php و کاربرد آن در طراحی وب سایت

PHP چیست؟

php که مخفف عبارت PHypertext Preprocessor به معنی پیش‌پردازنده فرامتنی بوده یکی از پر طرفدارترین زبان‌های قدرتمند “Cross-Platform, Html embeded” برای ایجاد و راه اندازی وب سایت‌های داینامیک یا پویا می‌باشد. لازم به ذکر است مفهوم عبارت Cross-Platform یعنی اینکه php بر روی تمامی سیستم‌های کامپیوتری با هر نوع سیستم عاملی قابل نصب و اجرا می‌باشد.
php یک زبان اسکریپتی سمت سرور یا server side بوده که اسکریپت‌های آن بر روی سرور محاسبه شده و اجرا می‌شود. به طور مثال زبان‌هایی نظیر “جاوا اسکریپت JavaScript” و “اچ.تی.ام.آل Html”را در نظر بگیرید، این نوع زبان‌ها صرفاً در مرورگر کاربر اجرا شده پس زبان‌های سمت کاربر خوانده می‌شوند. اما زبان‌هایی مانند PHP و ASP در سمت سرور اجرا می‌شوند و این بدان معناست که کاربر هیچ گونه نقشی در اجرای این کدهای اسکریپتی نداشته و تمامی محاسبات در سرور انجام شده، سپس در قالب کدهای HTML به مرورگر کاربر ارسال می‌شود. امروزه طراحان و برنامه نویسان وب با استفاده از زبان php وب سایت‌ها و پرتال‌های بزرگ و  سازمانی را طراحی و برنامه نویسی می‌کنند.

php

تاریخچه پیدایش PHP

php نخستین بار در سال ۱۹۹۴ میلادی توسط “راسموس لردورف” به انگلیسی “Rasmus Lerdorf” یک برنامه نویس دانمارکی تبار مقیم کانادا تحت عنوان “personal home page” به معنی “صفحه اصلی شخصی” ارائه شد و در حقیقت راسموس لردورف خالق و بنیان گذار زبان برنامه نویسی پی اچ پی بود، بعدها و به مرور زمان به دلیل Open Source یا متن باز بودن php نسخه‌های کامل‌تر آن توسط سایر برنامه نویسان و تیم‌های طراحی توسعه داده شد و نسخه‌های جدیدتری ارائه گردید و ضمن این تکامل و توسعه نام این زبان نیز به “PHP Hypertext Preprocessed” تغییر پیدا کرد.

حتما بخوانید  مراحل طراحی وب سایت

php-cms

ساختار و سازگاری PHP

php از نظر ساختاری بسیار شبیه به زبان برنامه نویسیسی C” و همچنین زبان “پرل Perl” می‌باشد که این امر یادگیری این زبان را بسیار تسهیل داده است. php قابلیت ادغام و اجرا با کدهای Html را دارا بوده و می‌تواند حاوی متون، اسکریپت‌ها و تگ‌های Html باشد. php تقریباً با تمام پایگاه‌های داده سازگار بوده و امکان استفاده از انواع مختلفی از بانک‌های اطلاعاتی
همچون MySQL – Oracle – PostgreSQL – 2IBM DB – SQLite – Microsoft SQL Server را با خط فرمان و  دستوراتی ساده فراهم می‌سازد. php با تمام سیستم عامل‌های متعارف از جمله لینوکس، یونیکس، ویندوز و مکینتاش و همچنین با اکثر کارگزارهای تحت وب “Web Server” دارای تعامل بوده و قابل اجرا می‌باشد.

php

کاربرد زبان PHP در وب

php یک زبان پردازه نویسی است که در سندهای HTML برای اجرای توابع محاوره‌ای طرف سرویس دهنده (سمت سرور) مورد استفاده قرار می‌گیرد و متن و سورس آن به طور رایگان در دسترس عموم قرار گرفته بطوریکه هزاران برنامه نویس از سراسر دنیا در حال توسعه و استفاده از آن می‌باشند.
php هم مانند سایر زبان‌های برنامه نویسی در کنار ویژگی‌ها و مزایای خود دارای معایبی نیز بوده، که البته بسیار جزیی و ناچیز در مقایسه با سایر زبان‌های برنامه نویسی می‌باشد. و اما ویژگی‌های منحصر به فردی چون توسعه رایگان، سازگاری با تمام کامپیوترها و سیستم عامل‌ها، تعامل و همگویی با اکثر بانک‌های اطلاعاتی و پایگاه‌های داده، یادگیری و استفاده آسان، هزینه پایین‌هاست سرورها نسبت به زبان‌های مشابه، سرعت و کارایی بالا، عدم وابستگی به پلتفرم خاص و موارد بسیار دیگر php را به یکی از پر طرفدارترین و محبوب ترین زبان‌های برنامه نویسی تحت وب تبدیل نموده است. بطوریکه بیش از ۸۲ درصد از کل وب سایت‌های داینامیک موجود در سطح وب با زبان php به رشته تحریر در آمده و نوشته شده‌اند، که از مشهورترین آنها می‌توان به وب سایت‌هایی چون فیس بوک، وردپرس، دیگ، ویکی پدیا و توییتر اشاره نمود. طبق آخرین آمار رسمی ارائه شده در سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۲۴۴ میلیون وب سایت توسط این زبان ایجاد شده است.

حتما بخوانید  فلش در طراحی سایت چه تاثیری خواهد داشت