گیت‌هاب GitHub چیست و چه کاربردی دارد؟

گیت‌هاب GitHub

گیت‌هاب GitHub چیست؟

گیت‌هاب GitHub که به عنوان شبکه اجتماعی برنامه‌نویسان شناخته می شود در واقع یک فضای اشتراک گذاری کدها، پروژه ها و ارائه سایر خدمات مرتبط با برنامه نویسی بوده که با ایجاد فضای لازم به برنامه نویسان این امکان را می دهد پروژه های خود را ذخیره، اشتراک گذاری و مدیریت کنند. در بیان دیگر گیت‌هاب GitHub یک سرویس میزبانی وب یا ذخیره اطلاعات پروژه‌هایی(برنامه نویسی) بوده که مبتنی بر سیستم سورس کنترل گیت می باشند بوده که امکانات بسیاری را برای برنامه نویسان فراهم آورده است.

در واقع گیت‌هاب GitHub یک پروژه OpenSource یا متن باز است که در سال ۲۰۰۸ میلادی توسط Linus Torvalds آفریننده لینوکس ایجاد و ارائه گردید. تمرکز اصلی این سیستم بر روی Git که یک سیستم کنترل نسخه نرم افزار است می باشد. Matthew McCullough که یکی از اعضای تیم گیت‌هاب GitHub است در این باره می گوید: Git همچون سایر سیستم های کنترل نسخه، نسخه های نرم افزار را نگهداری، مدیریت و بازخوانی می کند. وی خاطر نشان کرد اگر چه از Git بیشتر برای کدها استفاده می شود ولی امکان استفاده آن برای هر نوع فایل دیگر همچون یک فایل ورد نیز وجود دارد.

حتما بخوانید  فاکتور DwellTime چیست و چه تاثیری بر سئو دارد

 

گیت‌هاب GitHub

 

کاربرد گیت‌هاب GitHub

بطور مثال تصور کنید شما مدیر اجرایی یک شرکت ارائه دهنده خدمات نرم افزاری می باشید که در نظر دارید یک پروژه برنامه نویسی کلان را با همکاری چند برنامه نویس مدیریت نمایید در حالیکه هرکدام اعضای گروه شما در مکان  خاصی حضور داشته و تیم برنامه نویسی شما متمرکز نمی باشد حال شما قصد دارید پروژه را  بین آنها تقسیم نموده و هر بخش را با توجه به دانش و مهارت های فردی هر کدام به آنها واگذار نمایید و در عین حال تمام امور را شخصا نظارت نموده، ضمن اینکه حفاظت و امنیت پروژه را حفظ نمایید. بطوریکه طی تمامی مراحل از تمام قسمتهای پروژه خود پشتیبان گیری نموده و همچنین مدیریت کاملی بر روی تیم اجرایی خود داشته باشید بنحویکه میزان کارکرد هر کدام را در بخش مورد نظر کنترل نموده و از تمامی تغییرات و ویرایش های اعمال شده توسط آنها مطلع گردید

شاید روش ها و راه‌ حل‌های مختلفی بدین منظور به نظرتان برسد ولی با تیب خاطر می توان گفت سرویس گیت‌هاب GitHub بهترین گزینه برای انجام این کار می باشد که شما را قادر می سازد به  ساده‌ترین شکل و کوتاه ترین زمان ممکن به مقصود خود نائل گردید. بدین صورت که با ایجاد یک Repository یا مخزن در اکانت گیت‌هاب GitHub خود می‌توانید تمامی پروژه را در آن تجمیع نمایید در این صورت هر یک از اعضای تیم فعالیت خود را به مقصد مورد نظر ارسال نموده و در آن ذخیره خواهد شد که این امر ضمن فرایند پشتیبان گیری مرحله به مرحله امکان نظارت و مدیریت شما را بر روی پروژه مورد نظر فراهم خواهد ساخت. همچنین اعضای گروه می توانند فعالیت صورت گرفته توسط سایر اعضا را مشاهده نمایند.

حتما بخوانید  جاوااسکریپت و کاربرد آن در طراحی وب سایت

گفتنی است امکانات سرویس گیت‌هاب GitHub به همین جا محدود نشده و امکانات متعددی را در اختیارتان خواهد گذاشت به طور مثال می توانید Branch یا شاخه عای مختلفی ایجاد نموده ضمن اینکه با انجام هر کامیت  قابلیت بازگشت به مراحل قبل را خواهید داشت تا در صورت بروز اشتباهات احتمالی امکان تصحیح آن وجود داشته باشد. از دیگر مزایای گیت‌هاب GitHub به این مورد می توان اشاره نمود که با استفاده از آن برنامه نویسان می توانند با فراغ بال و آسوده خیال پروژه های OpenSource خود را به شرط حفظ حقوق آن منتشر نمایند.