ویژگی های یک طراحی وب سایت استاندارد

وب سایت‌های زیادی با نوع کاربری متفاوت در دنیای مجازی وب وجود دارند که هر کدام بسته به کاربردشان و همچنین علاقه و سلیقه صاحبان و مدیرانشان ظاهری متفاوت دارند، بعضی ساده، بعضی با رابط گرافیکی، بعضی فلت و ۲بعدی، بعضی متریال و شبیه سازی شده و …

وب سایت های اینترنتی

 

اما آیا چه تعداد از این وب سایت ها استاندارد بوده و پارامترهای استاندارد طراحی وب سایت در آنها رعایت شده است؟ حالا سوال اینجاست که پارامترهای استاندارد طراحی وب سایت کدامند؟ در ادامه با این مطب از درساوب همراه باشید تا به جند نمونه کلی از این پارامترها در طراحی وب سایت اشاره نماییم.

  • استاندارد های طراحی وب سایت

  1. انتخاب آدرس اینترنتی (دامنه) و هاست (فضای ذخیره سازی اطلاعات وب سایت) مناسب
  2. رعایت اصولی ضوابط برنامه نویسی وب سایت بر مبنای کنسرسیوم جهانی وب (W3C)
  3. استفاده از جدیدترین متد زبان‌های برنامه نویسی مانند HTML5 و CSS3
  4. رعایت نکات سئو با توجه به الگوریتم‌های موتورهای جستجو (بهینه سازی وب سایت)
  5. ریسپانسیو (واکنشگرا) بودن وب سایت و سازگاری با دیوایس ها و نمایشگرهای مختلف
  6. رعایت نکات و مسائل امنیتی در طراحی وب سایت و استفاده از درگاه (SSL)
  7. حجم استاندارد صفحات وب سایت و  سرعت مناسب لود و بارگذاری آن
  8. طراحی رابط کاربری و گرافیکی زیبا و کاربر پسند با توجه به تئوری رنگ‌ها
  9. عدم وابستگی وب سایت به مرورگر و مستقل بودن از آن برای اجرای کدها

 

www

انتخاب آدرس اینترنتی و هاست مناسب

   دامین یا دامنه عبارت است از نشانی اینترنتی وب سایت (URL) که با www شروع می شود. که باید در انتخاب آن نهایت دقت به عمل آید چرا که ارتباط آن با نام وب سایت و همچنین موضوع و محتوای آن بسیار حائز اهمیت است و نکته دیگر این که هرچه این نام کوتاه تر انتخاب شود بهتر است.

   هاست یا سرور هم فضای ذخیره سازی اطلاعات وب سایت می باشد که مانند یک هارد همیشه آنلاین عمل می کند. اولین فاکتور در انتخاب هاست، مقدار فضای مورد نیاز وب سایت می باشد که بر حسب نوع فعالیت و حجم اطلاعات وب سایت تعیین می شود.فاکتور بعدی که بسیار دارای اهمیت است کیفیت سرویس دهی سرور آن می باشد، چرا که ارتباطی مستقیم با سرعت لود و بارگذاری و همچنین رتبه سئو وب سایت خواهد داشت.

کنسرسیوم جهانی وب

رعایت اصولی ضوابط برنامه نویسی وب سایت بر مبنای کنسرسیوم جهانی وب (W3C)

   W3C مخفف عبارت World Wide Web Consortium  به معنی کنسرسیوم شبکه جهانی وب می‌باشد که  بالغ بر چهارصدوپنجاه عضو سازمانی دارد که شامل Microsoft، America Online (کمپانی مادر Netscape Communications)، Apple Computer،  Adobe، Macromedia، Sun Microsystems  و سایر شرکت‌ها و کمپانی‌های تولید کننده سخت افزار و نرم  فزار، تأمین کنندگان محتوی و دیگر نهادهای علمی و مؤسسات ارتباط از راه دور می‌باشد.

 میزبانی کنسرسیوم جهانی وب به عهده سه سازمان تحقیقاتی است: ۱-MIT در ایالات متحده امریکا ۲-INRIA در اروپا  ۳-Keio University در کشور ژاپن. هدف کلی این کنسرسیوم تجمیع و یکپارچه سازی وب به‌وسیله ای مجموعه‌ای از استانداردها و دستورالعمل‌ها به منظور از بین بردن و کاهش خطاهای احتمالی برنامه نویسان وب در بیش از صد نوع مرورگرمختلف  می‌باشد. همچنین بایدها و نبایدهایی برای فائق آمدن برنامه نویسان بر مشکلاتی چون سازگاری با مرورگرهای مختلف و یکپارچه سازی پروتکل‌ها و تکنولوژی‌های بکار رفته در شبکه جهانی وب را به تصویب در می‌آورد. رعایت این استانداردها در طراحی وب سایت، موجب سازگاری آن با مرورگرهای مختلف و ارتقای رتبه سایت نزد موتورهای جستجو را سبب ساز خواهد شد.

html5

استفاده از جدیدترین متد زبان‌های برنامه نویسی مانند HTML5 و CSS3

    HTML یک زبان نشانه گذاری ابر متنی پیشرفته است که می‌توان آن را در زمینه طراحی وب سایت می‌توان زبان مادر نامید چرا که نسخه‌های اولیه وب سایت‌ها به وسیله آن نوشته شده و بعد به کمک سایر زبانها و اسکریپت‌ها کامل می‌گردد. HTML مخفف عبارت Hyper Text Markup Language می‌باشد که در حال حاضر نگارش پنجم این زبان موسوم به HTML5 منتشر شده و در حال استفاده می‌باشد. از مهم‌ترین ویژگی‌های افزوده شده در HTML5 می‌توان به بارگذاری مستقیم فایل‌های صوتی و تصویری (بدون استفاده از پلیرهای فلش) در صفحات وب اشاره نمود.

Css نیز یک زبان نشانه گذاری تحت وب بوده که وظیفه‌اش توصیف شکل ظاهری وب سایت برای مرورگر بوده به طوریکه خواص مورد نظر توسط کدهای Css به مرورگر داده می‌شود و مرورگر آنها را به داده‌های گرافیکی تبدیل نموده و در نهایت وب سایت را نمایش می‌دهد css مخفف عبارت Cascading Style Sheet بوده که نسخه نهایی آن با نام CSS3 در دسترس می‌باشد که قابلیت ایجاد جلوه‌های ویژه بصری چون افزودن سایه، گرادیانت و حاشیه به اجزای صفحه و همچنین ایجاد انیمیشن (تصاویر متحرک) در صفحه به آن افزوده شده است. Css به خاطر ساختار ماژولارش این امکان را به توسعه دهندگان وب می‌دهد که صفحات وب راه با محتوای غنی و کدنویسی سبک ایجاد نمایند و این یعنی ارتقاء سطح ظاهری و واسط کاربری و همچنین بارگذاری سریع‌تر صفحات وب.

سئو و بهینه سازی سایت

رعایت نکات سئو با توجه به الگوریتم‌های موتورهای جستجو (بهینه سازی وب سایت)

   در مورد سئو قبلاً در صفحه سئو و بهینه سازی وب سایت مفصل توضیح داده‌ایم که موتورهای جستجو برای رتبه بندی وب سایت‌ها از الگوریتم‌های خاصی استفاده می‌کنند که با در نظر گرفتن این بایدها و نبایدها وب سایت‌ها را رتبه بندی نموده و اولویت قرار گرفتن آنها در نتایج جستجو را تأیین می‌کنند، بدیهی است رعایت این پارامترها و الگوریتم‌ها باعث افزایش رتبه وب سایت نزد موتورهای جستجو و در نتیجه افزایش بازدید کنندگان آن می‌باشد به عنوان مثال الگوریتم مورد استفاده موتور جستجوی گوگل برای رتبه بندی وب سایت‌ها دارای بیش از ۲۰۰ معیار بوده که رعایت آنها در طراحی وب سایت استاندارد الزامی می‌باشد.

طراحی ریسپانسیو سایت

ریسپانسیو (واکنشگرا) بودن وب سایت و سازگاری با دیوایس ها و نمایشگرهای مختلف

   سایزهای متفاوت نمایشگر در دیوایس های مختلف همچون تلفن‌های هوشمند، تبلت ها، لپ تاپ‌ها و کامپیوترهای رومیزی مهمترین دلیل ظهور و پیدایش تکنولوژی طراحی وب سایت ریسپانسیو بوده است به طوریکه رزولوشن نمایشگرها در اندازه‌های مختلف متفاوت بوده و باعث تغییر سایز اصلی تصاویر هنگام نمایش و بعضاً عدم نمایش صحیح وب سایت می‌شود، این بود که طراحان و توسعه دهندگان وب را بر آن داشت تا استانداردی واحد برای نمایش یکسان صفحات وب در تمامی نمایشگرها ابداع نمایند که به طراحی وب سایت ریسپانسیو (واکنشگرا) نام گرفته است و از موارد الزامی در طراحی وب سایت استاندارد می‌باشد.

امنیت در طراحی وب

رعایت نکات و مسائل امنیتی در طراحی وب سایت و استفاده از درگاه (SSL)

   از نکات مهم در مبحث امنیت یک وب سایت دسته بندی اطلاعات و داده‌های دارای اهمیت و تعیین سطح دسترسی کاربران به آنها می‌باشد، نکته دیگر در این مورد که بسیار دارای حائز اهمیت می‌باشد اعتبارسنجی دو طرفه داده‌های ورودی است بدین معنی که داده‌های ورودی هم سمت کاربر و هم سمت سرور بررسی و اعتبارسنجی شوند که بررسی همزمان آنها از پذیرش احتمالی داده‌های مخرب و فاقد اعتبار جلوگیری می‌نماید. همچنین اعتبارسنجی بخش‌های آپلود فایل هم از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این بخش‌ها یکی از نقاط قابل نفوذ به سامانه‌های تحت وب می‌باشد که باید تدابیر امنیتی لازم تا حد امکان رعایت گردد.

   امنیت سرور نیز موضوع مهمی بوده، چرا که حفره‌های امنیتی موجود در وب سرورها یکی از راه‌های نفوذ هکرها می‌باشد که این امر در زمان انتخاب سرویس دهنده‌هاست باید مورد توجه قرار گیرد. از دیگر موارد مهم در امنیت سایت استفاده از درگاه امن SSL بوده که  این پروتکل به‌منظور ایمن سازی در هنگام ارسال و دریافت داده‌ها بین مرورگر و سرور مورد استفاده قرار می‌گیرد. و در آخر پشتیبان گیری منظم از اطلاعات وب سایت نیز مفید بوده تا در صورت هر گونه خسارت احتمالی که منجر به از بین رفتن اطلاعات شود امکان احیای اطلاعات به راحتی و در زمانی کوتاه امکان پذیر باشد.

طراحی وب سایت

حجم استاندارد صفحات وب سایت و  سرعت مناسب لود و بارگذاری آن

   با توجه به وضعیت کنونی اینترنت و سرعت پایین آن در ایران و همچنین محدودیت‌های اعمال شده می‌توان گفت سرعت لود شدن صفحات و زمان بارگذاری آن از مهم‌ترین نکات در طراحی وب سایت می‌باشد که این موضوع بعد از سرور سایت ارتباط مستقیم با حجم صفحات دارد که هرچه حجم صفحات بیشتر باشد بالطبع زمان بیشتری برای بارکذاری آن صرف خواهد شد که این موضوع در نظر کاربران خوشایند نبوده و تأثیر منفی در آمار بازدید کنندگان سایت خواهد گذاشت، پس حتماً لازم است برای جلوگیری از این رویداد ناخوشایند به‌منظور کاهش حجم صفحات تدابیری اندیشیده شود.

   یکی از مهمترین عوامل کاهش حجم صفحات بهینه سازی تصاویر هم از لحاظ سایز و هم از لحاظ حجم و در نهایت فشرده سازی آنها می‌باشد، نکته مهم دیگر در این باره بهینه سازی فایل‌های css و جاوا اسکریپ بوده بطوریکه استفاده از تعداد فایلهای java و css زیاد علاوه بر کند کردن سرعت بارگذاری وب سایت باعث استفاده زیاد از منابع سرور خواهد شد.

طراحی وب سایت

طراحی رابط کاربری و گرافیکی زیبا و کاربر پسند با توجه به تئوری رنگ‌ها

عدم وابستگی وب سایت به مرورگر و مستقل بودن از آن