Cross Cloud چیست و چه قابلیت هایی دارد؟

Cross Cloud

Cross Cloud چیست؟

با توسعه و فراگیر شدن تکنولوژی رایانش ابری بسیاری از کاربران اینترنتی و کسب و کار یا شرکت‌های کوچک به استفاده از آن روی آوردند. چراکه رایانش ابری دارای ویژگی ها و مزایای بسیار زیادی بوده ضمن اینکه از امنیت بالا نیز برخوردار می باشد. تنها ایراد وارد بر این سیستم عدم قابلیت انتقال از یک سرویس ابری به سایر سرویس ها می باشد. یعنی کاربران لاجرم به پذیرفتن کیفیت سرویس‌های ارائه شده چه خوب و چه بد بوده و در این مورد حق انتخاب نخواهند داشت.از اینرو توسعه دهندگان اقدام به ارائه امکانی بنام Cross Cloud نمودند که محدودیت مذبور را برطرف می سازد. اگر به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه علاقه مند هستید با این مطلب از درساوب همراه باشید.

کاربران رایانش ابری ضمن استفاده از این سرویس بیش از پیش با مزایا و معایب آن آشنا شده و نسبت به برخی نکات که قبلا نسبت به آنها آگاهی نداشتند، اطلاعات بیشتری کسب نموده اند. بعنوان مثال عدم امکان جابجایی بین سرویس های رایانش ابری، به نفع شرکت‌های ارائه دهنده سرویس و همچنین به زیان کاربران استفاده کننده بود و در نهایت موجب کاهش تقاضا برای عرضه آن میشد. توسعه دهندگان بمنظور حل این مشکل و جذب کاربران بیشتر به‌ سوی خود ویژگی Cross Cloud معرفی نمودند.

 

Cross Cloud

 

Cross Cloud و پیدایش آن

گفتنی است Cross Cloud نخستین بار توسط کمپانی عظیم VMware که در زمینه مجازی سازی فعالیت داشته معرفی شد. البته این کمپانی سیستم ابری خود را تحت عنوان Neutral Cloud به مفهوم ابر خنثی ارائه نمود  ویژگی بارز این سیستم این است که  بنحوی طراحی شده که ابر خصوصی شما با اندک تغییراتی امکان جابجایی و انتقال به ابرهای عمومی مانند سرویس AWS که یکی از قدرتمندترین سرویس‌های ابری جهان محسوب می شود را خواهد داشت.. همچنین سرویس مذبور از ایمنی و امنیت بالایی برخوردار بوده بطوریکه هنگام  انتقال داده ها با استفاده از رمزنگاری از سرقت اطلاعات جلوگیری می کند. گفتنی است شرکت AWS نخستین سرویسی است که  امکان انتقال ابر عمومی به شرکت‌هایی مانند دل، مایکروسافت، گوگل و غیره  را مهیا نموده است. شعار همیشگی این سرویس هر ابری، هر برنامه ای، هر دستگاهی می باشد.

حتما بخوانید  موزرنک Mozrank چیست و چگونه محاسبه می شود؟

از مهمترین ویژگی‌های Cross Cloud مخیر بودن کاربران و داشتن حق انتخاب آنها می باشد و مهمتر از همه اینکه مشکل عدم سازگاری  پلتفرم‌ها با رایانش ابری برطرف می‌گردد. بدین‌گونه که اگر بر روی یک پلتفرم اجرا شود، یعنی بر روی همه آنها قابل اجرا خواهد بود.

چنانچه ساختار سرویس ابری را به ۵ لایه مدیریت، شبکه، محاسبات، ذخیره‌سازی و چرخه حیات بصورت مجزا قسم نماییم، با محصولات شرکت VMware خواهید توانست ۴ لایه مدیریت چرخه حیات، محاسبات، ذخیره‌سازی و شبکه را میان پایگاه داده‌ و محیط ابری عمومی Cross نمایید. در این‌صورت، هزاین Capex شما، هزاین Opex سایرین خواهد بود و در کل هزینه هایتان کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد. این ۴ لایه از طریق VMware Cloud Foundation میان محیط ابری عمومی و خصوصی منتقل می‌شوند و نهایتا شما همان پردازش‌ها و ابزارها را در سرویس جدید دیگری خواهید داشت.

Cross Cloud کاربردهای آن

استفاده از تکنولوژی Cross Cloud برای شرکت‌های نوبنیاد مناسب بوده و مرقوم بصرفه می باشد.. چراکه در چنین حالتی اینگونه شرکت‌ها خواهند توانست برنامه‌های خود را روی محیط‌های ابری ذخیره کرده و به کاربران ارائه کنند و بعد از جذب کاربران به سوی خود با توجه به مناطق جغرافیایی که بازدیدکنندگان بیشتری از آن مکان ها جذب شده باشند، خواهند توانست نسبت به ایجاد و راه اندازی یک مرکز داده اختصاصی اقدام نمایند و نسخه ای از داده ها و اطلاعات خود را از محیط ابر عمومی به محیط ابر خصوصی منتقل نمایند. استفاده از این روش موجب کاهش تاخیر برای کاربران نهایی شده و همچنین سبب افزایش Quality of Experience خواهد شد.

حتما بخوانید  عوامل موثر بر کاهش نرخ پرش وب سایت

Cross Cloud و توسعه دهندگان آن

بعنوان مثال وب‌سایت رسمی Cross Cloud در آدرس Crosscloud.me را می‌توان یک نمونه‌ ساده‌ و ابتدایی از مفهوم Cross Cloud برشمرد. وب‌سایت مذبور نرم‌افرازی ارائه کرده که توسط می‌توان بین محیط‌های ابری مختلف، اطلاعات خود را منتقل نمود. بعنوان مثال فایل‌هایی که در GoogleDrive داریم را می‌توانیم در OneDrive هم داشته باشیم، یا اینکه تمام محیط های ابری خود مشتمل بر چندین محیط‌ ذخیر‌سازی ابری همانند DropBox ، GoogleDrive ، OneDrive و سایر سرویس ها را بطور واحد کنترل و مدیریت نماییم.

البته باید به این نکته نیز اشاره نمود با اینکه VMware در این عرصه پیشتاز بوده و بطور محسوسی پیشرفت‌ و ترقی در طراحی و اجرای سیستم Cross Cloud داشته، ولی تنها سرویس ارائه دهنده Cross Cloud نیست و رقبای بسیاری در این زمینه دارد. در این میان بین ارائه دهندگان سرویس Cross Cloud رقابت تنگاتنگی شکل گرفته، بطوریکه VMware بمنظور جذب بیشتر کاربران نهایی بسمت خود توجه خاصی به رعایت حقوق و همچنین اعطای حق انتخاب به آنها نموده است. با این وجود در آینده نیز بی شک شاهد پیدایش سرویس‌های مشابه دیگری خواهیم بود که نسل جدیدی از ابر خنثی باشند و ضمن اعطای حق انتخاب به کاربران خود امکانات بهتری ارائه نمایند. شرکت‌هایی مانند Microsoft و Citrix هم در تلاش برای رقابت با VMware و ارائه راه کارهای خود پیرامون Cross Cloud هستند.