Bounce Rate یا نرخ پرش در سایت چیست؟

Bounce Rate چیست؟

حتماً تا کنون در سطح وب به عبارت Bounce Rate یا نرخ پرش برخورده‌اید و شاید این پرسش برایتان پیش آمده باشد که مفهوم آن چیست و در کل منظور از نرخ پرش یک وب سایت چه می‌باشد. در تعریف ساده نرخ پرش را می‌توان تعداد مخاطبان زود گذر یا رهگذر یک وب سایت بیان نمود، یعنی کاربرانی که بازدید تک صفحه‌ای از وب سایت دارند و پس از بازدید آن صفحه بدون توجه به سایر لینک‌ها و مراجعه به صفحات دیگر وب سایت را ترک می‌کنند که این موضوع از دید موتورهای جستجو دلیلی بر عدم جذابیت و گیرایی محتوای آن سایت برای کاربران به حساب می‌آید. روش محاسبه Bounce Rate یا نرخ پرش در سایت بدین صورت است که تعداد کاربران بازدیدکننده تک صفحه‌ای در هر روز به نسبت کل بازدید روزانه بیانگر نرخ پرش می‌باشد که به‌صورت درصدی یعنی عددی بین ۰ تا ۱۰۰ مشخص می‌گردد. به‌عنوان مثال فرض کنید یک وب سایت در روز ۲۰۰ بازدیدکننده دارد که ۸۰ نفر از آنها پس از مشاهده یک صفحه از وب سایت خارج می‌شوند، در این صورت نرخ پرش این وب سایت ۴۰% می‌باشد.

نرخ پرش

تأثیر نرخ پرش سایت بر رتبه سئو

در گذشته میزان موفقیت یک وب سایت بر اساس تعداد ورودی بازدیدکنندگان ارزیابی می‌شد و با افزایش آمار ورودی بر ارزش سایت افزوده می‌گشت، ولی امروزه تعدان کاربران ثابت و پیگیر یعنی کاربرانی که به سایت سر زده و بروزرسانی مطالب و محتوای آن را دنبال نمایند ملاک ارزیابی بر موفقیت آن وب سایت بشمار می‌آیند. مقوله نرخ پرش در سایت از زمان ظهور الگوریتم پاندای گوگل اهمیت بسیاری پیدا کرد و مورد توجه بیشتر قرار گرفت چرا که طبق الگوریتم پاندا وب سایت‌هایی که نرخ پرش آنها به هر دلیلی بالا باشد از امتیاز و جایگاه خوبی برخوردار نخواهند بود و این گونه وب سایت‌ها شانس زیادی برای حضور در نتایج جستجو نخواهند داشت. در واقع موتورهای جستجو خصوصاً گوگل این موضوع را به نقایص و کاستی‌های وب سایت تعبیر می‌کنند که حتماً مشکلی وجود داشته و وب سایت مورد نظر فاقد کارایی لازم بوده که کاربر در خود تمایلی برای ادامه حضور و بازدید از سایر صفحات آن نمی‌بیند. از طرفی موتورهای جستجو بر سر رقابتشان با یکدیگر سعی در ارائه نتیجه مرتبط با جستجوی کاربر دارند و خروج زود هنگام کاربر از وب سایت را عدم ارتباط موضوع صفحه با جستجوی کاربر تلقی می‌کنند.

نرخ پرش

تأثیر نرخ پرش بر کسب و کار اینترنتی

از این گذشته نرخ پرش تأثیر بسزایی در بازاریابی اینترنتی داشته و افزایش آن در جهت مخالف سیاست تبدیل بازدیدکننده به مشتری عمل خواهد کرد. یعنی این موضوع علاوه بر اینکه باعث کاهش رتبه سایت شما نزد موتورهای جستجو خواهد شد، سودی هم برایتان در بر نخواهد داشت، چرا که با بازدید کاربران سودی عایدتان نمی‌شود مگر زمانی که کاربر را به مشتری و خریدار تبدیل نمایید اگر شما هم در زمینه بازاریابی اینترنتی فعالیت می‌کنید یا مدیر یک وب سایت فروشگاهی هستید باید نگاهی ویژه به این موضوع داشته باشید که بهبود آن یک موفقیت دو منظوره برایتان خواهد بود، از طرفی حفظ رتبه سئو از طرفی هم جذب مشتری.

حتما بخوانید  گیت‌هاب GitHub چیست و چه کاربردی دارد؟

نرخ پرش وب سایت

اهمیت کنترل  نرخ پرش در وب سایت

پس با این حساب باید گفت نرخ پرش موضوعی حیاتی برای هر وب سایت بشمار می‌رود و سعی در کاهش آن از الزامات مدیران و وبمستران می‌باشد. چون در غیر این صورت هر چقدر هم محتوای سایت غنی بوده و دارای امکانات مناسبی باشد، گوگل با استناد به نرخ پرش و صرف نظر از سایر محاسن آن سایت را جریمه نموده و این امر موجب تنزل رتبه و جایگاه وب سایت و در نهایت تقلیل آمار ورودی خواهد بود که این به معنای ورشکستگی برای یک وبمستر خواهد بود، یعنی شکست در کسب و کار. پس بنابراین وبمستران و مدیران سایت‌ها و کسب و کارهای اینترنتی باید توجه لازم به این موضوع داشته باشند و بطوز مستمر آن را مورد بررسی و آنالیز قرارداده و نسبت به کاهش و پایین آوردن آن دائما تلاش نمایند.

البته باید به این موضوع هم اشاره نمود که نرخ بالای پرش الزاماً به دلیل ضعف یا کمبود محتوا در سایت نمی‌باشد، ممکن است به خاطر عدم ایجاد ارتباط کاربر با محیط سایت باشد که کاربر را مایل به ترک صفحه نماید. به‌طور مثال ممکن است سایت شما از نظر محتوا کاملاً غنی بوده اما رابط کاربری سایت ضعیف باشد یا چیدمان صفحه به شکلی باشد که دید کاملی از سایر مطالب و موضاعات سایت به کاربر ندهد و کاربر با این احتمال که مقصودش را در این وب سایت نخواهد یافت اقدام به ترک صفحه نماید. البته موارد بسیاری در این امر سهیم هستند که هم شامل طراحی سایت و هم مدیریت آن بوده و هر کدام به نوعی در کاهش یا افزایش نرخ پرش یک وب سایت تأثیر گذار خواهند بود که در مقاله عوامل مؤثر بر کاهش نرخ پرش در وب سایت به‌طور کامل به آنها اشاره شده و هر کدام به‌صورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. اگر شما هم در وب سایتتان با مشکل نرخ پرش بالا روبرو بوده یا متوجه سیر صعودی آن هر چند ناچیز شده‌اید پیشنهاد می‌کنم حتماً این مطلب را مطالعه نمایید.

حتما بخوانید  پروتکل HTTPS یا درگاه اتصال امن چیست؟