورد اقدامات لازم هم با توجه به این مسئله که مواجهه با این موضوع لاجرم بوده و باید پشت سر گذاشته شود، اقدامی از سوی وبمستر میسر نیست و او در این مورد هیچگونه دخلی نخواهد داشت و تمام اقدامات از سوی گوگل صورت خواهد گرفت که پس از پایان آزمایش های لازم و تعیین رتبه مشخص وب سایت به حالت معمول خود باز خواهد گشت.

به نظر برخی کارشناسان سئو انجام هر گونه تغییرات در این زمان بمنظور بهینه سازی مجدد مانند تغییر عناوین صفحات، تغییر کلید واژه ها و یا خرید بک لینک نه تنها کمکی نخواهد کرد بلکه بسیار مضر می باشد و موجب سر درگمی گوگل در آزمودن وب سایت و عدم دستیابی به نتیجه مورد نظر خواهد شد. ولی در عین حال آگاهی وبمستر نسبت به بعضی محرک ها و مشخصه های گوگل دنس نیز لازم است تا دچار اشتباهات احتمالی نگردد. بطور مثال باید به این موضوع نیز توجه داشت که همیشه همه تغییرات بر اثر گوگل دنس نیست، بلکه ممکن است رقبای شما برای پیشی گرفتن از شما و تخریب سئوی وب سایتتان دست به سئوی منفی یا همان بلک هت زده باشند و در صورت عدم آگاهی وبمستر به خیال اینگه تغییرات ایجاد شده بر اثر گوگل دنس می باشد فرصت بیشتری به رقیبتان داده خواهد شد. همچنین نکته ای که توجه به آن در زمان گوگل دنس توصیه می شود بررسی بک لینک ها و حذف لینک های بی ثمر و غیر ضروری می باشد.