RSS و کاربرد آن در طراحی وب سایت

RSS چیست

 RSS مخفف عبارت Really Simple Syndication به مفهوم فهرستی خلاصه و آسان از محتوای وب بوده و فرمتی برای خروجی اطلاعات می باشد. RSS معمولا در قالب فایلی با پسوند XML ارائه می شود که حاوی فهرستی از آخرین مطالب منتشر شده وبلاگ ها، وب سایت های خبری و … می باشد و همزمان با به روز شدن مطالب سایت، به طور خودکار بروزسانی شده و مطالب جدید به آن افزوده می شود.

RSS به زبان ساده

به بیان ساده تر RSS را می توان نسخه الکترونیکی بولتن های خبری دانست که فهرستی از مهم ترین عناوین و اخبار تازه منتشر شده را بصورت یکجا در اختیار خواننده می گذاشتند. برای دریافت این بولتن ها از سراسر وب فقط کافی است در وب سایت های مورد نظر مشترک شوید، سپس با بروزرسانی هر وب سایت نسخه آر اس اس آن برایتان ارسال خواهد شد و شما بدون سر زدن به تک تک وب سایت ها از مهم ترین اخبار و عناوین منتشر شده آنها مطلع خواهید شد.

حتما بخوانید  permissions یا سطح دسترسی در هاست چیست ؟

rss

مزایا و ویژگی های RSS

با گسترده شدن دنیای وب و سایت های موجود در آن، دسترسی به مطالب منتشر شده جدید و بروز، امری دشوار و زمانبر بوده که آر اس اس این مشکل را آسان نموده و این امکان را به کاربر می دهد که در سریع ترین زمان به آسانی و بدون نیاز به بازدید روزانه از وب سایتهای مورد نظر ، از انتشار مطالب یا بروز رسانی آنها آگاه شو د. با استفاده از آر اس اس می توانید آخرین عناوین و اخبار سایر وب سایت ها را با بروزرسانی خودکار در نرم افزار خبرخوان (Feed Reader) بخوانید. و همچنین قادر خواهید بود مطالب مورد نظر را در وب سایت خود قرار دهید.

rss

نحوه استفاده از RSS

داده ها و محتوای آر اس اس با نرم افزارهای خبرخوان مانند Feed Reader, News Aggrigator قابلیت مشاهده دارند که می توان آنها را از اینترنت به صورت رایگان دانلود و استفاده نمود. همچنین بعضی از مرورگرهای وب نیز امکان نمایش و مشاهده محتوای RSS را مهیا می سازند، ضمن اینکه می توان با قرار دادن کد اسکریپت مربوط در قالب سایت یا وبلاگ، فهرست عناوین سایر وب سایت ها را که بصورت آر اس اس عرضه شده اند نمایش داد. لینک RSS معمولاً با آیکونی به رنگ نارنجی در وب سایت قرار داده می شود.

حتما بخوانید  مزایای استفاده از وب فونت ها در طراحی وب سایت