AMP و میزان تاثیر گذاری آن بر سئوی وب سایت

AMP

شرکت گوگل در ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی سرویسی موسوم به AMP را ارائه نمود که قصد داریم در ادامه این مطلب از مقالات درساوب به تشریح کامل توضیحات مربوط به این ابزار بپردازیم. پیش از هر چیز باید به ین نکته اشاره نمود که گوگل این سرویس را جهت سهولت استفاده کاربران از صفحات وب ارائه نموده است. چرا که در حال حاضر اغلب اشخاص جهت وبگردی و گشت و گذار در اینترنت از گوشی های هوشمند تلفن همراه خوی بهره می برند و این فرایند بصورت روز افزون ر حال رشد و فراگیر شدن می باشد. از این رو گوگل در نطر دارد که وبمستران و مدیران وب سایت ها برای بهبود و افزایش سرعت صفحات وب سایت های خود از این ابزار استفاده نموده تا کاربران بازدیدکننده به راحتی هر چه تمام تر بتوانند محتوای صفحات وب سایت ها را بدون اطلاف وقت مشاهده نمایند.

 

AMP

 

AMP چیست؟

AMP نام اختصاری یا مخفف عبارت Accelerated Mobile Page به معنا و مفهوم شتاب دهنده و تسریع کننده صفحات تلفن همراه می باشد. در بیان ساده و گویا یعنی موجب افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب سایت در گوشی های تلفن همراه می شود. پروژه AMP که یک فریم ورک متن باز بوده توسط دو شرکت بزرگ اینترنتی گوگل و توییتر توسعه داده شدهشد است. برنامه نویسان وب با بهره بردن از این سرویس خواهند توانست صفحات HTML را با حجم بسیار کمی ایجاد نمایند و با انجام این کار صفحات ایجاد شده با سرعت بسیار زیاد در گوشی های تلفن همراه بارگذاری شده و موجب رضایتمندی کاربران از سرعت وب سایت ها خواهد شد. بطور مثال اگر کاربری در موتور جستجوی گوگل گوشی تلفن همراه خود عبارت wordpress را برای جستجو وارد نمایید، در نتایج ارائه شده در قسمت Top Stories می تواند نمونه هایی از نحوه نمایش AMP را مشاهده نماید.

حتما بخوانید  مراحل طراحی وب سایت

 

AMP چگونه باعث افزایش سرعت بارگذاری سایت می شود؟

AMP با بهینه سازی کدهای HTML  در صفحه موجب افزایش سرعت بارگذاری صفحات برای کاربرانی که از گوشی تلفن همراه استفاده می نمایند می شود. بدین صورت که در کدهای AMP امکان استفاده از همه تگ ها وجود نداشته و صرفا از کدهای ساده و پر کاربرد CSS می توان استفاده نمود. همچنی بکارگیری کدهای جاوا اسکریپت نیز در همه جای صفحه مجاز نمی باشد. پس بنا بر این باید گفت AMP تگ هایی که موجب افزایش حجم صفحات شده را غیر مجاز دانسته و آن دسته کدهایی که پر کاربرد بوده و در ضمن از حجم کمی برخوردار باشند را برای استفاده مجاز می داند. همچنین از بکار بردن کدهای CSS موجود در صفحه چشم پوشی نموده تا حجم صفحات تقلیل پیدا نماید.

AMP

 

آیا استفاده از AMP در صفحات وب سایت ضروری می باشد؟

چنانچه سرعت لود و بارگذاری صفحات یک وب سایت در گوشی های هوشمند تلفن همراه مناسب باشد و کاربران از آن رضایت داشته باشند الزاما نیازی به استفاده از AMP نخواهد بود. ولی چنانچه در نظر دارید وب سایت خود را مبتنی بر تکنولوژی و دانش نوین وب سایت طراحی نمایید و کاربرانی که توسط گوشی های تلفن همراه از وب سایت شما بازدید کرده را نسبت به سرعت لود صفحات راضی نمایید، توصیه می شود از AMP استفاده نمایید.

حتما بخوانید  Cross Cloud چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

آیا استفاده از AMP تاثیری در سئو بهبود خواهد داشت؟

بکار بردن AMP در صفحات وب موجب افزایش سرعت بارگذاری صفحات در گوشی های تلفن همراه بوده و همچنین باعث جلب رضایت کاربران بازدیدکننده خواهد بود. حال چنانچه کاربران از یک وب سایت رضایت داشته باشند پس گوگل هم راضی خواهد بود و رتبه وب سایت را در نتایج جستجوی خود ارتقا خواهد داد. ولی بطور کلی عدم وجو صفحات AMP در وب سایت الزاما دلیل تنزل رتبه شما در نتایج جستجوی گوگل نخواهد بود. شما می توانید با استفاده از سایر متدهای مربوط و موثر بر سرعت بارگذاری صفحات، وب سایت خود را بهینه سازی نموده و سرعت لود آن را افزایش دهید و بدین شکل کاربران خود را راضی نمایید. و در صورتیکه در بهبود سرعت وب سایت خود با سایر روش ها موفق نبودید، توصحتما از AMP استفاده کنید.