SASS چیست و چه کاربردی در طراحی سايت دارد؟

SASS

SASS چیست؟

SASS که در واقع مخفف عبارت Syntactically Awesome Style Sheets بوده و يک زبان پيش پردازنده CSS يا CSS Preprocessor Language محسوب می شود. در واقع SASS يک شیوه توسعه يافته از کدنويسی مبتنی بر زبان CSS بهمراه سينتکس ها می باشد. SASS در مبحث طراحی وب سایت یک زبان پیش پردازنده کدهای CSS است که در واقع سبب خلاصه نویسی در کدهای CSS می شود. چنانچه راجع به دانش طراحی وب سایت اطلاعاتی داشته باشید یقینا با CSS و ساختار کدنویسی آن آشنا می باشید. و نسبت به طولانی بودن آن ضمن تکرار مکررات نیز واقف هستید. پس با درساوب همراه باشید تا ضمن شرح مختصری از CSSS اهمیت و لزوم بکار بردن SASS را در طراحی وب سایت مورد بحث قرار دهیم.

گفتنی است SASS در برخی موارد برای کسانیکه با آن آشنایی ندارند مشتبه واقع می شود. بعنوان مثال برخی افراد تصورشان از SASS جايگزينی برای CSS می باشد! در حالیکه SASS به هیچ وجه جايگزين CSS نبوده، بلکه شیوه ای توسعه یافته از آن بمنظور خلاصه نويسی کدها می باشد. البته لازم بذکر است که در آخر، پس از کامپايل شدن کدها بصورت CSS در می آیند.

حتما بخوانید  عوامل موثر بر کاهش نرخ پرش وب سایت

 

 

SASS

انواع مختلف SASS

بطور کلی SASS در زمینه طراحی وب به لحاظ دستوری و سینتکس به دو دسته مجزا تقسیم می گردد. دسته اول همین SASS است که ضمن قابلیت های افزوده شده به CSS از سایر ویژگی ها نیز بمنظور خلاصه نویسی برخوردار است. مانند حذف آکولاد ها و استفاده از تو رفتگی ها در عوض آن بمنظور تعیین بلاک دستورات و همچنین حذف “;” که بعنوان جدا کننده دستورات می باشد و جایگزینی کلید Enter به جای آن. و اما دسته دوم که موسوم به SCSS بوده، فاقد اینگونه خواص خلاصه نویسی است و از کارکترهای پیشفرض همچون آکولاد و سمیکالن در دستورات استفاده می کند.

 

 

فواید SASS در طراحی وب سایت

در واقع SASS یک زبان اسکریپت نویسی بوده که نقصان و کمبودهای CSS را مرتفع می سازد. SASS امکان استفاده از توابع، متغیر ها و همچنین انجام محاسبات را در نوشتن کد های CSS مهیا می سازد که این امر موجب خلاصه و کوتاه شدن کدهای CSS خواهد شد. بعنوان مثال با تعریف یک پلاگین که شامل چند سطر کد باشد، از تکرار این دفعات در کد نویسی اجتناب نموده و در صورت نیاز از شورتکد فراخوانی پلاگین به جای چند سطر کدنویسی بهره می بریم. همچنین ویژگی ایجاد متغیر در SASS سبب تسریع و تسهیل فرایند کدنویسی می گردد. بعنوان مثال می توان یک کد رنگ را داخل متغیری ذخیره نموده و در عوض تکرار مکرر این کد از همان متغیر استفاده نمود.

حتما بخوانید  Dublin Core و تأثیرات آن بر رتبه سئو وب سایت