permissions یا سطح دسترسی در هاست چیست ؟

permissions یا سطح دسترسی

permissions یا سطح دسترسی یعنی چه؟

permissions یا سطح دسترسی به فایل ها و اطلاعات موجود در هاست در واقع تعیین کننده سطح دسترسی و مجوز کاربران بازدیدکننده وب سایت به اطلاعات ذخیره شده در هاست چون پوشه ها، فایل ها و … می باشد. permissions یا سطح دسترسی به هر پوشه یا فایل را می توان بطور جداگانه در هاست انتخاب و تعریف نمود که هر فایل یا پوشه permissions یا سطح دسترسی منحصر بفرد و تعریف شده خود را که متناسب با نوع و کاربرد آن بوده داشته باشد. چراکه اطلاعات مختلفی در هاست وب سایت موجود بوده که دسترسی کاربران به آنها صلاح نیست و باید پنهان باشند. در بیان ساده تر با permissions یا سطح دسترسی می توان تعیین نمود که کاربران و بازدیدکندگان وب سایت اجازه دارند به کدام فایل های موجود در هاست وب سایت دسترسی داشته باشند و کدام فایل ها باید از دید کاربران پنهان مانده و دسترسی به آنها محدود گردد.

 

permissions یا سطح دسترسی

 

permissions یا سطح دسترسی و اهمیت آن

لازم بذکر است permissions یا سطح دسترسی در مقوله امنیت وب سایت بسیار حائز اهمیت بوده و مستلزم توجه کافی از سوی مدیران و وبمستران می باشد. بدیهی است تعیین permissions یا سطح دسترسی متناسب هر پوشه یا فایل موجود در هاست نخستین اصل لازم بمنظور تامین امنیت وب سایت و حفاظت از آن می باشد. شایان ذکر است permissions یا سطح دسترسی به فایل ها به غیر از مباحث امنیتی وب سایت در مقوله سئو و بهینه سازی وب سایت نیز دارای اهمیت بوده و موتورهای جستجو برای ارزیابی و رتبه بندی وب سایت این موضوع را بعنوان یک فاکتور در نظر می گیرند. در واقع موتورهای جستجو از این طریق میزان امنیت وب سایت را ارزیابی نموده و در رتبه بندی خود لحاظ خواهند کرد. آنچه مسلم است وب سایت هایی که permissions یا سطح دسترسی به اطلاعات آن بدرستی تعریف نشده باشد، بعنوان یک وب سایت نا امن شناخته شده و امتیاز منفی دریافت خواهند کرد که این موضوع تأثیر نامطلوبی بر سئو وب سایت خواهد داشت.

حتما بخوانید  چند راهکار برای مقابله و جلوگیری از سئو منفی

 

permissions یا سطح دسترسی

 

permissions یا سطح دسترسی و انواع آن

permissions یا سطح دسترسی به اطلاعات و محتویات موجود در هاست به ۳۳ حالت مختلف قابل تعریف و تنظیم می باشد که هرکدام از آنها سطح دسترسی مشخصی را دارا هستند. در ادامه به انواع حالت های مختلف permissions یا سطح دسترسی در هاست اشاره می کنیم.

Read این سطح دسترسی بمنظور مشاهده یا خواندن محتویات موجود در پوشه یا فایل موردنظر می باشد.

Write این سطح دسترسی بمنظور ویرایش یا به اصطلاح نوشتن و اعمال تغییرات در محتویات موجود در پوشه یا فایل موردنظر می باشد.

Execute این سطح دسترسی بمنظور اجرا و دریافت نتیجه گزارش راجع به محتویات موجود در پوشه یا فایل موردنظر از هاست می باشد.

حال جهت درک بهتر موضوع و آشنایی کامل با انواع مختلف permissions یا سطح دسترسی و طریقه نشانه گذاری و تعیین آنها مطلب را اینگونه شرح می دهیم. خوب اگر سطح دسترسی read را بصورت اختصاری با حرف R مشخص نماییم و سطح دسترسی write را  حرف W در نظر بگیریم و همچنین سطح دسترسی execute را هم حرف X در نظر بگیریم، می توان permissions یا سطح دسترسی فایل ها را بصورت اختصاری RWX نام گذاری کنیم که به ترتیب به معنی سطح دسترسی بمنظور خواندن، نوشتن و اجرای اطلاعات موجود در هاست می باشد که در اینصورت می توان برای نشانه گذاری سطح دسترسی فایل ها از حروف اختصاری استفاده نمود.

حتما بخوانید  اهمیت تولید محتوا در طراحی سایت

مقاله فوق بطور خلاصه در تعریف permissions یا سطح دسترسی تسط درساوب تهیه و تنظیم شده است. برای آشنایی بیشتر با انواع سطح دسترسی پیشنهاد می کنیم مطلب انواع مختلف سطح دسترسی یا permissions در هاست را مطالعه بفرمایید.